R.I.P. TikTok USA — ці слова написала на камері оператора після виходу у чвертьфінал одного з найбільших турнірів року Australian Open американська тенісистка — третя ракетка світу Коко Ґофф. У ніч проти неділі, 19 січня, відеосервіс Тікток у США припинив завантажуватися й зник принаймні з App Store. Цей крок став відповіддю на рішення Верховного суду із вимогою заблокувати сервіс. Проте в обраного президента є можливість не лише відтермінувати це блокування, а й запобігти його обмеженням.
Майбутнє китайського відеосервісу Тіктоку на ринку США — це тема, яка не полишає порядок денний багатьох медіа протягом останніх тижнів. Від ворожіння про те, яким буде рішення Верховного суду, до намагання вгадати, хто ж здатен купити цю мегапопулярну соцмережу, від пошуку альтернативних платформ для користувачів до намагання зрозуміти, чи можна буде обійти блокування тіктоку, — про все це писали передусім американські медіа після Нового року. Припущенням щодо майбутнього сервісу, здавалось би, прийшов кінець, коли в п’ятницю, 17 січня, Верховний суд США одноголосно підтримав закон про заборону тіктоку. У ніч на 19 січня сервіс припинив працювати, проте за кілька годин його роботу відновили.
Наразі не можна стверджувати, що це тимчасове блокування означає однозначний кінець існуванню сервісу на американському ринку, адже є лазівки, якими може скористатися обраний президент Трамп і принаймні подовжити термін розв’язання питання майбутнього тіктоку. Загалом уся історія із сервісом та спроб його блокування — це кейс, який заслуговує на вивчення та аналіз. Вплив його на життя людей і суспільства величезні, чого тільки варта історія з виборами в Румунії. Водночас спроби зберегти сервіс для 170 мільйонів американців і постійне відтермінування долі тіктоку створюють небезпечний прецедент, який може ускладнити майбутні рішення для регулювання цифрових платформ і створення рівних умов для всіх гравців на ринку.
Тікток: від ідеї блокування до реальної заборони
У березні 2024 року Палата представників США проголосувала за законопроєкт, яким передбачалося блокування китайського відеосервісу. Президент Байден підписав цей документ. Згідно з ним тіктоку давали дев’ять місяців на те, щоб знайти покупця для своїх американських операцій. У протилежному випадку на нього чекало блокування. Остаточний термін для виконання цих вимог спливав 19 січня 2025 року.
Тривалий час тікток та його американські користувачі намагалися оскаржити заборону в судах, оперуючи різними аргументами, зокрема тим, що блокування порушує свободу слова. Остаточну крапку в цих суперечках поставило рішення Верховного суду, яке озвучили 17 січня: підтримати закон, який ухвалили в березні 2024 року. Побоювання Конгресу щодо збору даних Китаєм визнали «добре обґрунтованими» й погодилися, що права на свободу слова мають поступитися міркуванням національної безпеки.
Компанія готувалася до такого сценарію подій, де передбачали блокування сайту, видалення мобільних застосунків із App Store та Google Play. Також на офіційній сторінці тіктоку в іксі (твіттері) компанія розмістила заяву: якщо Адміністрація Байдена не видасть негайний указ про блокування, сервіс припинить працювати вже 19 січня.
Водночас внутрішні документи тіктоку, розповсюджені серед працівників компанії, свідчать про те, що компанія планує і далі боротися й запевняє персонал, що працівники збережуть роботу, оплату та доступ до офісів навіть після блокування.
Хоча в компанії сподіваються, що обраний президент Трамп після вступу на посаду принаймні відтермінує обмеження своїм спеціальним законом, тікток 19 січня припинив працювати на американському ринку. Користувачі, які намагалися відкрити застосунок, бачили попередження про те, що компанії довелося зробити свої послуги тимчасово недоступними, проте вона підкреслювала: «Ми працюємо над тим, щоб якнайшвидше відновити наш сервіс у США, і ми цінуємо вашу підтримку. Будь ласка, залишайтеся на зв’язку». За деякий час суть повідомлення змінилася, і воно стало таким: «Нам пощастило: президент Трамп дав зрозуміти, що працюватиме з нами над розв’язанням проблеми відновлення тіктоку, коли він вступить на посаду. Будь ласка, залишайтеся на зв’язку!»
Врятувати рядовий відеосервіс
Навіть попри те що саме Дональд Трамп був ініціатором першого блокування тіктоку 2019 року, цього разу він пообіцяв зробити все, щоб зберегти сервіс. У своїх заявах Трамп не раз говорив, що врятує тікток від заборони за допомогою «політичних кроків». Наприклад, президент зможе видати виконавчий указ і відтермінувати виконання закону про заборону тіктоку. Про пошук способів зберегти відеосервіс для американців говорив і кандидат на посаду радника з нацбезпеки Трампа Майк Волц. Тему блокування тіктоку порушували навіть під час переговорів Трампа з очільником Китаю Сі Цзіньпіном.
Наразі закон, який підтримав Верховний суд, передбачає 90-денне відтермінування заборони. Але це можливо лише у випадку, якщо до того, як закон набув чинності, досягнули прогресу в продажі тіктоку іншій компанії. Наразі невідомо, щоб перемовини про купівлю платформи не лише велися, а й велися предметно й були близькими до реалізації.
Ще одним способом урятувати китайський відеосервіс є законопроєкт, який збирається подати сенатор Ед Маркі: він передбачатиме відтермінування заборони застосунку на 270 днів. По суті, він просто дає більше часу для завершення угоди про купівлю тіктоку американською компанією. Проте й у цьому випадку не зовсім зрозуміла ідея законопроєкту, адже про реальних охочих купити сервіс наразі не чутно.
У пошуках зацікавленого покупця
Навколо ідеї про поглинання тіктоку давно ведуться обговорення. Серед кандидатів на покупку сервісу називали Ілона Маска, до того ж логічність цього кроку з боку власника іксу (твіттеру), який останні роки лише втрачає рекламодавців, більш ніж логічна. Отримавши нову лояльну аудиторію та платформу, цікаву для рекламодавців, Маск зможе покращити стан своїх фінансів, та й компенсувати втрати, які він несе через збитковість іксу (твіттеру).
Окрім того, для ШІ-компанії Ілона Маска xAI було б цікаво дістати доступ до масивів інформації, яку генерують користувачі тіктоку, й у такий спосіб забезпечити набір даних для навчання штучного інтелекту, який розробляє xAI. Проте виникають сумніви в тому, що Ілон Маск зможе заплатити за сервіс ті $50–$60 мільярдів, як його сьогодні оцінили.
До потенційних покупців, крім Маска, входять інвестори Франк Маккорт і Кевін О’Лірі, які обговорювали цю можливість із Трампом. У 2024 році Microsoft також виявляла інтерес до придбання, а Oracle залишається ключовим технологічним партнером тіктоку. Розглядали можливість покупки колишній міністр фінансів США Стівен Мнучін, колишній керівник Activision Blizzard Боббі Котік та інші інвестори.
19 січня, після того як сервіс заблокували, свою пропозицію щодо поглинання тіктоку зробив технологічний ШІ-стартап Perplexity AI. Компанія запропонувала створити нову структуру, яка дасть змогу більшості нинішніх інвесторів ByteDance зберегти свої частки в акціонерному капіталі й принесе більше відео в Perplexity AI, які сервіс зможе використати для навчання своїх моделей штучного інтелекту.
Американці в пошуках альтернатив
Ситуація з тіктоком у США призвела до виникнення терміна «тікток-біженці» (TikTok refugees), що описує американських користувачів, які в очікуванні заборони популярної платформи активно шукають альтернативи. До того ж роблять вони це не в сегменті американських онлайн-сервісів, а чомусь шукають китайські аналоги. В очікуванні потенційної заборони тіктоку минулого тижня багато користувачів почало користуватися китайським сервісом Xiaohongshu (RedNote). На 15 січня тут зареєструвалося понад 700 тисяч американців.
Xiaohongshu — це популярний серед молоді китайський застосунок, який поєднує елементи інстаграму й пінтересту, пропонуючи користувачам можливість створювати та ділитися короткими відео. Однак його китайське походження викликає занепокоєння серед експертів з безпеки. Ризики для приватності даних і національної безпеки, через які власне тікток і заблокували, зберігаються й для нових китайських застосунків, що обрали американці.
У жорстокості цензури й широті доступу до даних користувача (включно з геоданими) ця соцмережа навряд чи поступається тіктоку. Ба більше, у політиці Xiaohongshu прямо прописали пріоритет «ключових соціалістичних цінностей». Нові користувачі Xiaohongshu (RedNote) уже постали перед цензурою в цьому застосунку: компанія запровадила обов’язкову реєстрацію за реальними іменами й вимагає наявності китайської SIM-карти. Також сервіс на тлі напливу англомовних користувачів став шукати англомовних модераторів.
Ігри в політику
Останніми днями політизація історії про блокування тіктоку зростала чи не щогодини. Ще до остаточного рішення про блокування сервісу стало відомо, що його генеральний директор відвідає інавгурацію Трампа. Окрім того, сама компанія стала одним зі спонсорів вечірки новообраного президента із цього приводу. Ще до вердикту Верховного суду очільник тіктоку пообіцяв це Трампу за рішення зберегти сервіс для американців. То ж не дивно, що фактичне блокування тіктоку в США тривало буквально кілька годин і вже ввечері 19 січня сервіс почав поступово відновлювати доступ для американців.
За великим рахунком, це кількагодинне блокування видавалося постановкою, такою собі виставою для всього світу, фінал якої добре відомий її організаторам. Уже ввечері 19 січня Трамп зробив нову заяву про тікток: він повідомив про готовність указу про відтермінування продажу сервісу за умови, що США матиме 50 % вартості в спільній компанії, яка опікуватиметься американськими операціями тіктоку. Про що саме йдеться в цій заяві — про 50 % власності американської компанії чи про частку держави США в китайському сервісі — наразі не уточнювали.
У такий спосіб тепер тікток у США в стані очікування — чи переговорів, чи вже продажу, проте знову доступний американцям.
Уроки з тікток-епопеї для світу
Невизначеність ситуації щодо тіктоку в США, помножена на активний перехід користувачів на альтернативні китайські застосунки, не лише не розв’язала, а й загалом погіршила головну проблему китайських сервісів — агресивне використання даних американців і втрату контролю США над цими даними надалі. Світ в очікуванні політичних і правових рішень, які вплинуть на майбутнє не лише тіктоку, а й інших технологічних компаній, що опинилися під такою загрозою.
Ця ситуація стане важливим прецедентом для майбутніх випадків щодо обмежень і цензури в цифровому просторі. Він може стати прикладом того, як уряди реагуватимуть на іноземні технологічні платформи та їхній вплив на національну безпеку. Тим часом Естонія закликає Європу заборонити тікток для своїх користувачів. Тож ситуація, коли Європа, яка має досвід регулювання й обмеження технологій, і в цьому питанні виявиться рішучішою, є доволі ймовірною.