Дослідникам передали 40-літровий бідон з документами УПА

28 Жовтня 2011, 15:25

Зокрема, архів містить таємне листування командування УПА, звіти Українського Червоного Хреста, списки вояків УПА та хроніки цілих сотень. Його знайшли в 40-літровому бідоні, закопаному в землю на 80 см.

Бідон не був добре законсервований, що наштовхнуло дослідників на припущення про те, що документи ховали люди, які потрапили в оточення. Версію переховування архіву під час бойових дій підтверджують і залишки гільз, знайдені поряд.

«За попередніми оцінками, архів містить понад тисячу документів періоду 1941—1950 років. Це підпільні друковані видання, вишкільні матеріали, описи боїв, хроніки, накази та оперативні звіти відділів УПА на Львівщині: Тактичних відтинків "Розточчя" та "Климів" Воєнної округи "Буг" та підпілля Сокальсько-Равської округи ОУН. Також є документи Служби безпеки ОУН, звіти Українського Червоного Хреста, некрологи, внутрішнє підпільне діловодство (господарські звіти, облік харчів, взуття, обмундирування)», — розповів директор музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий. 

Голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович зауважив, що більш як півстоліття тому ці документи клали в землю з надією, що їх знайдуть у незалежній Україні, і вони відкриють факти про боротьбу УПА та ОУН.

«Ці сподівання  виправдалися: нині все частіше чуємо про віднайдення упівських архівів. Проте повстанці ніколи не очікували, що проплачена людською кров’ю правда стане предметом торгу. Продані на аукціонах архіви розпорошуються і знову зникають на десятиліття — тепер у сховках колекціонерів», – зазначив він.

Нагадаємо, що Центр досліджень визвольного руху — це незалежна неурядова дослідницька установа, заснована 2002 року, вивчає питання історії ОУН, УПА та дисидентського руху, доступу до архівів радянського періоду, досвіду посткомуністичних країн Східної та Центральної Європи в подоланні наслідків тоталітаризму. Архів ЦДВР містить унікальні документальні, усні, речові, фото- та відеосвідчення про визвольний рух, які опрацьовуються науковцями. За час діяльності Центру вийшло 39 видань та підготовлено 5 експозиційних проектів.

Позначки: