Серйозну тривогу спричиняє те, що реакція Заходу на дії Російської Федерації не відповідає вимогам часу, хоча й заслуговує похвали. Про це на сторінках Тижня пише британський журналіст, автор The Economist Едвард Лукас.
«Насправді зробити ще треба багато. НАТО поки що не вирішило питання з повітряною обороною балтійського регіону. Інтеграція зі Швецією та Фінляндією могла би просуватися краще. Україні потрібно більше військової допомоги. ЄС, зі свого боку, не заблокував проект газогону «Північний потік-2». Хоч як прикро, він не хоче виділяти коштів на адекватну протидію дезінформації», – йдеться в матеріалі.
- Читайте також: Едвард Лукас: Проводити референдуми щодо національного самовизначення не завжди доцільно
Лукас наголошує, що його більше хвилює бездумне припущення, ніби Кремль розігруватиме тільки ті карти, які показував раніше, до того ж у зручний і передбачуваний для Заходу спосіб. Від DDoS-атак постраждала Естонія у 2007 році та Грузія 2008-го. Відтоді Росія перейшла на більш вигадливі кібератаки, як-от ті, що були спрямовані проти українських електромереж у 2015-му та 2016-му роках. Крім того, Росія відійшла від зламування й зливів інформації, що так добре спрацювали торік напередодні виборів у США. На президентських перегонах у Франції повторити трюк не вдалося, а в Німеччині минулого місяця його й не випробовували. Цілком можливо, що Кремль ще підбурюватиме до протестів етнічних росіян в Естонії та Латвії й використає це собі на користь. Але, на його думку, навряд чи так буде. Також дедалі меншає ймовірність воєнного нападу Росії на кшталт того, що розігрувався в межах навчань «Запад-2017».
За словами журналіста, заходу слід і надалі намагатися обмежувати подальші ризики цих атак. Але значно більше уваги слід приділяти тому, щоб ідентифікувати та протидіяти наступному поколінню тактики росіян. Це Заходу не дуже вдається.
«Ми проґавили російські кібератаки, енергетичні й воєнні випади, а також пропаганду. Не варто дуже розраховувати на те, що запобіжимо наступній загрозі до того, як вона вдарить по нас. Я радив би звертатися за порадою до країн, що перебувають на передньому краю. Хоч би до чого вдалася Росія, вони напевне першими відчують це на собі», – пише Лукас.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»