До Венери на крилах вітру

ut.net.ua
1 Червня 2010, 11:02

21 травня на космодромі японського космічно­­го центру Танегаши­­ма відбувся запуск одразу двох космічних апаратів на борту однієї ракети H-IIA. Перший апарат, міжпланетна станція AKATSUKI (або Pla­­net-C), прямує до Венери для проведення масштабного дослідження її атмосфери, поверхні та вулканічної активності. Еліптична орбіта довкола ранкової зірки дозволить спостерігати за хмарністю, повітряними потоками й венеріанськими грозами.

Проте другий апарат, маленький зонд IKAROS (Interpla­­netary Kite-Craft Accelerated by Radiation of the Sun), може ви­­явитися важливішим за основ­ний вантаж. Фактично він став першим виведеним за межі земної орбіти апаратом, який використовує сонячний вітер для свого прискорення. Наразі обидва апарати – і Planet-C, і IKAROS – відділилися від ра­­ке­­ти-носія, вийшли на зв’язок із Землею та успішно виконали тестування обладнання. Також із борту Planet-С передані перші фотографії Землі з відстані більше як 250 тис. км.

Раніше, в серпні 2004-го, Японія запустила ракету S-310-34 одразу з двома експериментальними супутниками з сонячними вітрилами. Метою запуску була перевірка механізму розкриття паруса в космосі та ефективності використання сонячного вітру парусом на основі надтонкої плівки (7,5 мікрометра, це менше, ніж людська волосина). Чотирьох- і шестипелюсткові вітрила успішно розкрилися на висоті 150 і 170 км відповідно, що переконало япо­­н­­­­ську космічну агенцію JAXA у можливості запуску міжпланетного апарата.

Якщо експеримент, який розпочався тиждень тому, пройде успішно, то наступним космічним вітрильником має стати набагато більший за IKAROS сонячний зонд-«квітка».