Британській владі належить ухвалювати складні і не символічні рішення про те, як очистити фінансову систему. Брудні гроші Росії та інших країн дедалі більше шанують у Лондоні й люксовому сегменті ринку нерухомості. Про це на сторінках Тижня пише Едвард Лукас, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики (СЕРА, Варшава й Вашингтон).
Він посилається на дані активістів Transparency International, які свідчать, що у Великій Британії на кошти сумнівного походження було придбано нерухомість вартістю понад $5 млрд, причому більш ніж кожен п’ятий об’єкт належить росіянам. Банкіри, юристи й бухгалтери роками розкошують завдяки цьому прибутковому бізнесу.
«Коріння проблеми в тому, що не відомі бенефіціари товариств з обмеженою відповідальністю. Акціонерні компанії замислювалися зовсім не для того, щоб бізнесмени створювали фіктивні компанії, зберігаючи анонімність, а для того, щоб спонукати до ризиків та інвестицій. Велика Британія вже намагалася навести лад в офшорному бізнесі, але коронні землі — території колишньої Британської імперії, як-от Британські Віргінські острови, — збудували непробивний мур секретності й не надають органам влади інформацію про справжніх власників компаній, які там зареєстровані. Озброєні ордерами правоохоронці можуть домогтися деяких відповідей, та поки вони цим займатимуться, брудні гроші вже заховають деінде», — пише Лукас.
Експерт наголосив, що для Великої Британії очищення фінансової системи в Лондоні та офшорної мережі, яка її підживлює, має стати пріоритетом у політиці національної безпеки.
«Кошти невідомого походження руйнують наше суспільство. До того ж бездіяльність дискредитує нас в очах союзників. Як ми можемо наполягати, щоб Латвія навела лад у банківській системі для нерезидентів, чи повчати відважних українців у боротьбі з корупцією, коли самі не наважуємося на вагомі політичні рішення?», – зауважив він.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»