Уже понад два роки в Україні працює патрульна поліція. Протягом цього часу поліцейські проявили себе по різному. З одного боку, робота патрульних стала публічною, що істотно підвищило рівень довіри до поліції, а з іншого, через недостатню підготовку часто траплялись неприємні ситуації. Тиждень вирішив зібрати ситуації, що траплялись із патрульними поліцейськими протягом 2016 року.
У неділю, 25 вересня, у Дніпрі внаслідок стрілянини загинули двоє поліцейських. За словами голови Національної поліції Хатії Деканоїдзне, це перші втрати серед патрульних.
Щоправда, до цього інциденту, патрульні неодноразово потрапляли в ДТП чи отримували поранення під час спроб затримати порушників закону.
Випадки, у яких постраждали поліцейські:
11 лютого недалеко від станції метро "Студентська" у Харкові 31-річна жінка-водій скоїла наїзд автомобілем Subaru на 23-річного сержанта патрульної поліції, який ніс службу у складі пішого патруля. Постраждалого доставили до лікарні із забоєм коліна.
20 березня в Одесі внаслідок наїзду автівки серйозно постраждав патрульний поліцейський, який регулював рух на перехресті після ДТП. Правоохоронець отримав значні ушкодження. Його доставили до лікарні та госпіталізували з діагнозом: закритий перелом правої гомілкової кістки, рвана рана ноги, садна темної області голови та тулубу.
23 березня у Києві водій з ознаками наркотичного сп'яніння влетів в автомобіль патрульної поліції, в результаті чого інспектор отримала травми. Постраждалого доставили в лікарню із забоями м’яких тканин та підозрою на струс головного мозку.
28 березня не проспекті Гонгадзе у Подільському районі Києва чоловік у стані алкогольного сп’яніння травмував ножем поліцейського. Правоохоронець, який у вільний від роботи час відпочивав зі своїми знайомими спробував вгамувати бешкетника, однак той схопив його рукою за обличчя та наніс ножем тілесні ушкодження у вигляді поріза в області шиї.
31 березня у Черкасах жінка на Honda, втікаючи від поліції, наїхала на патрульного і ледь не збила пішохода. У працівника поліції діагностували струс головного мозку.
12 квітня у Харкові затримали чоловіка, який п’яним порушив ПДР, а потім завдав ударів в обличчя патрульному поліцейському.
У ніч на 13 квітня на трасі "Київ-Чоп" у районі села Луб'яни Миколаївського району Львівської області водій не впорався з керуванням та скоїв наїзд на інспектора Львівської патрульної поліції. Останнього з переломами ніг доставлено до хірургічного відділення Миколаївської ЦРЛ.
16 квітня у центрі Черкас п'яний водій автомобіля «Таврія» на швидкості врізався у машину патрульної поліції Toyota Prius. У результаті ДТП двох поліцейських госпіталізовано із забоями та струсом головного мозку, вони перебувають у лікарні.
У Харкові 9 травня під час сутичок поранили патрульного поліцейського. Патрульного вдарили по голові «залізним предметом» під час бійки.
У ніч на 11 травня у Дніпровському районі Києва чоловік, у якого попросили показати документи, вихопив зброю і поранив патрульного поліцейського. Нападник поцілив у нього двічі — в живіт та в ногу. Пораненого шпиталізували до міської клінічної лікарні швидкої допомоги та прооперували.
На контрольному посту «Березань» Баришівського району на 77 км автодороги Київ-Харків 23 червня 49-річний водій керуючи автомобілем Opel Combo рухаючись у напрямку міста Харків, зупинився на узбіччі дороги біля КП аби дізнатися напрямок дороги у працівника поліції. Через якусь мить в іномарку на швидкості врізався автомобіль Skoda Ockavia, який і скоїв наїзд на правоохоронця.
Унаслідок ДТП водій Skoda Ockavia та два його пасажири загинули на місці пригоди, ще один пасажир доправлений в реанімацію. Також до медичного закладу доставили водія автомобіля Opel Combo та двох його пасажирок. Працівника поліції госпіталізували з діагнозом – рвана рана обличчя та забиття стегна.
27 червня, у Львові на перехресті вулиці Стрийської та Володимира Великого нетверезий водій на Audi врізався в патрульний автомобіль. Унаслідок ДТП постраждали двоє патрульних.
23 вересня у Києві поліція зупинила водія автомобіля Mitsubishi Pajero за пересування по смузі громадського транспорту. Під час розмови поліцейського з водієм виник конфлікт і власник авто сильно вдарив правоохоронця в обличчя.
Ситуації, спровоковані патрульними:
Правоохоронці неодноразово самі ставали винуватцями аварій із трагічними наслідками.
Зокрема, однією з найрезонансніших подій року за участі патрульної поліції трапилась у Києві в ніч на 7 лютого. Патрульні під час переслідування автомобіля застрелила людину. За словами начальника управління поліції Києва Юрія Зозулі, водій не реагував на вимогу патрульних зупинити автомобіль і рухався із значними порушеннями ПДР (зі швидкістю майже 200 км/год.), саме тому патрульні після кількох попереджень були змушені відкрити вогонь. У зв'язку з цим суд заарештував інспектора патрульної поліції Сергія Олійника, а також посадив під домашній арешт водія авто, за яким влаштували погоню – Ростислава Храпачевського.
4 березня у Черкасах на вулиці Сумгаїтській сталася ДТП за участі патрульного поліцейського. Патрульний, рухаючись заднім ходом, не переконався, що нема перешкод, і скоїв зіткнення.
В Одесі 6 квітня на перехресті вулиць Пироговської та Канатної автомобіль патрульної поліції збив жінку. У результаті аварії у постраждалої 44-річної жінки забої і подряпини.
19 квітня в столиці автомобіль патрульної поліції Renault Duster потрапив у ДТП, внаслідок якого постраждала 58-річна киянка. Жінка отримала тілесні ушкодження. Інспектори надали постраждалій домедичну допомогу, викликали «швидку» та супроводили її до лікарні. Наступного дня жінка померла.
10 липня у Харкові автомобіль Toyota Prius патрульної служби зіткнувся із "Москвіч-2141", що рухався на зелене світло світлофора. Після зіткнення, "Москвіч" змінив напрям руху та зіштовхнувся з іншим автомобілем. Унаслідок дорожньо-транспортної пригоди двоє пасажирів Моксвіча (чоловік та дружина) загинули.
Крім того, 15 липня у Чернівцях патрульні влаштували погоню за мотоциклістом, який тікав від них, оскільки не мав водійського посвідчення. Поліцейські перегородили йому дорогу, водій мав намір об’їхати правоохоронців, однак врізався в електроопору, внаслідок чого загинув. Чотирьох патрульних поліцейських з обох екіпажів на час розслідування ДТП відсторонили від виконання службових обов’язків.
У Харкові в ніч на 24 липня п’яні поліцейські, втікаючи на авто від патруля, врізалися в стовп. В авто перебували діючі працівники поліції: : водій – співробітник районного відділу поліції, двоє пасажирів – співробітники патрульної поліції. Усіх трьох госпіталізували.
13 вересня у центрі Києва патрульне авто врізалося в таксі, внаслідок аварії загинув 40-річний чоловік.
Поліцейські-правопорушники:
Неодноразово траплялись ситуації, коли самі патрульні поліцейські ставали правопорушниками.
Так, 20 квітня повідомлялось, що працівники патрульної поліції Одеси взяли участь у незаконних вуличних перегонах. У результаті полісменів відсторонили від виконання службових обов’язків.
15 травня в Одесі затримали співробітника патрульної поліції за викрадення автомобіля. Щодо затриманого відкрили кримінальні провадження ст. 289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом) та 185 (Крадіжка) КК України.
13 червня в Одесі патрульних затримали на гарячому під час спільної антикорупційної операції патрульної поліції Одеси та управління внутрішньої безпеки.
Патрульні відібрали у водія BMW реєстраційний талон на автомобіль та вимагали гроші. Сума хабара становила 7 тис. грн.
23 червня начальник департаменту патрульної поліції Євген Жуков на своїй сторінці у Facebook оприлюднив відео, на якому патрульний б'є громадянина, а решта правоохоронців стоять осторонь і спостерігають. Співробітників відсторонили від виконання службових обов'язків.
14 серпня, близько 4 години ранку, в Києві на Оболоні зупинили авто, яким керувала нетвереза працівниця патрульної поліції. Патрульну відсторонили від служби на час розслідування.
23 серпня у Костянтинівці на Донеччині спіймали працівника патрульної поліції Краматорська та Слов’янська, який їхав за кермом авто у стані алкогольного сп’яніння. На порушника склали адміністративний протокол за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
21 вересня Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе повідомила, що патрульна поліція розбила всього 250 машин з 14 тис. транспортних засобів, задіяних в Нацполіції. Із наявних проблем патрульної поліції Деканоїдзе також назвала погану взаємодію з Головним управлінням поліції, які займаються координацією всієї роботи співробітників.