Едвард Лукас: У Молдові Кремль спостерігає і вичікує

20 Листопада 2020, 12:01

У Молдові Кремль спостерігає і вичікує, що дає Європейському Союзу шанс на порятунок своєї репутації і реальний вплив. Про це на сторінках Тижня пише Едвард Лукас, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон).

 

«Росіяни підтримували чинного президента Ігоря Додона, але не застосовували активних брудних прийомів для того, щоби втримати його при владі. Він прийняв свою поразку: його 42% на противагу 58% у Санду. Ймовірно, будуть проведені дострокові парламентські вибори; якщо на них переможуть продемократичні сили, Молдова після фальстартів і невдач, що тривали майже 30 років, зможе нарешті почати необхідний для неї процес стійких реформ і розвитку», — пише він. 

 

За словами Лукаса, це дає Європейському Союзу шанс на порятунок своєї репутації і реальний вплив. Зниження експортних квот для Молдови забезпечить миттєвий стимул для економіки, а обіцянка повністю їх скасувати — зростання інвестицій. Неабияку роль відіграє й невелика сума для вливань в інфраструктуру. Модернізація дорожнього сполучення з рештою Європи сприятиме бізнесовим і міжлюдським зв’язкам. Електроенергетичний інтерконектор (укупі з новим газопроводом до Румунії) посилить енергетичну незалежність країни.

 

«Якщо ЄС допоможе законній владі успішно керувати частиною Молдови, зростуть шанси на вирішення конфлікту з сепаратистським анклавом Придністров’ям, який підтримує Кремль. До того ж це надсилає конче необхідний сигнал в інші регіони: «Не проґавте шансу!», — наголосив експерт.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»