“Дуже високий ризик сплесків”. У яких країнах виявили Omicron та чи ефективні від нього вакцини

Суспільство
30 Листопада 2021, 15:16

Всесвітня організація охорони здоров’я попередила, що новий штам коронавірусу "омікрон" несе дуже високий ризик сплесків інфекцій і його наслідки можуть бути тяжкими.

Технічний документ Агентства охорони здоров’я ООН для держав-членів став найсерйознішим застереженням ВООЗ про новий штам коронавірусу, виявлений минулого тижня у Південній Африці. Попередні докази підвищують ймовірність того, що "безпрецедентна кількість спайкових мутацій" може підвищити здатність штаму поширюватися від однієї людини до іншої.

Читайте також: "Нові обмеження та заборона польотів". Як у світі реагують на появу нового мутованого штаму COVID-19

"У майбутньому можуть виникнути сплески COVID-19, які можуть мати тяжкі наслідки, залежно від низки факторів… Загальний глобальний ризик оцінюється як дуже високий", – йдеться в документі.

Хоча смертельні випадки не були пов’язані з новим штамом, "омікрон" швидко шириться на тлі щораз більшої кількості країн, що повідомляють про випадки захворювання та закривають свої кордони.

 

Де зафіксували випадки захворювання новим штамом

 

Велика Британія, яка підтвердила перші два випадки, вже посилила карантин щодо політики носіння масок і запровадила обов'язкове тестування прибулих з-за кордону. 

У Німеччині Міністерство охорони здоров'я німецької землі Баварія оголосило про два підтверджені випадки у людей, які прибули в аеропорт Мюнхена. Ці люди зараз в ізоляції. В Італії Національний інститут охорони здоров'я повідомив, що випадок нового варіанта був виявлений у Мілані у людини, яка приїхала з Мозамбіку.

Нещодавно Бельгія, Ізраїль та Гонконг також повідомили, що "омікрон" був виявлений у прибулих в країну.

Чеські органи охорони здоров'я також заявили, що вивчають підозрюваний випадок цього варіанта у людини, яка перебувала у Намібії.

Іспанія повідомила про перший підтверджений випадок "омікрону" 29 листопада, виявлений у мандрівника, який повернувся з Південної Африки через Нідерланди.

Португалія виявила 13 випадків цього штаму в лісабонському футбольному клубі. Швеція, Шотландія та Австрія зафіксували перші зараження. "Омікрон" вже виявлено в Канаді, Данії та Нідерландах.

На думку експертів, цього тижня кількість випадків у Південно-Африканській Республіці, перевищить 10 тисяч на день, порівняно із 300-ма два тижні тому.

Японія оголосила, що забороняє в’їзд усім іноземним відвідувачам, приєднавшись до такого ж рішення Ізраїлю. Інші країни, зокрема Сполучені Штати та члени Європейського Союзу, вирішили заборонити в’їзд мандрівникам, які прибувають з Південної Африки.

Деякі експерти в галузі охорони здоров’я стверджують, що такі обмеження можуть виграти час, щоб проаналізувати новий штам і прискорити вакцинацію.

Пацієнти поки що мають переважно легкі симптоми, але лікарі попереджають, що рано робити висновки. Більшість нових випадків припадає на людей віком від 20 до 30 років, які зазвичай не хворіють на COVID-19 так, як літні пацієнти.

 

Ефективність вакцин

 

Генеральний директор компанія Moderna Стефан Бансел викликав стурбованість на фінансових ринках попередженням, що вакцини проти COVID-19 навряд чи будуть настільки ефективними проти варіанту Omicron, як проти Delta. Через його заяву ф'ючерси на нафту впали більше ніж на долар, австралійська валюта впала.

Стійкість "омікрону" до вакцин може призвести до нових захворювань і госпіталізацій, що продовжить пандемію.

"Думаю, не існує вакцини, яка була на такому ж рівні ефективна була, як у нас із Delta", — сказав генеральний директор Moderna Бансел в інтерв’ю Financial Times і додав, що не знає скільки чекати на нові дані, — "Але вс і  вчені, з якими я спілкувався кажуть: "Це буде недобре".

Moderna не відповіла на запит журналістів прокоментувати інтерв'ю та уточнити, коли вона очікує отримати дані про ефективність своєї вакцини проти нового штаму

Раніше Бансел заявив на CNBC, що приблизно через два тижні має бути більше ясності щодо ефективності вакцин проти COVID-19 проти Omicron, і що можуть знадобитися місяці, щоб почати продукувати вакцини, яка працюватиме проти нового варіанту.

Читайте також: У МОЗ зробили прогнози, коли в Україні почнеться вакцинація бустерною дозою вакцини. Розповідаємо, де у світі це вже роблять

Однак директор Інституту імунології Пенна у Філадельфії.Джон Веррі сказав, що вакцинація, швидше за все, не дозволить потрапити щепленим до лікарні.

Зауваження президента Джо Байдена про те, що Сполучені Штати не відновлять блокування, також допомогли заспокоїти ринки, перш ніж коментарі генерального директора Moderna налякали інвесторів. Байден закликав до вакцинації, в той час як Центри контролю та профілактики захворювань США закликали всіх у віці 18 років і старше зробити ревакцинацію. Британія також розширила свою програму посилення COVID-19 на тлі побоювань Omicron.

Натомість глобальні обмеження щодо мандрівників з Південної Африки також викликали занепокоєння щодо нерівності вакцин.

"Жителів Африки не можна звинувачувати в аморальному низькому рівні вакцинації, доступної в Африці, і їх не слід карати за виявлення та поширення важливої ​​наукової та медичної інформації зі світом», – сказав Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у заяві.

У свою чергу Індія, де знаходиться найбільший у світі виробник вакцин, схвалила поставки вакцин проти COVID-19 багатьом африканським країнам і заявила, що готова "швидко" відправити більше. Китай також пообіцяв 1 мільярд доз континенту.