До бою готові

ut.net.ua
30 Травня 2008, 00:00

На фото: Ольга Харлан (праворуч)

За часів СРСР олімпійськими чемпіонами в особистій першості були киянин Григорій Крісс (шпага) та уродженець Луганщини Володимир Смирнов (рапіра). Крісс брав участь у трьох Іграх і в сумі виграв чотири олімпійські медалі. Наразі Григорій Якович – консультант нашої команди з фехтування. А доля Смирнова склалася трагічно. Через два роки після свого тріумфу в Москві-1980, на чемпіонаті світу, в поєдинку з Матіасом Бером із ФРН він отримав смертельне поранення. В суперника зламалася рапіра, уламок якої пробив маску Смирнова й крізь око завдав травми мозкові. Після того випадку змінилися екіпірування спортсменів і вимоги до прогинання клинка чи навантаження на кінчик рапіри та шпаги.

Були в нас і олімпійські чемпіони в командній першості. Зокрема, нині збірну очолює Вадим Гутцайт, який у складі збірної СНД здобував «золото» в Барселоні-1992 в командній першості по шаблі. Проте складний етап матеріальної та структурної перебудови 1990-х негативно позначився на розвитку українського фехтування. Як результат – ні в Атланті-1996, ні в Сіднеї-2000 у нас не було медалей, а в Афінах-2004 «бронзовів» лише шабліст Владислав Третяк, який завоював нагороду в особистій першості. Перевіркою для наших фехтувальників стане чемпіонат Європи, що вперше в історії суверенної України пройде в нас удома. Насолодитися прекрасним видовищем можна в Києві з 4 до 10 липня.

У Пекін фехтувальники поїдуть за десятьма комплектами нагород. В особистій першості українці вком плектовані повністю – шпага, шабля та рапіра (чоловіки й жінки). У командних змаганнях виступатимуть дві наші збірні – жіноча по шаблі та чоловіча по шпазі. Обидві реально претендують зайняти місця на п’єдесталі. Дівчата (Олена Хомрова, Ольга Харлан, Галина Пундік і Ніна Козлова) минулого року стали срібними призерками чемпіонатів світу та Європи й сьогодні окупували другий рядок світового рейтингу. Причому на торішньому ЧС в Санкт-Петербурзі українки перемогли господинь Олімпіади. Шпажисти Дмитро Чумак, Максим Хворост, Богдан Нікішин і Віталій Медведєв розташувалися на п’ятому місці світової класифікації. Зауважимо, що склад команд може зазнати деяких змін, адже в командній першості завойовані ліцензії неіменні.

Великі надії щодо особистої першості пов’язані з представницями слабкої статі. Сімнадцятирічна Ольга Харлан може сяйнути в турнірі шаблісток, чемпіонка Європи Яна Шемякіна – в змаганнях шпа- жисток, бронзова призерка першості Старого світу Ольга Лелейко – в суперництві рапіристок. За словами Богдана Нікішина, фехтування – наче лондонська погода: щось планувати в цьому виді спорту безглуздо. «Тут нічого не можна передбачити заздалегідь. Туристом на Олімпіаду до Греції збірна України вже їздила. Тепер хочеться взяти медалі».