Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Документи, будь ласка

Суспільство
29 Липня 2021, 17:33

На вході до паризького музею на набережній Бранлі чемна дівчина перевіряє санітарні перепустки. “Документи, будь ласка!” – звертається вона до хлопця, який неохоче витягає з сумки свій свіжий тест на COVID-19. “А навіщо? – заводиться молодик. – Відколи у нас вхід до музеїв за паспортами?” Повітря миттєво електризується, дівчина кличе на допомогу агента з безпеки. “У нас лиш вчора відбулися чотири спроби зайти з чужими санітарними перепустками”, – виправдовується співробітниця музею. Вона порівнює прізвище у посвідці про тест із тим, що в паспорті, та жестом пропонує хлопцеві зайти. “Але ж прем”єр по телебаченню казав, що паспорт має право запитати лише поліція!” – не вгамовується невдоволений відвідувач.

Хлопець назвався Гобеном. “Вам також паспорт показати?” – поцікавився уїдливо, але поспілкуватись з іноземною пресою погодився. “У вас там в Україні теж подібну параною влаштовують?” – поцікавився, й коли дізнався, що нічого схожого поки що в Україні не запровадили, розквіт у сяйливій усмішці. “Майбутнє — за вами!” – зрадів студент паризької Академії мистецтв.

Читайте також: Pfizer планує тестувати трьохдозову схему проти Дельти

Під час виступу по TF1 у день запровадження санітарної перепустки, себто 21 липня, прем”єр-міністр Франції Жан Костекс дійсно пообіцяв: “Все, що стосується ідентичності особистості, іншими словами, перевірка, чи не відбувається шахрайства, – це вже контроль другого рівня, несистематичний, поліцейський. Всі публічні установи відповідають лише за контроль за фактом: має чи ні особа санітарну перепустку. Натомість все, що стосується встановлення ідентичності, ми вважаємо, не входить в їхні повноваження.” Питаюся в Гобена, чи він буде позиватись через утиск “права не показувати паспорт в музеї”? Хлопець якусь мить вагається. “Шкода грошей на адвоката, – зізнається. – Та й насправді перевірка та забрала якісь півхвилини.”

Бунт заради бунту… Франція це бачила не тисячу — десятки, сотні тисяч разів, – знайшовся б привід. Національний характер? Традиція? Специфічна політична культура? Все відразу. “Я — за вакцинацію, але проти обов”язкової санітарної перепустки, проти контролів, заборон, обмежень,” – часто доводиться чути від знайомих. “Оцей парадокс і є Франція, – жартує в розмові з Тижнем лікар-терапевт Лоран Фінель. – Ми за, але – проти. Себто, загалом ми проти, але за суттю — за”.

Голосування за закон про санітарну перепустку дуже точно віддзеркалює контраверсійність французької свідомості. Якщо Національна Асамблея, де в Макрона більшість, без проблем провела в себе законопроект, сенатори, де більшість складається з правої опозиції, засідали у неділю 25 липня до глибокої ночі. Текст таки пройшов, але з кількома важливими поправками, одна з яких — запровадження надзвичайного стану на Антільських островах (французькі заморські території) та можливість вдатись до аналогічних заходів на материку. Група сенаторів подала закон на експертизу до Конституційної ради, яка має повноваження його скасувати. Рада визначиться 5 серпня, а поки що в усіх кінотеатрах, музеях, парках та інших публічних місцях, де збираються понад 50 осіб, а також — у літаках, ресторанах та міжміських потягах санітарна перепустка або свіжий тест на ковід є обов”язковими.

Читайте також: Хаотичне щеплення

“Люди спокійно надають паспорт, коли мусять отримати посилку від Хронопосту, або хочуть розрахуватись чеком у супермаркеті, – зазначає в розмові з Тижнем правник Мішель Лекок. – До цього звикли та обмежень у правах не бачать. Натомість все, що пов”язане з коронавірусом, сприймається нервово, загострено, перебільшено, – люди скидають свій страх на співбесідника, щойно така нагода з”являється. У той же час, закон про санітарну перепустку прописаний неякісно, у ньому фігурують штрафи лиш для тих, хто допустив у своєму закладі поширення COVID-19, аж до суми в 45 000 €. Натомість для тих, хто “позичає” свою перепустку чи код, чіткого покарання нема. Ситуацію ускладнює той факт, що європейський санітарний сертифікат, варіантом якої є французька санітарна перепустка, не є вигадкою Макрона: це формат, що 1 липня затвердив Євросоюз. Кожна країна ЄС адаптує вимогу на свій спосіб. Слід пам”ятати, що варіант Delta не визнає кордонів. Загроза четвертої хвилі епідемії залишається високою.”

У тривозі та паніці, поринувши у невідоме, люди не завжди готові визнавати, що свобода — це не відсутність обмежень, а можливість вибору. У випадку з санітарною перепусткою вона є. Так, зобов”язує до регулярних тестів на COVID-19, але про безальтернативність не йдеться. Можна також не ходити до кафе та ресторанів, не подорожувати. Це — нудно, сумно, прикро, але не смертельно. Смертельним, натомість, може виявитись захворювання, якщо вірус потрапить до незахищеного організму з низьким імунітетом. Важливо не помилитись небезпекою і не заплутатись у термінології.