Доісторична епідемія, довгий ковід та «Дельта» – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
28 Червня 2021, 14:35

Вчені знайшли свідчення про епідемію коронавірусу, що відбулася 25 тис. років тому  та як розповсюджується штам «Дельта» в Шотландії – про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

Епідемія з минулого

 

Близько 25 тис. років тому людство пережило епідемію коронавірусу, що можна з’ясувати за геномом сучасних людей. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Current Biology групою американських та австралійських спеціалістів з еволюційної біології.

 

Вчені вказують, що за геномом людей можна з’ясувати вплив на нього вірусів десятки тисяч років тому. Для цього вони відібрали 420 білків, з якими зв’язуються коронавіруси, включаючи SARS-CoV-2, і відтворили їхню еволюцію. Досліди проводилися на розшифрованому ДНК 2504 людей, що належать до 26 етнічних груп. Протягом мільйонів років еволюції ці білки змінювалися, адаптуючись до вірусів. Ця адаптація активно проходила і останні 50 тис. років, вказуючи на те, що наші пращури пережили не одну епідемію РНК-вірусів.

 

 

Читайте також: Україна відкривається для коронавірусу

 

Базуючись на даних реконструкції, вчені встановили, що приблизно 25 тис. років тому кілька людських популяцій зі Східної Азії пережили епідемію коронавірусу, схожу на сучасну. Проте вони також допускають, що це міг бути й інший, невідомий вірус, який взаємодіє з тими ж білками, що й сучасні коронавіруси. Тобто, наразі в Східній Азії проживають нащадки тих людей, чиї білки адаптувалися до співіснування з коронавірусами. Вчені спекулюють, що, можливо, з цим пов’язана низька відносна смертність від COVID-19 в Китаї та прилеглих країнах, хоча на це можуть впливати й інші фактори, як-от протиепідемічні заходи.

 

Подібні дослідження видаються такими, що пробуджують лише цікавість, проте в них є великий практичний зиск. Вчені ідентифікували 42 людських гени, що можуть або збільшувати, або зменшувати вразливість до COVID-19. Причому наразі лише чотири з них є ціллю для противірусних ліків, які наразі розробляють.

 

Довгий ковід після легкої форми хвороби

 

«Довгим ковідом» називають погіршення стану здоров’я протягом кількох місяців після одужання від інфекції. Раніше вважалося, що це характерно лише для тяжких хворих, що виписалися із лікарень, або ж для людей, які хворіли з чітко вираженими симптомами. Проте нове дослідження в Nature Medicine показує, що навіть люди з легкими симптомами, що перемогли інфекцію, також можуть відчувати її наслідки протягом довгого часу.

 

Читайте також: Нова вакцина від CureVac недостатньо ефективна: результат досліджень

 

Вчені з норвезького Бергенського університету спостерігали протягом півроку за здоров’ям 312 жителів Бергену, з яких 65 були госпіталізовані, а всі інші мали відносно легку форму хвороби і лікувалися вдома. Через півроку після одужання в 61% з пацієнтів спостерігалися втома (37% пацієнтів частіше, ніж до того, потребували відпочинку), труднощі із концентрацією (26%), втрата нюху чи відчуття смаку (25%), провали в пам’яті (24%) та задишка (21%). Причому ці симптоми були навіть в тих, хто перехворів вдома в легкій формі, і був молодого віку (від 16 до 30 років). Серед тих, хто повністю відновився від хвороби, були здебільшого діти та дуже молоді люди. Вчені вказують, що хоча ризики померти від коронавірусної хвороби для людей, молодших за 30 років, невисокі, проте неприємні симптоми після одужання можуть погіршити їхню якість життя, а такі симптоми як втома чи труднощі із пам’яттю та концентрацією уваги – негативно вплинути на їхнє навчання чи кар’єру. Тому вони радять не нехтувати вакцинацією і протиепідемічними заходами навіть тим, хто не боїться померти від хвороби через свій молодий вік.

 

Штам «Дельта» в Шотландії

 

В Україні зафіксовані два випадки нового штаму «Дельта», що походить із Індії, і, за прогнозами, через кілька місяців нашу країну може накрити нова хвиля коронавірусу. Попри підвищену вірогідність госпіталізації, новий штам гірше знешкоджується імунітетом, індукованим сучасними вакцинами. В журналі The Lancet вийшла стаття, а якій детально описано перебіг хвилі штаму «Дельта» у Шотландії – наскільки він впливає на захворюваність і хто здебільшого хворіє в регіоні з однією з найбільших в світі часткою вакцинованих людей.

 

Читайте також: Die Welt: Зелено-зелена дилема

 

 

Станом на 6 червня, коли проводилося дослідження, в Шотландії 59,4% жителів отримали першу дозу вакцини (виробництва AstraZeneca або Pfizer, що використовуються і в Україні), а 39,4% – дві дози. Характерно, що майже всі люди, старші за 65 років, вже були охоплені вакцинацією – 91,7% та 88,8% відповідно для однієї та двох доз. В період з 1 квітня до 6 червня в Шотландії зафіксували 19 543 випадки коронавірусу, 377 людей потрапили у лікарню, з них 35% були інфіковані штамом «Дельта».

 

Рятівна вакцинація. Захворюваність в Шотландії на штам "Дельта" за віковими групами. Видно, що люди, старші за 65 років, майже не хворіють – саме в цій віковій групі найбільший відсоток щеплених.

За даними The Lancet

 

Штам виявили в людей з усіх вікових груп, та найбільше – серед дітей та невакцинованих дорослих. Загалом ризик госпіталізації зріс на 85% в порівнянні із штамом «Альфа» (також відомому як «британський»). Люди, для яких пройшли 28 днів з моменту вакцинації однією або двома дозами будь-якого із вказаних препаратів, в 4-5 разів рідше потрапляли до лікарень, аніж їхні співгромадяни того ж віку і статі. Що ж до попередження симптоматичної хвороби, то препарат від Pfizer забезпечував захист у 79% (в порівнянні із 92% проти штаму «Альфа»), для AstraZeneca числа були меншими – 60% (73% проти «Альфи») після другої дози. Загалом вчені роблять висновок, що вакцини ефективні і проти більш агресивного штаму.

 

В Україні наразі вакциновано однією дозою близько 4,5% населення, причому в статистиці щеплень люди, старші за 60 років, становлять третину. Цього замало, аби надійно протистояти черговій коронавірусній хвилі.  

Автор:
Олег Фея