Бум книжок на зразок «Як стати мільйонером» чи «Думай та збагачуйся» тільки починається. Так званої успішної літератури на полицях українських книгарень стає дедалі більше, а коло читачів стрімко збільшується. Соціологи кажуть, що ця література допоможе нам замінити радянську модель «злиднів у рівності» суспільною орієнтацією на успіх.«Думайте про багатство нескінченно довго і ви обов’язково розбагатієте», «Подумки ви маєте досягти успіху задовго до того, як матимете його у реальному житті». Такі «глибокі» і безапеляційні поради дає Брайан Трейсі, автор книги «Як розбагатіти з нуля».
Продавець столичного книжкового ринку «Петрівка» Лариса каже, що цю книжку сміливо можна назвати бестселером – її купують всі, хто вирішив почати свій шлях до успіху. Ті, хто вже впевнено крокує цим шляхом надають перевагу Роберту Кіосакі, Бодо Шеферу та Алану Пізу .
Лариса продає літературу з психології успіху вже 10 років. Вона прочитала майже все, що потрапляло на її торгові полиці, і добре знає, кому з покупців що рекомендувати. «Перші такі книжки з’явилися в Україні десь у середині 90-х, я почала ними займатися у 1998 році, – розповідає жінка. – У мене є постійні клієнти, іноді вони приходять і замовляють конкретну книгу». Лариса зазначає, що «успішна» література стає дедалі популярнішою: за її спостереженнями, аудиторія постійно зростає, відповідно, зростає і пропозиція.
З 2005 року, зі слів Лариси, цікавитися такими книжками стали майже всі: домогосподарки, молоді бізнесмени, пенсіонери… «Приходять навіть народні депутати. Переважно новоспечені. Запитують щось з психології лідерства, охоче беруть Брайана Трейсі – я ж говорю, що він для всіх», – продовжує Лариса.
Така література дедалі диференціюється. Якщо 5 років тому на полицях книгарень було кілька книжок доволі загального змісту, сьогодні серед тисяч варіантів можна знайти книжки для жінок, студентів і навіть для військових у відставці… Новинка останніх тижнів – «Бізнес по-єврейському. 67 золотих правил».
“Добрі” поради
Важко утриматися від спокуси розбагатіти з нуля, тому я придбала книгу Брайана Трейсі. Особисті враження: книга написана досить агресивно («ніхто не кращий за вас», «присягніться, що ваша головна мета – стати мільйонером»), але є і практичні поради, щоправда далеко не нові («відкладайте 10% з щомісячного доходу», «потурбуйтеся про страхування»). Автор пропонує читачеві уявити конкретну картинку з майбутнього: себе за кермом омріяного авто чи біля каміну. Трейсі наполягає на максимальній деталізації: чим частіше читач звертатиметься до цього футуристичного образу, тим швидше мрія перетвориться на реальність. Ці прийоми також не вигадка автора й часто зустрічаються в посібниках із НЛП.
Всі, хто коли-небудь гортав подібну літературу, зізнаються: поради, викладені у книзі, швидко забуваються, однак, віра у те, що колись станеш багатієм, залишається на довгі роки.
Ще один важливий момент. Трейсі радить своїм читачам відмовитися від спілкування з невдахами, концентруючись на стосунках лише з успішними людьми. “Ви не зможете літати з орлами, якщо продовжуєте ритися у землі з індиками”, – запевняє автор. Варто зазначити, що церква не поділяє таких порад. “Це протирічить християнству. Слабкому потрібно допомагати. Якщо людина житиме за цими рекомендаціями, то у старості залишиться самотньою”, – стверджує протоієрей храму Іоана Богослова (УПЦ КП) Петро Ландвитович.
Зміна світосприйняття
Український соціолог Євген Головаха вважає, що масове зацікавлення українців „успішною” літературою може докорінно змінити суспільне світосприйняття. «Радянська психологія «злиднів у рівності» поступово йде в минуле. Західні, протестанські цінності, коли успіх вимірюється власним добробутом, виходять на перший план. Люди мають орієнтуватися на успіх, і це досить здорова тенденція», – говорить «ТИЖНЮ» пан Головаха.
А от соціолог Олена Донченко, яка вивчає психологію мас, радить сприймати таку літературу як художню: “Можна знайти якісь ідеї, отримати інформацію для загального розвитку. Тут багато цікавих історій, які можна переповідати знайомим. Дякуючи подібній літературі можна вижити, повіривши в себе, але розбагатіти – ні”.
Українці, начитавшись подібних книжок, мають зважати на наші реалії. У них ще немає вибору – „успішної” літератури вітчизняного походження майже не знайти. «В Україні задорого видавати книжки – їх ніхто не купуватиме, бо вони дорого коштуватимуть», – каже українська письменниця Ганна Владимирська, авторка книжок «Секреты успешной карьеристки», «Как студенту заработать на пиво, девушек и даже BMW». Свої книжки вона видає російською мовою у російських видавництвах. Пані Ганна зізналася, що не знає українських письменників, які пишуть на теми психології успіху.
Отже, в українців, які мріють про успіх, є лише один шлях – читати іноземців, але не забувати, що живуть вони в Україні.
[78][79] [80]
ДОВІДКА
Роберт Кіосакі, серія книжок “Багатий батько рекомендує”. Автор вважає, що у школах діти не отримують необхідних знань про гроші, тому потім не вміють їх заробляти. Допомагає батькам навчити себе і дітей планувати розходи та вигідно вкладати кошти.
Бодо Шефер, “Шлях до фінансової незалежності”. Автор називає себе персональним “фінансовим тренером”, розповідає про важливість самодисципліни і правильного планування часу.
Алан Піз, “Мова тіла”. “Читати кожну людину як книгу” рекомендує автор. Кожен рух, ваш і співрозмовника, має значення і потаємний зміст. Книга пропонує їхнє трактування і вчить використовувати міміку та жести для ефективного спілкування.
PRO&CONTRA
Дмитро Крапивенко
головний редактор сайтуwww.news.1plus1.ua
«Одне прислів’я вчить, що “простота гірша за злодійство”, інше: “де просто, там ангелів зі сто”. Пам’ятаєте, як Свирид Голохвастов разом із Пронею (“За двома зайцями”) потішалися над Химчиною простотою? Простим бути немодно, непрестижно і негламурно, даруйте на слові. Ні сто років тому, ні зараз. А от "піднятися", "забуріти", "стати крутим" – хіба це не мрія? Колись Проні Сірко для цього потрібно було з тиждень помучитися в дівочому пансіоні. Тепер все простіше – придбав книжку a la "Як стати…" і поповнив лави "кожум’яцьких аристократів".
PRO&CONTRA
Євген Дейненко
бізнес-консультант, керівник тренінг-центру «Розвиток»
«Я сам читаю такі книжки із задоволенням, відслідковую тенденції, нові розробки у цьому жанрі. Мені особисто ця література дає нові думки, нові ідеї. Взагалі вважаю, що в них багато не тільки цікавих, але й корисних порад. Подібні книжки не можуть нашкодити нормальній людині, яка має здорове світосприйняття».