До суду в Гаазі передали докази вчинених на Донбасі злочинів

26 Жовтня 2015, 19:52

У Гаазький трибунал передали матеріали щодо військових злочинів та злочинів проти людяності в Україні. Відповідне подання здійснила організація "Міжнародне партнерство з прав людини". Про це повідомляється на сайті організації.

Мова йде про зібрання більш ніж 300 свідчень від жертв та свідків таких подій. Вони були зібрані у рамках проекту, направленого на недопущення безкарності за серйозні злочини під час воєнного конфлікту у східній Україні.

Координатор та юрист проекту Саймон Папуашвілі під час зустрічі з представниками трибуналу заявив, що загалом було проведено 32 місії та зібрано понад 300 свідчень. Щодо кожного епізоду зібрана супровідна інформація, додаткові деталі та відомості про можливих злочинців.

За його словами, хоча задокументовано злочини з обох боків конфлікту, все ж переважно мова йде про злочини, вчинені сепаратистами через небезпеку перебування на підконтрольній їм території України.

В свою чергу, керівник програми з прав людини та правосуддя у міжнародному фонді "Відродження" Роман Романов розповів про результати та пропозиції кримінальних проваджень, ініційованих українською владою. За його словами, влада України не в змозі забезпечити ефективне розслідування щодо всіх зафіксованих злочинів.

Він підкреслив, зокрема, недостатньо прозору діяльність українських чиновників на контрольованих сепаратистами територіях, вкрай політизований контекст розслідувань і корінні проблеми у діяльності системи українського правосуддя.

Тим часом, польовий координатор місії Світлана Валько розповіла, що зібрані докази класифіковані за географічною ознакою і розділені за п'яти основними категоріями злочинів: тортури, вбивства, обстріли, позбавлення майна і утримання військовополонених.

За її словами, місія розраховує зібрати більше свідчень про злочини з українського боку, коли жертви будуть менш налякані, щоб розповісти про те, що їм довелося пережити.

Місія нагадує, що український уряд 8 вересня 2015 року надав їй юрисдикцію над всіма міжнародними злочинами, вчиненими на території України. На основі зібраних місією матеріалів Гаазький трибунал здійснить первинний огляд ситуації в Україні і може ініціювати повноцінне розслідування міжнародних злочинів, які мали місце у східній Україні.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив Мін'юсту та МЗС разом з Генпрокуратурою підготувати позов проти Путіна до Гааги.

Згодом стало відомо, що Україна зібрала матеріали для подачі другої заяви в Міжнародний кримінальний суд в Гаазі щодо висловлювань президента Росії Владіміра Путіна і міністра оборони Сєргєя Шойгу щодо Криму.