"Для сусідів Росії Кремль – велика загроза. Країни Балтії, Центральна Європа, Молдова, Грузія та Україна постійно хвилюються. Росія може вторгнутися на їхню територію та робить це, може перекрити їм постачання природного газу і влаштовувати диверсії в їхній політиці", – зазначає Едвард Лукас.
Водначас для інших країн загрозу становить Китай, який значно тоталітарніший за Росію, наголошує автор. Комуністична партія Китаю має визначені амбіції щодо глобального домінування й цілеспрямовано їх реалізує за допомогою стрімкого економічного розвитку, дедалі впевненішої м’якої сили й ефективного політичного лідерства. "Такі амбіції були б абсурдними для Кремля, який керує застійною економікою, завбільшки з італійську, – до того ж керує поганенько", – переконаний Едвард Лукас.
На його думку, якщо Сполучені Штати виведуть з Норвегії морську піхоту США, потребуючи її в Тихоокеанському регіоні, уся Північна Європа опиниться у скруті. Ніхто не буде захищеним від Росії, якщо Захід не дасть ради з Китаєм.
Читайте також: The Heritage Foundation: Китайський вплив на країни Африки може призвести до серйозних збитків для світових демократій
"Проблема тут у тому, що ми не знаємо, який вигляд має перемога в боротьбі проти Комуністичної партії Китаю", – пише автор, підкреслюючи, що лідерство Сі Цзіньпіна не можна порівнювати з "підстаркуватим" Радянським Союзом.
"Зміна режиму в Китаї зазвичай закінчується загибеллю десятків мільйонів людей. Чи зможемо ми цього уникнути? І як це зробити? Ми загнали Радянський Союз у куток, коли збільшили витрати на оборону й збили ціни на нафту. А призвести до банкрутства Китай видається неможливим", – йдеться в матеріалі.
Водначас у контексті Росії, на думку Едварда Лукаса, можливі декілька варіантів розвитку подій: вона може розпастися, зосередитися на внутрішніх справах, сильно збідніти, або ж стати демократичною. "Однак дуже малоймовірно, що Путіну вдасться відновити у Східній Європі гегемонію радянського стилю або знищити в процесі НАТО чи ЄС. Поєднання великих військових бюджетів, більшої стійкості, тісної співпраці у сфері безпеки й кращого усвідомлення загрози засвідчує, що ми на шляху до безпеки. Україна заплатила жахливу ціну за геополітичне виховання Заходу. У майбутньому доведеться платити ще. Але я уявляю, який вигляд має перемога і як нам її досягти", – додав журналіст.