Джо йде на вибори. Що кажуть американські соціологи і пише міжнародна преса

Світ
26 Квітня 2023, 20:54

«Коли я балотувався на посаду президента чотири роки тому, то сказав, що це битва за американську душу. І ми все ще ведемо цю битву. Питання, яке стоїть перед нами, чи через роки у нас буде більше чи менше свободи», – говорить Джо Байден у своєму першому для цієї передвиборчої кампанії передвиборчому ролику. Відео починається кадрами зі штурму Капітолію і перше слово, яке вимовляє американський президент — «свобода». Тож вже на старті він дає чітко зрозуміти: якщо Дональду Трампу вдасться повернутися, «свобода» буде під загрозою. Трамп вважає так само, тож для нього це також битва за «свободу» – у власному трактуванні.

«Що справді вражає, так це те, що наймогутніша країна світу, швидше за все, побачить повторення дуелі Трампа проти Байдена. На порозі нової ери, після того, як Владімір Путін зруйнував післявоєнний порядок, Китай став глобальною загрозою, штучний інтелект вносить революційні зміни у світ праці, а соціальні медіа визначають, як люди живуть разом майже в кожному куточку світу, двоє білих стариганів вирішують долю восьми мільярдів», – пише провідна німецька журналістка Стефані Болцен на шпальтах  Die Welt.

Насправді, така ситуація не надто до вподоби й самим американським виборцям. Згідно із нещодавнім опитуванням каналу NBC News, рейтинг несхвалення Джо Байдена складає 54% (лише на два відсотки менше історичного максимуму для цього показника), а 70% американців не хочуть, щоб він балотувався знову. Втім, 60% республіканців так само не хочуть, щоб балотувався і Дональд Трамп. The Wall Street Journal пропонує результати іншого опитування (і зазначає, що проводив його протрампівський соціолог Тоні Фабріціо): серед виборців, які не схвалюють і Трампа, і Байдена, останній має перевагу над першим у 39%. І це в принципі зрозуміло, оскільки виборці, які несхвально ставляться до Байдена, Трампа не люблять ще більше.

Читайте також: Вибори-2024 у США: гра з високими ставками

Загалом, результати різноманітних опитувань будуть цікавим полем для спостереження і для фахівців, і для всіх, хто цікавиться американськими виборами під час цієї кампанії. Після провалів на виборах 2016 року, американські соціологи активно розширюють власну методологію. Нещодавнє дослідження американського аналітичного центру Pew Research показує, що більшість соціологів у США змінили свій підхід у порівнянні із 2016 роком, і часто радикально. Більшість (61%) соціологічних центрів, які проводили національні опитування у 2016 і 2022 роках, торік використовували методи, що відрізнялися від тих, які вони використовували в 2016 році. Також соціологічні центри використовують різні методи збору даних.

Американські журналісти припускають, що попри офіційне оголошення про участь в наступних виборах, ми навряд чи побачимо найближчим часом активну кампанію Джо Байдена. The New York Times відзначають, що ймовірно він продовжуватиме виконувати звичну роботу і поступиться сценою для республіканських праймеріз, які вже переросли у «повітряний бій» між Дональдом Трампом та губернатором Флориди Роном Десантісом.

Українська карта американських виборів

У першому передвиборчому ролику Джо Байден ані словом не обмовився про події за кордоном. Коли він говорив про боротьбу за «свободу», то здавалося, що ось-ось мають зʼявитися кадри з українських міст. Однак їх не було. «Примітно, що у своєму зверненні  Байден згадав «свободу» суто у внутрішньому контексті і не згадав про інший виклик — лідерство у західному альянсі та його потужній відповіді на агресію Росії в Україні. Найбільша сухопутна війна в Європі після Другої світової війни є історичним прикладом принципів, про які він говорить. Трамп і Десантіс висловлювали бажання зменшити підтримку українського війська. Вибори рідко залежать від зовнішньої політики, але президенту було б розумно виділяти і говорити у своїх роликах про своє світове лідерство в боротьбі за демократію, яке контрастує із ізоляціоністським ухилом його опонентів», — пише The Washington Post у редакційній статті.

Читайте також: Джо Байден робить спробу найбільшої реформи економіки США за останні десятиліття – The Economist

Важливу роль Байдена у міжнародній коаліції із протистояння російській загрозі відзначають більшість європейських медіа, коментуючи його рішення про балотування на другий президентський термін. «Джо Байден, однак, демонструє неабияку витримку, жонглюючи міжнародними кризами та важливими реформами. Його поїздка до Києва, безпрецедентний крок для глави держави, оточеного найсуворішою у світі охороною, стала драматичним нагадуванням про його роль як архітектора західної відповіді на вторгнення Росії в Україну», – пише французька версія The Huffington Post.

Для європейців очевидно: лідерство Байдена у протистоянні російській агресії ключове для перемоги демократії. На разі жоден із кандидатів-республіканців не готовий так активно анґажуватися у європейські справи, а швидше навпаки. Водночас, на президентських виборах у США вирішальними для перемоги будуть саме внутрішні питання, спроби знайти підтримку у все більш поляризованому суспільстві.  У найбільш «неулюбленого» президента США поки що, як видається, найбільше шансів на успіх.