Закон, що дозволив приватним особам продавати надлишки електроенергії із власної сонячної станції спочатку не привернув уваги, однак зараз актуальність таких продажів знову зросла. “Станом на квітень поточного року в Україні налічується вже понад 32 тисячі приватних домогосподарств ― власників сонячних станцій, що продають надлишки виробленої електроенергії на енергоринок”, – пише Юлія Березовська.
Прогнози свідчать, що на кінець 2021 таких господарств буде вже 40 тисяч. Наразі неможна сказати, чи достатньо велика це цифра, одна вона якісно зросла у порівнянні із 2011 роком, стверджує авторка.
Читайте також: Приватна сонячна електростанція: наскільки це вигідно?
Сприяння державою розбудові системи домашніх СЕС має безперечні плюси. “Вартість обладнання для СЕС до 2020 року протягом останніх кількох десятиліть стрімко падала, а їхній ККД зростав, – пише Березовська, – І ось вже є офіційні дані про те, що сонячна енергія в низці країн стала дешевшою за вугілля”. Крім того, ціни на традиційні джерела електроенергії перманентно зростатимуть, що точно з часом зробить СЕС та інші альтернативні енергосистеми домінантними на ринку.
Асоціація учасників ринку альтернативних видів палива та енергії України (АПЕУ) з 2010 року працює над наданням доступу до отримання “зеленого тарифу” для фізичних осіб. Натомість сьогодні побутує багато маніпулятивних заяв стосовно доцільності домашніх електростанцій, які ігнорують такий самий успішних досвід європейських країн, начебто вони розбалансовують електромережу в Україні.
“За винятком окремих справді кричущих випадків встановлення домашніх СЕС всупереч законодавству, що мають бути врегульовані, такі заяви є не чим іншим, як спробою енергетичних корпорацій та бюрократів повстати проти українських родин, які наважились стати проз’юмерами ― виробниками енергії для власних потреб та потреб інших”, – пише Юлія Березовська.