Дослідження: майже 40 політичних сил змінили кінцевих бенефіціарів перед місцевими виборами

Політика
7 Липня 2021, 12:14

Близько 40 політичних сил, що брали участь у місцевих виборах 2020 року, ймовірно змінили кінцевих бенефіціарів перед виборами: 70% з них у 2020 році, інші – у 2019. Про це йдеться у дослідженні громадської мережі "ОПОРА" "Що не так з “ринком” партій".

 

Загалом на місцевих виборах 2020 року із 350 зареєстрованих на той час партій висунули своїх кандидатів до рад різних рівнів 144 українські політичні сили (або 41%), 113 (78,5% від усіх учасників) здобули хоча б  1 мандат, тож третина  політичних організацій таки здобувала мінімальну з можливої підтримку виборців.

 

За висновком "ОПОРИ", для партій, які змінили кінцевих бенефіціарів перед виборами, характерні:

 

  • Реєстрація кандидатів у невеликій кількості громад (зазвичай у межах одного району чи області, за незначним винятком).
  • Персоніфікована назва партії (“Команда Симчишина”, Партія Ігоря Колихаєва "НАМ ТУТ ЖИТИ!", “Команда Михайлішина”, "Блок Світличної РАЗОМ!" тощо).
  • Свідома географічна прив’язка (“Миколаївці”, “Рідне Закарпаття”, “Рівне Разом”, “Команда Дніпра” тощо). 

 

Напередодні місцевих виборів партійні функціонери брали під контроль невідомі юридичні організації, перейменовували їх та вже під новим ім’ям презентували виборцям. Таких партій виявилося понад 25% від усіх.

 

“Твоя Україна” з центральним офісом у Донецьку 13 вересня 2019 року стала партією “Патріоти Волині” з офісом у Луцьку. Вже під брендом “Патріоти Волині” партія висунула Олега Голтянського кандидатом на проміжних виборах 15 березня 2020 року до Верховної Ради по 179 округу (Харківська область).

 

Водночас оригінальна “версія” партії “Патріоти Волині” місяцем раніше (серпень 2019) була перейменована на “Партію Твого міста”, яка вже за рік здобула 5 мандатів (13%) на місцевих виборах 2020 року до Ужгородської міської ради (Закарпатська область). 

 

Читайте також: Закон про партії: зміни в «ядрі»

 

У цій же раді та на цих же виборах 6 мандатів (майже 16%) здобула партія “Рідне Закарпаття”, яка ще у лютому 2020 року називалась “Київська громада”, але, згідно зі звітом НАЗК, діяльності не здійснювала. 

 

Партію “Рідна Київщина” у серпні 2020 року перейменували на Команду Максима Єфімова “Наш Краматорськ” (прим. Максим Єфімов – депутат-мажоритарник Верховної Ради по 48 округу з центром у Краматорську). Вже за два місяці під оновленим брендом партія здобула 2-ге місце (28,57%) на виборах до Краматорської міської ради та 5-те (9,26%) до однойменної районної ради.

 

Крім того, заснована 2015 року "Об'єднана Україна" вже 2019-го стала "Партією Шарія", також 2015 року реєстрації "Україна Завтра" перед виборами трансформувалася в "Перемогу Пальчевського", а "Союз міста і села" (2017 рік) вже 2020 року став "Єдиною Альтернативою". Також цікаві трансформації відбулися з партієми "Рух за Україну",який 2019 року став "За Одещину", та "Унітарною Європейською Україною", яка перед виборами змінилася на "Блок Кернеса – Успішний Харків".

 

Також серед п’яти фракцій українського парламенту 9 скликання чотири політичні сили змінювали свої назви та бенефіціарів.

 

“Слуга народу” з квітня 2016 року до грудня 2017 року називалась “Партія Рішучих змін”. Попри те, що на офіційному сайті вказано, що партію очолив Іван Баканов, ця інформація не зовсім вірна. Адже перші півтора року існування політичної сили її очолював Юрдига Євген Олександрович.

 

Читайте також: Ситуативна творчість

 

“Опозиційна платформа – За життя” заснована у грудні 1999 року під назвою Всеукраїнське об’єднання “Центр” у квітні 2017 року змінює назву на “За життя” та керівника Примака Миколу Анатолійовича на Вадима Рабіновича. У лютому 2019-го партія отримує сучасну назву. А вже в червні того ж року її керівником стає Юрій Бойко.

 

Ще більше трансформацій зазнала партія “Європейська Солідарність”. Вона була заснована ще у травні 2000 року як “Всеукраїнська партія Миру і Єдності”, а у 2013 році змінила назву на “Національний альянс свободи та українського патріотизму “НАСТУП”. Вже після цього, у 2014 році команда Петра Порошенка взяла дану політичну силу під контроль та перейменувала її у ВО “Солідарність”. Адже реєстраційне свідоцтво  автентичної “Солідарності” було анульовано за рішенням суду через неучасть у виборах протягом 10 років. Вже далі з’явились широковідомі виборцям бренди: Блок Петра Порошенка – БПП “Солідарність” – "Європейська Солідарність".

 

Партія “Голос” отримала сучасну назву лише у травні 2019 року. До того партія була відома як “Платформа ініціатив” (зареєстрована ще у лютому 2015 року), але політично активною не була.

 

Згідно з дослідженням Опори, єдиною парламентською силою, яка не зазнала трансформацій, виявилось Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, засноване ще у вересні 1999 року.