Сьогодні вся культурна спадщина України у Криму перебуває під загрозою, і українська сторона постійно звертає увагу ЮНЕСКО на факти заподіяння шкоди національним пам’яткам. Про це в інтерв’ю Тижню повідомила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
«Тут ми сподіваємось, що ЮНЕСКО та міжнародне співтовариство реагуватимуть належним чином на всі випадки порушення Росією міжнародних зобов’язань, а також на знищення культурної присутності України на півострові», – сказала вона.
Джапарова нагадала, що у сфері культурної спадщини Україна, зокрема, тісно співпрацює з Центром всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у рамках Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 року. Станом на листопад 2020 року до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять сім українських культурних та природних пам’яток, першим із яких став Собор святої Софії та Києво-Печерська лавра. 12 грудня цього року Україна відзначила 30-річчя внесення цього об’єкту до згаданого списку.
Крім того, за її словами, у переліку об’єктів-кандидатів на включення до Списку Всесвітньої спадщини перебувають 17 українських пам’яток, які внесено до Попереднього списку від України. Впродовж останніх років до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО були внесені такі національні елементи: петриківський розпис як феномен українського декоративно-орнаментального малярства, козацькі пісні Дніпропетровщини, традиція Косівської мальованої кераміки.
«Тут знову згадаю ініціативу включити кримськотатарський орнамент «Орьнєк» до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства», – зауважила заступниця очільника МЗС.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»