Керівникам Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури довірені особи екс-міністра уряду Азарова Миколи Злочевського пропонували хабар у шість мільйонів доларів. Трьох осіб затримали. Про це 13 червня повідомили керівник САП Назар Холодницький та НАБУ Артем Ситник на брифінгу в суботу.
Ситник зазначив, що це рекордний хабар у історії України.
Хабар призначався за закриття епізоду, в якому Злочевський сприяв у заволодінні коштами стабілізаційного кредиту Національного банку, виданого "Реал Банку".
Сама справа було зареєстрована 3 червня 2020 року.
"Чому був такий поспіх? Тому що завтра у пана Злочевського день народження і був план досягти максимального результату і закрити кримінальне провадження та забезпечити повернення Злочевського в Україну", – зазначив Ситник.
Він додав, що спочатку в ході первинних розмов була пропозиція 1 млн доларів за те, щоб справу передали в інший орган. Після відмови було запропоновано 5 млн доларів, але вже за закриття кримінального провадження.
Під час дачі хабара затримали три людини: першого заступника начальника податкової служби в Києві та двох довірених осіб Злочевського, які зараз працюють адвокатами. Чинному чиновнику вже оголосили про підозру.
"Першому заступнику начальника ДПС оголошено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого частиною 4 статті 369 ККУ. Тобто це пропозиція хабара. Санкція цієї статті передбачає відповідальність від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна або без конфіскації", – повідомив Ситник.
Ситник додав, що до зазначеного злочину можуть бути причетні також працівники Генеральної прокуратури. За даними слідства, вони діяли в інтересах затриманих і повідомляли їм про те, що в Реєстрі досудових рішень дійсно зафіксовано закриття кримінальної справи.
Нагадаємо, що Микола Злочевський – власник газовидобувної компанії Burisma. Керівництво компанії підозрювали у відмиванні грошей, незаконній ліцензії та несплаті податків.
Екс-міністра екології підозрюють у розкраданні державних коштів в особливо великих розмірах. Злочевський фігурує у 13 кримінальних провадженнях, які будуть за підслідністю передані Службі безпеки або Національному антикорупційному бюро.
У кінці 2014 року Злочевський виїхав з України після того, як отримав статус підозрюваного у незаконному збагаченні в справі, що розслідувалася ГПУ. У січні 2015 року ГПУ оголосила Злочевського у розшук. Пізніше з сайту Міністерства внутрішніх справ була знята картка про розшук Злочевського в зв'язку з відповідним запитом від ГПУ. У січні 2018 року, Burisma заявила про завершення всіх процесуальних і судових справ в Україні проти Злочевського і операційних компаній, що входять до складу Burisma Group. Нардеп-утікач Олександр Онищенко заявив, що Злочевський заплатив 100 млн доларів за закриття проти нього кримінальної справи та розблокування активів в Україні.