Такі дані оприлюднила соціологічна група Опора у своєму дослідженні. Донецька область отримала всього 6 субвенцій (0,5% від усієї кількості субвенцій по країні). Менше отримала лише сусідня Луганська область (4 субвенції).
Донецька область, за даними Державної служби статистики України є найбільш густонаселеним регіоном. З розрахунку суми субвенції виходить, що на 1 мешканця області припадає 12 гривень (найменше по Україні). У дослідженні наводиться в приклад сума на одного мешканця Харківської області у 42 гривні, Дніпропетровської області – 51 гривня, а на Житомирщині – майже 56 гривень, тобто втричі більше, ніж на Донеччині.
Загалом виділили 6 субвенцій на 5 округів, серед них: Авдіївська міська та Очеретинська селищна територіальні громади, Краматорська, Маріупольська, Курахівська та Волноваська міська територіальна громада. Кожна громада отримала 10 мільйонів гривень.
У Маріупольській та Авдіївській громадах кошти витратять на капітальний ремонт шкіл. ЗОШ №6 в Авдіївці раніше вже отримала субвенцію на ремонт їдальні та харчоблоку, а Маріупольська школа №15 у 2020 році проводила заміну вікон та інші ремонтні роботи. У Волновасі кошти підуть на будівництво пішохідного тунелю, хоча зазначається, що виділена сума недостатня для виконання робіт, які оцінюють у 21 мільйон гривень. У Краматорську планують побудувати майданчик для масового відпочинку із сухим фонтаном, у Кухарівській громаді кошти спрямують на побудову футбольного поля, а в Очеретиській селищній громаді – на реконструкцію Палацу культури. На ремонт закладів освіти та на дороги розподілили по 20 мільйонів гривень, на інфраструктуру – ще 10 мільйонів гривень.
Як зазначається в досліджені Опори, такі тенденції вибірковості певних округів не нові. За 2016-2020 роки найбільшу суму коштів платників податків отримали ті громади, яким призначено субвенції і 2021 року: Маріуполь та район (39 субвенцій на загальну суму більше 200 мільйонів гривень) та Краматорськ – майже 146 мільйонів на 112 проєктів. Найменші суми – від 6 до 20 мільйонів гривень отримували Велика Новосілка, Дружківка, Костянтинівка та Бахмут.
Читайте також: Удар по децентралізації
Опора припускає, що такий неравномірний розподіл може бути пов’язаний з лобі окремих депутатів. Але Тиждень з’ясував, що кілька громад не отримали цьогоріч важливих для них коштів через процеси децентралізації. До прикладу, у 2021 року Бахмутська громада відсутня в списку у зв’язку з тим, що ця субвенція була розподілена серед громад, створених у 2020 році. Територіальну громаду міста Бахмут створили у червні 2019 року, як пояснила Тижню начальниця управління економічного розвитку Бахмутської громади Марина Юхно.
“В мене є інформація, що в ще держбюджеті 2020 року загалом на всю Україну ця субвенція передбачалась, але коли було необхідно приймати постанову Кабміну, ця постанова не вийшла. Ми ставили питання контактній особі в міністерстві і нам відповіли, що цю субвенцію не будуть нікому давати у 2020 році. Ще тоді було зменшено фінансування Державного фонду регіонального розвитку Можливо, це пов’язано з тим, що кошти до держбюджету надійшли не в повному обсязі”, – пояснює Марина Юхно
“У 2021 році вийшла постанова “Субвенція державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціального розвитку окремих територій”, які утворені на початку 2021 року. Тобто ми по основним критеріям під цю субвенцію не підпадали. Всі громади, що отримали субвенцію, напевно, були створені після виборів. При створенні нашої громади, ми використали постанову, яка дала можливість нашим сільським радам приєднатись, а не об’єднатись, – зазначила керівниця, – а ті громади, що отримали субвенції, були створені шляхом об’єднання”.
Однак Торецька територіальна громада, яка також не отримала субвенцій на соціально-економічний розвиток цьогоріч, була створена саме у 2020 року. На запит Тижня щодо причин відсутності фінансування проєктів цього напрямку, Торецька територіальна громада відреагувала лише наступним чином: