Долар нон-грата

ut.net.ua
23 Травня 2008, 00:00

 

 
 
 
 
 
 
Українці, які отримують зарплатню та мають заощадження в доларах, шоковані від споглядання нових чисел на вітринах обмінних пунктів. Так, максимальна ціна, за якою 21 травня в Києві можна було обміняти долар на гривню, становила 4,62 грн, а мінімальна впала до 4,40 грн. Нагадаємо, що офіційний курс Нацбанку залишається на рівні 5,05 грн/$1. Втім, очікують, що днями його буде знижено, щоб скоротити розрив із міжбанківським курсом, який зараз перебуває в діапазоні 4,63–4,67 грн/$1 і також демонструє тенденцію до здорожчання гривні щодо долара. Якщо курс НБУ буде «опущено» до 4,70 грн, кожна сотня доларів із сімейної скарбнички в процесі обміну офіційно «схудне» на 35 грн.
 
Слід зазначити, що «стан здоров’я» долара наразі визначається двома чинниками: зовнішніми, що діють за межами України, та суто внутрішніми. В першому випадку, попри поширені обивательські уявлення, долару нічого не загрожує. Не зважаючи на масштабну фінансову кризу в США, очікуваний спад (рецесія) економіки так і не розпочався. Навпаки, в першому кварталі 2008 року спостерігалося зростання на 0,6%. Усе більше аналітиків говорять, що пік кризи пройдено, й долар у другій половині року буде зміцнюватись, а євро, навпаки, дешевшатиме. Втім, на курс долара в Україні найбільше впливають аж ніяк не світові процеси. За твердженням голови Ради НБУ Петра Порошенка, внаслідок дій влади було скорочено грошову масу гривні, й на даний час її просто бракує на ринку. Саме дефіцит гривні, а не надлишок доларів в Україні чи падіння його курсу в світі, призводить до того, що гривня й далі міцнішає. Уряд застосовує такі дії, щоб стримати інфляцію. Однак неминучим наслідком такої політики стануть проблеми у внутрішніх виробників, і, особливо, в імпортерів, адже їхня продукція автоматично подорожчає і на зовнішніх ринках, і порівняно з аналогічною імпортною продукцією всередині  України. Тому рано чи пізно влада повинна буде забезпечити недопущення подальшого здорожчання гривні щодо долара.
 
Якщо ж говорити про оптимальний спосіб поведінки громадян у цій ситуації, то вона зводиться до кількох рекомендацій. Перша – не поспішати «зливати» заощадження в доларах, міняючи їх на гривні чи євро. Кращий варіант – банківський депозит, відсотки за яким дозволять компенсувати можливе здешевшання долара щодо гривні. Друга – оптимальною валютою для довготермінових накопичень є не євро чи долар, а інші засоби, наприклад, фунт стерлінгів, швейцарський франк чи золото. Непоганим варіантом є й гривневий депозит. Утім, із урахуванням нинішніх темпів інфляції (від яких  ревальвація не врятує), гривні краще не «скиртувати», а купувати на них дорогі товари тривалого використання (авто, побутову техніку, меблі тощо), зокрема, і з використанням кредиту.