Нещодавно американський аналітичний центр Інститут досліджень міжнародної політики (Foreign policy research Institute) оприлюднив дослідження «Боснія на кухонній дошці. Потенціал для виникнення насильства та кроки для його попередження» (Bosnia on the chopping block. The potential for violence and steps to prevent it, 2018), підготовлений аналітиками Руфом Байровичем (Reuf Bajrović), Річардом Кремером (Richard Kraemer) та Еміром Салгаічем (Emir Sulgaić). В ньому автори повідомляють про підтримку російською владою сепаратистів в Боснії і Герцеговині. При цьому проводяться аналогії зі сценарієм появи самопроголошених «ЛНР/ДНР» в Україні.
Так, за даними дослідження, Росія активно підтримує політичних діячів та збройні угруповання, які мають на меті розколоти країну. У такий спосіб Кремль шукає можливість перешкодити повноцінній інтеграції Боснії і Герцеговини до європейської спільноти та вступу до НАТО. Основні зусилля при цьому зосереджені в автономному утворенні – Республіці Сербській, більшість населення якого складають етнічні серби.
Читайте також: Паризька «гостина» Захара Прілєпіна
За даними авторів, Росія активно співпрацює з урядом цього регіону під керівництвом президента Милорада Додіка. Зокрема, за підтримки РФ і всупереч мирним домовленостям, регіональні сили протягом останніх двох років почали накопичення стрілецької зброї. Повідомляється про закупівлю більше 4 тисяч автоматичних гвинтівок за замовленням місцевої поліції, чисельність якої складає близько 5,2 тисяч осіб. При цьому аналітики підкреслюють невідповідність типу стрілецької зброї типовим поліцейським завданням. Крім того, згідно з угодою між Республікою Сербською (РС) та поліцією Москви, сербські силовики проходять спеціальну підготовку в Росії, з акцентом на боротьбу з тероризмом та протидію мітингам. Ще більшу стурбованість авторів викликає факт придбання комплексів протиповітряної оборони «Игла 1-В», що можуть бути встановлені на гелікоптери. Зазначається, що даний комплекс виготовляється в Росії, однак за словами Додіка, це не є російськими або американськими ракетами.
Певною ознакою підготовки до активних дій може стати й розбудова військової інфраструктури. Відремонтовано і збільшено казарми та сховища колишньої югославської армії в селищі Залужані, повідомляється що тепер це стане центром підготовки поліції. На квітень 2018 року запланована реконструкція аеропорту поблизу Маховляні. Як зазначається в дослідженні, озвучені розміри аеропорту значно перевищують реальні потреби комерційної авіації в регіоні.
Разом з тим, влада РС посилює співробітництво з Сербією, в тому числі й в сфері безпеки. Підписано низку угод щодо спільних поліцейських операцій, надання обладнання та обміну інформацією. Крім того, досвід створення російсько-сербського гуманітарного центру в місті Ниш, який відповідно до угоди про статус сил (NATO Status of Forces Agreement) дозволяє вільне перебування російських військових та надання ним дипломатичного імунітету, може бути використаний для комплексу в Залужані. Офіційне призначення центру – проведення підготовки сил для рятувальних операцій, однак як зазначають аналітики, присутність там парамілітарних організацій на кшталт «Сербської честі» (Srbska čast) ставить його під сумнів. Фактично такий статус може служити прикриттям для прихованого перекидання сил та засобів. Ці сили можуть бути використані для агресії під час парламентських виборів, що заплановані на жовтень 2018 року.
Читайте також: У Боснії та Герцеговині виступили за визнання незалежності Косова
Крім військової сили Росія активно використовує і економічні важелі. Так, зазначається, що офіційний обсяг інвестицій в економіку Боснії і Герцеговини, при чому переважно саме в частину РС, зріс з $235 мільйонів у 2008 році до $547 мільйонів у 2016-му. Москва є єдиним постачальником природного газу до країни, а нафтопереробні потужності належать російським фірмам. Поряд з цим, російський бізнес отримав контроль і над виробництвом алюмінію. Цьому, за даними авторів, сприяли тісні стосунки між Кремлем та провідною націоналістичною партією Боснії – Хорватським демократичним союзом (Hrvatska demokratska zajednica). У відповідь на торговельні преференції з боку ХДС, Росія підтримує націоналістичні рухи на користь цієї партії, та її політичну активність.
Читайте також: Боснійські українці. Досі чужі на своїй землі
Як вважають дослідники, для протидії такому втручанню РФ в справи Боснії і Герцеговини, Західні країни мають зробити наступні кроки: розмістити в регіоні підрозділи НАТО та розпочати підготовку боснійських збройних сил до початку виборів восени цього року, розширити санкції з боку США, включивши до списків ключових керівників РС, застосувати Акт Магнітського проти корумпованих боснійських чиновників та сприяти аналогічним діям з боку ЄС. Крім того наголошується на необхідності негайного припинення військової активності РС та парамілітарних організацій (тренування, отримання військової та технічної допомоги) шляхом введення міжнародних стабілізаційних сил EUFOR ALTHEA за мандатом ООН.