Дихайте глибше

ut.net.ua
24 Жовтня 2008, 00:00

 

 
Ті з нас, хто вже змирилися з офісним способом життя, сприймають як належне щоденні перекуси перед комп’ютером, медитації над паперами до пізньої ночі та регулярну ранкову «боротьбу за виживання» в переповненому транспорті. Відповідно, в представників середнього класу виникає потреба хоч якось абстрагуватися від міської метушні та потішити душу й тіло чимось цікавим і корисним. Наприклад, йогою, яка, на відміну від динамічного фітнесу чи танців живота, обіцяє не лише розвагу та користь для здоров’я, але й покращення якості життя. Наприклад, уміння правильно розслаблятися, знімати психоемоційні навантаження, позбуватися стресів.
 
ЙОГА НА СХОДОВІЙ КЛІТЦІ
 
Відшукати в собі славнозвісні чакри та налаштуватися на потік вселенських енергій вирішила і я. Та одразу потрапила на гачок власної необізнаності. Перший візит до йогоманів став справжнім потрясінням. Добравшись нарешті темними сходами якогось учбового закладу до спортзалу й тримаючи в руках торбу з необхідним одягом і килимком, хвилин десять шукала роздягальню, щоб, як цивілізована людина, скинути десь свій «офісний панцир» і натягнути спортивний одяг. Але такої не знайшлося – всі, хто зібралися під дверима спортзалу, вихором перевдягалися прямо в коридорі чи на сходах, демонструючи оголені тіла, білизну та готовність ігнорувати будь-які незручності.
 
Наступне здивування спіткало в залі, де щойно закінчилися заняття з карате чи ушу – в ніс вдарив запах спітнілого тіла, що аж ніяк не налаштовувало на двогодинну йога-терапію. Останнє, що повністю дезорієнтувало мене як новачка – посеред чисельної групи практикуючих (понад 30 осіб), які жваво займали на підлозі «совкового» спортзалу місця, я довго не могла розгледіти інструктора, котрий би ще на початку занять пояснив мені, наївній, що до чого в цьому «ознайомчому занятті» (як зазначалося в анонсі) та як себе правильно поводити.
 
«НАМАСТЕ» ПО-ЙОГІВСЬКОМУ ЗНАЧИТЬ «ПРИВІТ»
 
Оскільки перша асана, так би мовити, вилізла боком, довелося в деталях розбиратися в «йогівській» ситуації навкруги. Перед тим, як практикувати асани (спеціальні положення тіла) та пранаями (дихальні вправи), неофітові треба визначитися, де саме він хоче займатися йогою. Місць наразі не бракує. В кожному районі Києва, наприклад, знаходиться щонайменше десяток приватних гуртків або філіалів різних асоціацій і федерацій йоги. Заняття, як правило, проводяться в орендованих спортивних залах середньоосвітніх шкіл і технікумів. Щоправда, з усіма витікаючими наслідками – проблеми з опаленням восени, неможливість належного провітрювання, відсутність гардеробів тощо. Втім, позитивом є доволі демократичні розцінки (від 20 грн до 50 грн за разове заняття) та зручне територіальне розташування. А це – один із головних критеріїв вибору, адже всі ми люди зайняті й звикли до хронічної економії часу.
 
Альтернативним варіантом є також фітнес-центри, де останнім часом з’явилося чимало секцій йоги. Тут комфортні умови для тренування та переодягання, чисті зали, всілякі додаткові сервіси. Втім, тамтешні інструктори нерідко пропонують «акробатичний варіант» йоги зі скручуванням тіла в складні пози, що є не для всіх прийнятними, особливо для тих, хто вже «нагороджені» сколіозами й іншими проблемами хребта. Крім того, більшість фітнес-центрів пропонують одразу абонементи на місяць, півроку чи рік занять (від 160 грн до 16 тис. грн). Це також не зручно для початківців, які лише в пошуках ідеальної території йоги.
 
Нарешті, можна податися в спеціалізовані йога-студії (70–200 грн), кількість яких зростає щороку. Зазвичай тут кілька просторих залів для занять, інколи – окреме приміщення для індивідуальних уроків (від 350 грн за разове тренування). Окрім роздягалень, є також душові кабіни, тематичний магазин, лаундж-зона та навіть чайна кімната.
 
У ПОШУКАХ ВЧИТЕЛЯ
 
Проте йогомани все ж таки рекомендують не зловживати пошуками комфортних умов і зручного територіального розташування курсів, адже головне в результативній практиці – досвідчений інструктор. Він повинен не тільки навчити виконувати асани та дихальні практики, але й робити це правильно – без болю та зміщення хребців. Саме тому, до речі, є застереження й щодо самостійного практикування вдома, адже, бажаючи досягти найскоріших результатів, новачки часто «грішать» надмірним старанням повитягувати й позакручувати свої руки, ноги, «як на картинці», іноді до граничних можливостей свого непідготовленого тіла. Тож для того, щоб не нашкодити собі (а це – закон йоги), самостійна практика має починатися хоча б через 6–8 місяців після роботи з учителем, а деякі вправи можна виконувати лише через рік після початку регулярних занять.
 
Орієнтування на конкретного інструктора має ще одну перевагу – чимало шкіл проводять заняття за авторськими методиками, які розроблялися завдяки власному багаторічному досвідові та спостереженням. Тому є сенс спробувати кілька занять у різних школах, що допоможе вибрати найкращий варіант для свого смаку, можливостей і цілей. Так, Київська школи Йоги наголошує на «коректному підході до хребта». Тобто асани є статичними й розраховані на укріплення м’язів спини. Вони виконуються без традиційних скручувань, глибоких прогинів і гіпермобільності, це в багатьох викликає подив, адже йога популярна саме своїми фантастичними скручуваннями. Студія Андрія Сидерського, навпаки, пропонує інший технологічний алгоритм засвоєння йоги – YOGA23 (Y23). Ця нова методика, що базується на 23-х наборах традиційних вправ, береться покращити максимальну ефективність і безпеку практики за мінімальний час. Свої власні підходи мають курси для вагітних, дітей, для тих, хто захоплюються аюрведою тощо.
 
Однак найголовнішим в йозі залишається регулярність проведення занять (оптимально – тричі на тиждень) і терпіння й повага до свого тіла, яке закостеніло від офісно-автомобільного життя. Відкривати свій потенціал і налаштовуватися на пульс Всесвіту треба повільно, крок за кроком, не поспішаючи здивувати себе й інших правою ногою, круто закинутою до лівого вуха.
[954][956]
 
ОСОБИСТИЙ ДОСВІД
Антон Зікора
махатма

 Чайник для екстрасенсів
 
Коли я вперше робив цю процедуру, думав, що помру, зараз я її роблю щоранку протягом трьох років. Це так зване джала-нети, чи промивання носа. Для цієї вправи я наповнюю звичайний півлітровий чайник чистою теплою водою, додаю в посудину чайну ложку солі й розмішую її, потім вставляю носик посудини в ліву ніздрю. Повільно нахиляю голову праворуч, щоб вода почала заповнювати ніздрю. Рот при цьому відкритий, я ним дихаю. Вода вливається в ліву ніздрю, а виливається крізь праву, потім навпаки. Загалом я дозволяю воді вільно литися через кожну ніздрю приблизно 20 секунд. Після цього різкими видихами прочищаю ніс, повертаючи голову в різні боки. Я роблю так доти, поки ніс не стає чистим і сухим. Із цього починається мій день.
 
Джала-нети – вправа, що стимулює роботу головного мозку й очищає аджаначакру – енергетичний центр, який відповідає за ясновидіння. Ті, хто його роблять, починають читати думки інших. І ось результат: я знаю, про що ви зараз думаєте.
 
ІСТОРІЯ

 Безкінечна йога 

Практика нараховує понад п’ять тисячоліть. Найпопулярніші напрями – Хатха-йога, сконцентрована на укріпленні та розкритті потенціальних можливостей фізичного тіла, мобілізації роботи внутрішніх органів, та Раджа-йога, що передбачає технологію самозанурення задля досягнення рівноваги розуму та свідомості, набуття внутрішньої свободи. Китайські майстри ушу стверджують, що славнозвісне кунг-фу монастиря Шаолінь бере початок із йоги, адже засновником монастиря був буддійський монах Бодхідхарма.