«З передбачених 7,4 тис. місць у дитячих будинках перебувають 4,4 тис. дітей.У школах-інтернатах з 17 тис. передбачених місць сьогодні зайнято трохи більше ніж 10 тис.», – повідомив омбудсмен Павленко.
В той же час, дитячий омбудсмен називає дискримінаційним рівень забезпечення інтернатів для дітей-інвалідів. " Хвора дитина повинна одержувати більше фінансування і забезпечення, ніж здорова дитина. Разом з тим на неї витрачають удвічі менше, ніж у дитячих будинках для здорових дітей", – сказав Павленко.
З його слів, на утримання однієї такої дитини в рік тільки 15% суми йде безпосередньо на дитину, 70% – зарплата персоналу, 15% – комунальні послуги та інші витрати. Найбільше коштів йде на утримання дитини до 3 років: 50-100 тис. гривень в рік, однак фактично дитина одержує тільки 15% цієї суми. Павленко зазначив, що такий підхід в Україні залишився після Радянського Союзу, і «прийшов час цю традицію зламати і змінити».
Омбудсмен стверджує, що пріоритетним напрямком має стати усиновлення дітей або визначення їх в дитячі будинки сімейного типу. З його слів, у січні-лютому 2012 року було всиновлено 463 дитини, що на 59 дітей більше, ніж за відповідний період минулого року. У прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу протягом року було влаштовано 154 дитини, що на 54 більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Тому Уповноважений з прав дитини Юрій Павленко просить Кабінет Міністрів ініціювати збільшення фінансування, заплановане відповідно до державного бюджету на 2012 рік на утримання дітей, які влаштовані у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу.
Нагадаємо, що пропагувати усиновлення детей як вирішення порблеми інтернатів почав екс-президент Віктор Ющенко.