До яких країн Центральної Європи українці більш прихильні – опитування

Суспільство
13 Грудня 2021, 18:00

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології провів дослідження щодо ставлення громадян України до сусідніх держав – країн Центральної Європи. В результаті отримали 2003 анкети відповідей.

Здебільшого респонденти вважають, що країни Центральної Європи (Польща, Румунія, Словаччина та Чехія) ставляться до України по-дружньому чи нейтрально, а найбільше виділяють Польщу (52% вважають дружньою) і Чехію (майже 50%). Угорщину більшість вважає скептично налаштованою до України (15,5%). Також більшість опитаних відзначають зусилля Польщі (59%) та Литви (56%) щодо підтримки вступу України в ЄС.

Під час опитування виявили, що старші респонденти більше схильні до ворожого ставлення з боку країн Центральної Європи. Особливо зв’язок між віком та оцінкою ставлення помітний стосовно Угорщини: респонденти, старші за 50 років оцінює ставлення Угорщини як вороже (20%), тоді як серед молоді (18–29 років) таких лише 5%. Також серед спостережень – опитані у південних та східних областях бачать менше підтримки вступу України до ЄС з боку країн Центральної Європи, ніж західні регіони.

Обираючи між країнами Центральної Європи для подорожі та відпочинку, українці частіше надавали перевагу Німеччині (67,5%), Австрії (64%) та Чехії (63%). Менше опитаних обрали б Угорщину (43%), Румунію (35%) та Молдову (33%). Німеччина посіла перше місце як вибір для постійної роботи(48%), далі йде Чехія (38%), потім з однаковим результатом – Австрія (32%) та Польща (31%).

Також в опитуванні визначили, яким є ставлення українців до угорської політики підтримки угорської національної меншини на Закарпатті: 41% респондентів вважає ці дії підготовкою до анексії та окупації (51% у західних регіонах). Молодші респонденти менш схильні вбачати ворожість у діях Угорщини. Ворожою політику Угорщини схильні вважатита, хто підтримує подвійне або множинне законодавство з усіма країнами, окрім Росії (47%) та лише з країнами колишнього СРСР (46%). Противники множинного законодавства також проти угорської підтримки в регіоні (48%).

Читайте також: Vox Populi. Ексклюзивне опитування громадської думки

Натомість, жителі Закарпаття здебільшого позитивно ставляться до намагань Угорщини. Зокрема, за результатами регіонального опитування у серпні-вересні у 2020 році, 31,5% респондентів назвали дії Угорщини дружньою допомогою угорській меншині на Закарпатті, а ще 40% – сприянням розвитку краю, якщо дії угорського уряду будуть погоджені українською владою. Крім того, прихильність закарпатців до політики Угорщини в регіоні поліпшилась: якщо у 2020 році 12% опитаних хотіли б бачити угорців як членів родини і ще 28% як друзів чи колег по роботі, то в 2021 році частка тих, хто хотів би бачити угорців як членів родини, зросла до 29%, а як друзів – до 28%.

Загальнонаціональне опитування проводилося з 22 жовтня по 12 листопада 2021 року у всіх областях України, окрім тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей.

Автор:
Тиждень