Дипломатія з погрозами. Що наразі відомо про розмови лідерів США, Росії та України, які відбулися протягом тижня

Світ
10 Грудня 2021, 15:14

Цього тижня відбулось кілька розмов президента США Джо Байдена щодо ситуації, як він сам висловився, "на східному фронті". Видається, що бачення США вирішення конфлікту в Україні означає одночасні "важкі наслідки" для Москви та дипломатичні поступки, які мали б переконати Росію не продовжувати ескалацію біля українських кордонів.

Цього тижня Байден провів телефонну розмову із президентом РФ Владіміром Путіним та президентом України Володимиром Зеленським, під час яких намагався заспокоїти побоювання російського лідера щодо військової присутності НАТО все ближче до російських кордонів, при цьому запевнив Зеленського, що США готове надати підтримку Україні озброєнням. 

Про що говорили Байден та Путін

Під час двохгодинної розмови з Путіним у вівторок, лідери РФ та США обговорювали військову присутність НАТО в Європі, особливо у східній частині, та часто повертались до питання війни на сході України. Байден запропонував Кремлю приєднатися до європейців у переговорах не лише для врегулювання російсько-української війни, а й для вирішення більших стратегічних заперечень Путіна щодо розширення членства НАТО та нарощування військового потенціалу все ближче до кордонів Росії.

Згідно з повідомленням, оприлюдненим Кремлем після переговорів, Путін вимагав гарантій, що Україна не вступить у НАТО в майбутньому.

Позиції обох сторін після саміту разюче відрізнялись, адже Білий дім опісля заявив, що висловив Путіну "глибоке занепокоєння" з приводу ескалації. В той же час, Кремль звинувачує НАТО та США у спробі освоїти територію України. Зважаючи на таке різне бачення перемовин, поки незрозуміло, яким чином лідери можуть дійти дипломатичної згоди.

Путін також вимагав підтверджень, що ракетні системи для наступальних ударів не розгортатимуть у сусідніх з Росією країнах.

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван сказав журналістам після саміту, що Байден не дав Путіну жодних зобов'язань щодо будь-якої вимоги блокувати для України вступ до НАТО або скоротити військову присутність США в регіоні.

При цьому, високопоставлені посадовці Держдепартаменту США сказали Україні, що членство в НАТО навряд чи буде затверджено в найближче десятиліття. Про це повідомило джерело, знайоме з приватними переговорами, на умовах анонімності, пише інформагентство Associated Press.

Читайте також: У західній пресі пишуть про стягування військ РФ до кордонів України. Однак це схоже на російський блеф

Розмова із Зеленським

9 грудня відбулась розмова між Володимиром Зеленським та Джо Байденом. За словами керівника ОП Андрія Єрмака у ток-шоу "Право на владу", вона тривала майже півтори години.

Байден розповів Зеленському, що попередив Путіна про "дуже жорсткі наслідки" щодо ескалації біля українських кордонів.

"Байден сказав це дуже чітко – він разом із партнерами готовий до безпрецедентних санкцій", – сказав в ефірі Андрій Єрмак.

Щодо членства України в НАТО, то президент США не був готовий це обговорювати, але сказав, що рішення про вступ до Альянсу залежить лише від українського народу. Однак Байден нібито запевнив, що не укладав жодних угод із Росією.

Також, за словами Єрмака, США пообіцяли надати зброю в разі вторгнення Росії для підвищення обороноздатності України. 

Сьогодні, 10 грудня, на засіданні Постійної ради ОБСЄ, оприлюднили заяву ЄС, де зазначається, що саме через відмову Росії визнати себе стороною конфлікту на Донбасі, нормандський формат та перемовини в рамках ТКГ зайшли у "глухий кут".

Спільні побоювання

Байден зробив значну дипломатичну поступку Москві, спрямовану на запобігання вторгненню в Україну, сигналізуючи про те, що він хоче скликати зустрічі між союзниками по НАТО та Росією для обговорення скарг Владіміра Путіна на трансатлантичний пакт безпеки, пише видання Financial Times.

Виступаючи в середу, через день після того, як він провів телефонну розмову з російським лідером, президент США заявив, що сподівається оголосити про переговори на вищому рівні до п’ятниці, "щоб обговорити майбутнє занепокоєнь Росії щодо повноважень НАТО".

Байден додав, що в ході переговорів розглянуть, чи зможуть вони знайти будь-які умови "для зниження температури вздовж східного фронту". Москва хоче, щоб НАТО зупинило будь-яку експансію на схід і утрималось від розміщення військ та обладнання, які можуть використати для нападу на Росію з сусідніх країн.

Але посил Байдена щодо пошуку потенційних "компромісів" з Москвою у Східній Європі може здивувати багатьох східних членів НАТО та союзників США, які побоюються, що Путін використовує загрозу військової сили, щоб добитись поступок щодо присутності США в Європі, пише FT.

У середу, 8 грудня, Путін знову висловив побоювання щодо вступу України в НАТО, за яким "безсумнівно послідує розміщення відповідних військових контингентів, баз і зброї, що загрожує нам". Путін не виключає військового вторгнення задля "російської безпеки".

Читайте також: Втрата суб'єктності та катастрофа: як українські політики коментують угоду США та Німеччини про "Північний потік-2"

Чи будуть реальні наслідки

Також видання FT пише, що, за словами Путіна, Росія надішле проєкт угоди про безпеку до США "найближчими днями" після того, як Кремль погодився провести "предметні" дискусії з Байденом під час розмови лідерів.

Президенти домовилися "сформувати структуру, яка б детально і ретельно займалася цим", додав Путін. Хоча на початку тижня високопоставлений чиновник адміністрації Байдена відкинув розмови про червоні лінії як непотрібні, Білий дім прагне йти дипломатичним шляхом, щоб переконати Путіна не нападати на Україну.

Джо Байден пояснює, що планує зосередитись на тому, щоб пояснити "важкі наслідки" від вторгення Путіну. Вони включали вже згадане у розмові із Зеленським посилення військової підтримки України, посилення присутності США в країнах НАТО, хоча Путін намагається маніпуляціями не допустити цього, і складання карального пакету економічних санкцій. Вони будуть спрямовані на боргові та банківські операції, а також на спробу зупинити газопровід "Північний потік-2". 

Російські ЗМІ про загрози санкцій згадують лише побіжно. Російське інформаційне агентство ТАСС пише, що результатом перемовин Путіна та Байдена стала "домовленість домовлятися", а шанси на деескалацію є завдяки готовності Заходу та НАТО обговорювати російську безпеку, зауважуючи, що "США змістило зону зовнішньополітичних інтересів на Азію". 

Щодо угоди про безпеку для США, ТАСС посилається на слова Путіна про те, що наразі Кремль формує своє бачення гарантій безпеки в Європі та очікує "правові, юридичні гарантії".