Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Дослідники попереджають: росіяни інфектували штучний інтелект

20 Березня 2025, 16:42

Російським пропагандистам вдалося інфектувати штучний інтелект, повідомляє швейцарський часопис Le Temps. «Мережа “Правда”, що базується в Москві, вливає масу неправдивого контенту в сервіси штучного інтелекту, – такі, як OpenAI та Google», – уточнює видання. Воно посилається на дослідження американського антидезінформаційного стартапу NewsGuard, що виявило вплив московської мережі на результати, що відображаються чат-ботами. Стартап протестував десять генеративних ШІ, серед яких Chat GPT, The Chat, а також Grok, Meta і Gemini від Google. Newsguard помітив 15 неправдивих повідомлень, поширених мережею «Правда», і вирішив поставити цим десятьом ШІ уточнюючі запитання.

Наприклад, один із цих інфоботів стверджував, буцімто український президент заборонив в Україні Truth Social, соціальну мережу Дональда Трампа. Насправді ця мережа ніколи  в Україні не була доступною. «Newsguard запитав десять ШІ, чому Володимир Зеленський зробив це, і замість того, щоб сказати, що це неправдива інформація, шість ботів надали пояснення, посилаючись на одну або кілька статей з дезінформаційної мережі “Правда” як на своє джерело. Деякі з них стверджували, що український президент мститься президенту США за призупинення американської військової допомоги Україні», – розповідає FranceInfoTv.

«Ще до того, як Росія розмістила солдатів на кордоні з Україною, вона розпочала цифрову війну, використовуючи пропагандистські ЗМІ для поширення неправдивої інформації та виправдання збройного конфлікту», – нагадує американський стартап NewsGuard. Він каталогізував брехливі російські наративи у вигляді «Наслідків дезінформації» (MisinformationFingerprints™), що містять понад 600 неправдивих тверджень. Всі вони записані у форматі, що штучний інтелект може і зчитувати, і поширювати.

Штучний інтелект знаходить відповіді на запитання на основі того, що він бачить в інтернеті. Чим частіше інформація з’являється на кількох сайтах, кількома мовами, тим більше вона викликає довіри у штучного інтелекту і тим більша ймовірність, що він її поширить, – наголошують фахівці з інформаційних технологій. Російські пропагандисти створюють сотні веб-сайтів. «Наприклад, мережа “Правда” має 150 доменних імен на 46 мовах, майже чотири мільйони статей і 200 одиниць неправдивої інформації, що поширюються по всьому світу. Самі по собі ці сайти не залучають багато відвідувачів, але вони штучно збільшують видимість проросійської дезінформації, щоб впливати на ШІ», – наголошує FranceInfoTv.

У відповідь на російські «гібридні» операції у Західній Європі країни ЄС прагнуть посилити свій інструментарій у боротьбі з ними. Першим успішним результатом протистояння можна вважати ситуацію в Румунії, де ультраправий кандидат Калін Джорджеску був знятий з президентських перегонів за підозрою у російській інформаційній підтримці.

У 2024 році Лейденський університет у Нідерландах зафіксував шістнадцять операцій з дезінформації на території ЄС, що їх здійснили росіяни. Найбільша кількість виявлена у Франції та Німеччині. Одна з них – пофарбовані в червоний колір долоні на меморіалі Шоа, що їх побачили парижани в травні 2024 року. Згодом у зв’язку з цим інцидентом було заарештовано трьох громадян Болгарії.

Француженка Наталі Луазо, доповідач Європейської білої книги і голова Комітету Європейського парламенту з питань демократичного щита ЄС, називає цю діяльність «малобюджетною війною», що спрямована насамперед на залякування і дестабілізацію громадської думки в тих державах, які підтримують Україну в боротьбі проти російського загарбництва. Пані Луазо стурбована тим, що американські мережі X і Meta припинили фактчекінг і дозволяють неправдивій інформації поширюватися без особливих перешкод.

У той же час, хакери з групи «Правда» зуміли використати техніку, відому як «LLM Grooming», щоб успішно маніпулювати ШІ. Питання адекватної відповіді діям російських дезінформаторів залишається відкритим, – відверто зізнаються європейські фахівці з кібербезпеки.

читати ще