До Києва завітає мініфестиваль «Вертеп Схід»

10 Грудня 2024, 11:04

У програмі мініфестивалю «Вертеп Схід», який пройде у Києві в Культурному кластері «Краків» 25-27 грудня, два Вертепи, створені у першій рік повномасштабного вторгнення у Харкові Харківським театром ляльок, та виставка масок традиційних персонажів українського Вертепу та свята Маланки від художника фільму «Памфір» Івана Михайлова. Організатори проєкту – Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва та Marco Concert за підтримки київського Культурного кластера «Краків» та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Обидві вистави будуть показані двічі на день.

Сергій Жадан так коментує цю подію: «Театри ляльок у всьому світі – це поєднання матеріалу і для дітей, і для дорослих. Харківський театр ляльок має давню славну традицію та досвід в цьому. На мою думку, це один з найцікавіших театрів України, тому, якщо хтось має час, бажання і можливість, подивитися ці вистави».

Режисерка обох вистав – Оксана Дмітрієва, вже відома киянам по виставі «Калинова Сопілка» за книгою Оксани Забужко та «Отелло» в Театрі на Лівому березі. Вона розповіла, що перший харківський мініфестиваль «Вертеп Схід» з’явився у 2022 році. Тоді ще всі театри були закриті, навіть лялькарі з Києва привезли свій Вертеп. Цьогоріч мініфестиваль почнеться у Харкові і потім харків’яни продовжать колядувати у Києві.

«Ці дві вистави дуже різні, але інтегровані в актуальний контекст сьогодення і навіть продовжують цю певну мандрівну традицію вертепу, опинившись тут у Києві. Наразі харківський театр немає можливості показувати вистави у власному приміщенні і потребує підтримки київської публіки», ─ каже організаторка гастролей Харківського театру ляльок у Києві  та креативна продюсерка «Марко Концерт» Поліна Величко. Через безпекову ситуацію в місті, постійні обстріли з боку росіян та брак укриттів представники ХОВА ще у 2023 році заборонили проведення масових заходів в театрах.

«Я знаю, що театр ляльок зробив дуже багато потужного мистецтва, яке не виходить зазвичай назовні з театру. Зараз театр їздить показує це все і Україною, і за кордон. Нарешті відбувається те, що і мало б відбутися – це мистецтво, яке мають бачити люди. Під час війни воно працює. Це абсолютно не розвага, а це такі катарсичні речі.», – розповів художник Костянтин Зоркін.

І дещо про самі вистави:

ВЕРТЕП. Музичний перформанс (10+) складається з автентичних народних колядок Слобожанщини та уривків з Біблії. Також є колядка УПА на мотив «Нова радість стала» — вона теж про війну в Україні. У виставі немає слів, є тільки фрази з Євангелія від Матвія і пісні. «Вертеп сьогодні звучить особливо актуально та пронизливо в Україні, де йде війна, де ми маємо врятувати кожне немовля. Цей Вертеп – звернення до архаїчних, подекуди ритуальних першоджерел, погляд на вертепну історію як на ритуал, звернення до кодів-знаків підсилене звучанням автентичних музичних інструментів», – зазначено на сайті театру. «Це вистава для всіх, вона не жахлива, вона показує архетипічне зло і добро. І там дуже красиві пісні», – каже художник Костянтин Зоркін. Автентичні слобожанські колядки надала Катерина Курдюкова з українського дослідницько-виконавського гурту з Харкова «Муравський шлях». Вона ж навчила акторів їх правильно співати, бо це було навіть не аудіо, а зошитні записи. Вистава створена спільно з Львівським обласним академічним театром ляльок, де і відбулася прем’єра у грудні 2022 року та брала участь у багатьох іноземних фестивалях:

  • мініфестиваль «Вертеп Схід», Харків, січень 2023;
  • 12-й Міжнародний театральний фестиваль Retroperspektywy, Лодзь, Польща, серпень 2023;
  • Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes, Шарлевіль-Мезьєр, Франція, вересень 2023;
  • фестиваль документального театру Theaterfestival Neues Europa, Кельн, Німеччина, вересень 2023.

ВЕРТЕП. ВІЙНА. ВІРШІ за поезіями Сергія Жадана визначається постановниками як «божевільне балансування понад зимою». В ній прослідковуються важливі взаємозв’язки культурного складника з релігійним, адже поняття віри, як і поняття перших національних культурних витоків, йдуть завжди пліч-о-пліч, нагадуючи людям споконвічні цінності чи ставлячи довічні питання сенсу людського буття, поваги один до одного, поваги до життя, протистояння війні любов’ю та народженням нового життя.

Режисерка Оксана Дмитрієва відібрала різні вірші, суголосні авторській постановній концепції – вистави-молитви, вистави-надії: «Атмосфера у Вертепів спільна, тому що вони створені у перший рік повномасштабного вторгнення. Вони, перш за все, про те, що відбувається з нами і про намагання зрозуміти це. У Вертепі Жадана є вірші, які він написав вже у 2022 і є вірші із фантастичної, обожнюю цю книгу, «Життя Марії». І саме ці вірші присвячені війні, яка почалась у нас у 2014 році. Зараз я можу сказати, що передбачення та попередження Сергія – це дуже сильні тексти».