Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».
Про намір встановити на виборчих дільницях Харківської області веб-камери повідомив голова обласної державної адміністрації Михайло Добкін. На його думку, будь-який громадянин зможе спостерігати за ходом виборів на тій чи іншій дільниці в режимі онлайн на спеціально створеному порталі.
«Ми це зробимо, щоб у найзапекліших буркотунів не залишилося шансів називати «біле» «чорним», – пояснив Добкін.
Начальник управління ОДА у справах преси та інформації Вікторія Маренич розповіла, що зараз вивчають правові та технічні можливості реалізації цієї ідеї, однак назвати необхідну суму поки не можна. У той же час керівник апарату ОДА Василь Хома впевнений, що гроші повинні бути виділені з держбюджету «так само централізовано, як забезпечується реєстр виборців». Найближчим часом, стверджують чиновники, пропозиція ОДА буде направлено президенту Віктору Януковичу і в Кабінет міністрів.
«Добре, що кожен зможе сам стежити за подіями, не потрібно буде пояснювати, чи відкрилася дільниця і чи є порушення», – зазначив голова Харківської обласної виборчої комісії Олександр Русанов.
Він уточнив, що в Харківській області на майбутніх виборах буде відкрито майже 1700 дільниць, з яких близько 500 – в Харкові. Глава облвиборчкому сказав, що технічно до установки веб-камер більш підготовлені виборчі дільниці в містах:
«У Харкові та інших великих населених пунктах дільниці, як правило, розташовані в школах, де є інтернет, а в сільській місцевості – в Будинках культури і клубах. Там інтернету немає, і цю проблему доведеться вирішувати».
У Центральній виборчій комісії обережно поставилися до харківської ініціативи, оскільки використання веб-камер хоч і не заборонено законом, але й не врегульовано.
«Комісія поки що не може оцінити ініціативу Харкова: її треба вивчити», – заявив керівник відділу зі зв'язків зі ЗМІ секретаріату ЦВК Костянтин Хівренко, додавши, що подібний досвід вже був у 2004 році на президентських виборах, «однак тоді камери були встановлені тільки в окружних виборчкомах, а не на дільницях».
В опозиції сумніваються в доцільності цієї ініціативи. Так, голова Харківської обласної організації ВО «Свобода» Ігор Швайка вважає, що в ОДА запропонували встановити веб-камери з метою відволікти увагу громадськості:
«Це спроба показати свою нібито відкритість у той час, коли майже вся команда влади працює над тим, щоб фальсифікувати вибори».
Ідея обладнати виборчі дільниці веб-камерами не нова. В кінці минулого року з такою ініціативою виступив прем'єр-міністр Росії Владімір Путін. За його дорученням, на президентських виборах (відбудуться в РФ 4 березня), камери будуть встановлено на 91,4 тис. виборчих дільниць. Виконавцем проекту, на який з бюджету буде виділено 13 млрд руб. (майже 3, 5 млрд. грн), було призначено оператора зв'язку «Ростелеком». За попередніми підрахунками, вартість одного комплекту (ноутбук і дві камери) складе 26 тис. руб (6,7 тис. грн).