Другий тур у Дніпрі: Філатов вдруге очолив місто

Політика
24 Листопада 2020, 14:37

Якщо результати першого туру виборів оголосили лише після двох тижнів підрахунків, то на підсумки другого туру вистачило трохи більше доби. Вже ввечері 23 листопада ТВК оголосила ім’я новообраного очільника Дніпра. Вдруге крісло мера зайняв Борис Філатов, за якого проголосували 78,07% виборців. Загід Краснов набрав в чотири рази менше голосів, ніж у опонента – 18,77%.

 

При цьому ще пообіді Борис Філатов на своїй сторінці у Facebook написав доволі лаконічний пост: “80,61”. В той самий час на сайті Дніпровської міської ради з’явилася публікація про те, що за результатами опрацювання 100% протоколів Філатов нібито набрав 80,61%.

 

Натомість у день виборів Загід Краснов назвав вибори “недемократичними” та звинуватив Філатова у використанні адмінресурсу.

 

Читайте також: Зметикували на трьох. У Полтаві кандидат не прийшов на дебати перед другим туром виборів мера, але їх все ж провели

 

Загалом два тижні напередодні другого туру у Дніпрі пройшли доволі спокійно. Попри напругу та ворожі стосунки Філатова та Краснова, опоненти припинили публічні звинувачення один одного. Також кандидати знову, як і в першому турі, проігнорували публічні дебати. 

 

За підсумками виборів у місті зафіксована наднизька явка виборців. Чи то через карантин, чи то через сніг напередодні, але у місті проголосували всього 23,95%. За даними ЦВК це найнижчий результат серед інших міст країни, де в цей день також проходили вибори.

 

Аби залучити якомога більше голосів та заохотити дніпрян все ж дійти до виборчих дільниць, у місті влаштовували ярмарки із назвою “Воскресник”, де за фото біля дільниці безкоштовно роздавали напої, на кшталт чай, каву чи глінтвейн, та пригощали пирогами. Попри карантин вихідного дня, по місту працювало 30 таких локацій, на фотозонах були розміщені гасла “Гуляй, дихай, голосуй!”.

 

Від ярмарок відхрестилися як кандидати, так і у мерії. Організаторами заходів нібито виступала Асоціація рестораторів Дніпра, яка офіційно не зареєстрована. Раніше у місті ця організація також не функціонувала. На локаціях знайти представників Асоціації не вдалося, а в офіційному повідомленні до міськради про проведення заходів, був вказаний номер із зайвою цифрою та недійсний ідентифікаційний номер юрособи.

 

 

У мережі “Опора” повідомили, що такий ярмарок неможна назвати порушенням виборчого законодавства. Адже під час заходів не озвучувався жодний із кандидатів, а брендбук ярмарки не був схожий на жодну айдентику політсил.

 

“Масові заходи добродійництва, які спрямовані на мобілізацію виборців, не впливають на волевиявлення виборців. Нами не виявлено агітацію за жодного кандидата, тому це просто порушення етики виборчого законодавства”, – зазначив координатор Громадянської мережі “Опора” в Дніпропетровській області Володимир Головченко.

 

Також біля деяких виборчих дільниць містяни зафіксували, як з наметів роздають безкоштовний попкорн за селфі. За обидвами фактами поліція відкрила провадження за статтею 160 (підкуп виборця) Кримінального кодексу України.

 

Читайте також: Полтавщина. Перемога «Довіри», три з чотирьох депутатів облради – нові

 

Саме задля “мобілізації виборців” у Дніпрі також організували й безкоштовний проїзд у маршрутках. Принаймні так пояснили у міській раді. Напередодні дня виборів мерія  зібрала прес-конференцію та повідомила, що перевізники, які працюють на маршрутах по всьому місту, нібито за власною ініціативою організували безкоштовний трансфер на виборчі дільниці впродовж усього дня. Для того, аби скористатися послугою безкоштовно у будь-якому напрямку, так само, як і на ярмарку, необхідно було пред'явити фото на фоні виборчої дільниці. Акція тривала протягом дня до 20:30.

 

Втім, голова профсоюзу перевізників області Михайло Тонконогий заявив, що безкоштовний проїзд у маршрутках був зроблений перевізниками вимушено під тиском мерії.

 

Найгучнішим скандалом під час другого туру став масовий підкуп виборців через соцмережі. Ще за тиждень до дня виборів мешканців Дніпра почали додавати у вайбер чати із назвою  «Подработка виборы Днепр» та “ПОДРАБОТКА ДНЕПР 22.11.20”, де так звані “адміністратори” пропонували продати свій голос на виборах за одного із кандидатів на пост очільника Дніпра. Кожна група нараховувала більше 25 тисяч учасників. Адміністратори повідомляли, що 22 листопада необхідно буде проголосувати за одного із кандидатів. За кого саме – мали повідомити у день виборів. За відданий голос пообіцяли заплатити 1,5 тисячі гривень та ще 200 гривень, якщо залучити у чат товариша. Аби взяти участь у такій “підробітці” та отримати кошти, необхідно було відправити номер картки, номер телефону та ПІБ. А у день виборів надіслати фото бюлетеню із галочкою напроти необхідного кандидата. Кошти мали відправити на картку.

 

Вже у день виборів на телефонні номери тим, хто погодився брати участь у цій “сітці”, почали надходити дзвінки, в яких повідомлялося “Голосувати за Краснова”. А у вайбер чатах надходили поради вимикати звук та спалах на телефонах під час фото. 

 

 

 

Як наслідок, під час голосування на дільницях спостерігачі та члени ДВК масово фіксували фотографування бюлетенів. Загалом до поліції  надійшло 206 повідомлень про порушення виборчого законодавства, переважна більшість з яких стосувалася саме фотографування бюлетенів.

 

У поліції зазначили, що сам факт фото бюлетеня не несе за собою відповідальності, але може свідчити про намір порушення таємниці голосування. Наприклад, на одній з дільниць у Соборному районі Дніпра правоохоронці встановили 29-річного чоловіка, який зберігав на своєму мобільному телефоні фото виборчих бюлетенів інших виборців. Правоохоронці відкрили кримінальну справу. 

 

Чи отримали кошти ті, кому все ж вдалося непомітно сфотографувати бюлетень та відправити фото “адміністратору” – невідомо. Наразі поліція встановлює, хто ж насправді організував цю “сітку” для підкупу виборців. Загід Краснов цю ситуацію ніяк не прокоментував.