З 6 квітня у медіа з’являються все нові й нові дані, котрі нібито сплили на поверхню внаслідок витоку документів розвідки США щодо російсько-української війни, а також низки інших питань. Нині повідомляють про витік близько 100 фотографій документів, але наразі немає жодних достовірних даних про те, чи хтось вже ознайомився з усією цією базою. Про зміст більшості документів відомо із переказів журналістів та експертів, які стверджують, що ознайомилися з ними.
Нині зображення активно видаляють з різних соціальних платформ, де їх поширювали на початку. Точного першоджерела встановити досі не вдалося (принаймні про це не заявлено публічно). Шляхи ведуть до малопоширених в Україні платформ та форумів Discord та 4chan. Дослідник Bellingcat Ейрік Толер зібрав найбільш докладний на цей момент матеріал щодо витоку. Він каже, що особисто мав доступ до 20+ документів з усього масиву. Різні зображення могли порціями ширити у різних місцях і це могло тривати ще з січня, аж поки не стало предметом масового обговорення після публікації одного зі слайдів на проросійській сторінці у Telegram та замітки у The New York Times від 6 квітня.
Слід зупинитись на загальній картині обставин «зливу», яка мало нагадує класичні шпигунські фільми, а радше відсилає до пародійних комедій. Ось що переповідає про своє розслідування Толер з Bellingcat.
Читайте також: Нові витоки документів армії РФ. Ситуацію зі злочинністю в 83-ій бригаді, яка звірствувала у Бучі, оцінювали як критичну ще в 2017-му
5 квітня один слайд з’явився у телеграм-каналі Devushka Donbassa, але потім виявилося, що на кілька годин раніше документ опублікували на форумі 4chan у спеціальній гілці, присвяченій обговоренню подій в Україні. Ось як приблизно виглядає таке обговорення:
Анонім1: (з Башаром Асадом на аватарі): Україна має хоч якісь здобутки в 2023-му?
Анонім2: У Росії понад вдвічі більше загиблих у бою.
Анонім1: Джерело?
Анонім2: Це відповідно до цих даних (дає посилання на допис із фотографією слайду, де є інформація про втрати військ. Це, власне, нібито документ розвідки)
Анонім1: Ніг*ре, ти хоч знаєш, що таке посилання на джерело?
Анонім2: Ось тобі джерело, дурило: принаймні мій шмат паперу краще за чутки.
Згодом вдалося встановити, що витоки ще раніше відбувалися на різних платформах. При цьому, за словами Толера з посиланням на його співрозмовників, найбільший об’єм документів оприлюднили на геймерській платформі Discord, на нині відімкненому сервері Thug Shaker Central. Хоча назва сервера відсилає до темношкірого персонажа гей-порно, там обговорювали відеоігри, православ’я, мілітарного блогера Оxide тощо.
Що відомо про зміст витоків
Ще раз підкреслими: про повний зміст витоку ще невідомо. Публікації продовжуються щодня після 6 квітня. Наприклад, 11 квітня, у The Washington Post опублікували замітку, де стверджують, що в одному з документів (датований 17 лютого) ідеться про плани Єгипту постачати Росії артилерійські снаряди та порохи. При цьому вказано, що президент країни Абдель Фаттах ас-Сісі в розмовах із чиновниками наказує тримати це у таємниці, аби «уникнути проблем із Заходом».
12 квітня вже The New York Times публікує дані про чотири найменш прогнозовані (wild card) сценарії розвитку війни, які включають смерть Володимира Зеленського, Владіміра Путіна або атаку України на Кремль. Вони датовані 24 лютого і також є частиною «форумного» витоку. При цьому журналісти зауважили, що такі сценарії є типовим продуктом спецслужб.
А от у Південній Кореї є ознаки політичної кризи внаслідок зливу. Один із документів свідчить, що США фактично шпигували за посадовцями зі сфери нацбезпеки в адміністрації президента країни Юн Сук Йоля. Уряд Південної Кореї спробував пом’якшити наслідки, але опозиція використовує витік на свою користь, звинувачуючи США у «порушенні суверенітету» та критикуючи владу за провал у безпековій галузі. При цьому Південна Корея – один із найближчих союзників США в Азії.
Читайте також: VulkanFiles: анонім злив документи про причетність російської приватної компанії до кібератак на світові та українські об’єкти
Інший документ нібито свідчить, що США шпигують за Володимиром Зеленським, бо зазначено, що той «у лютому пропонував нанести удари безпілотниками по військових об’єктах РФ у Ростовській області».
Також із документів загалом випливає, що станом на кінець лютого в аналітичних службах Пентагону дуже сумнівалися, що Росія зможе досягти мети виходу на адміністративні кордони Донеччини і Луганщини до кінця 2023-го, але так само сумнівалися й у великому успіху українського контрнаступу, якого очікують навесні. Прогнозувалося, що операція призведе до «скромних територіальних здобутків» через «дефіцит сил і засобів».
Пентагон фактично визнав правдивість документів, а Мінюст США почав розслідування стосовно витоку. Один зі співрозмовників The Washington Post серед чиновників США зазначає, що введено нові обмеження на доступ до інформації, що нібито «виявило високий рівень паніки серед керівництва Пентагону».
Чи є у документах щось принципово нове
Мабуть, це найважливіше питання, на яке неможливо дати однозначну відповідь.
Взяти до прикладу документ, який розійшовся мережею першим: про втрати армій під час війни. У ньому йдеться про українські втрати вбитими у бою на рівні 16-17,5 тисяч, російські – 35-43 тисяч (дані станом на 1 березня). Зазначено, що це приблизна оцінка.
Показники щодо росіян майже відповідають тим, які оприлюднюють на основі оцінки втрат по відкритих джерелах. Наприклад, таку методику оприлюднила команда Conflict Intelligence Team: за основу беруть дані про загиблих з російської служби BBC, які рахують по некрологах на сторінках соцмереж, у місцевій пресі тощо. Станом на початок березня таких було 16 тис.
«Далі ми виходимо з того, що ці некрологи – приблизно від 40 до 60% від усіх похованих. Звідки ми беремо такий відсоток? Справа в тому, що один чи два рази волонтери “Медіазони” та ВВС сходили на цвинтар, де ховають військових, і підрахували, скільки вони виявили нових імен, за якими не було некрологів. Виходило, що ще приблизно стільки ж», – розповідав аналітик CIT Руслан Лєвієв в інтерв’ю наприкінці лютого.
Тобто за найменшою межею на початок березня загалом виходило 27 тисяч похованих російських військових. Однак поховані не всі загиблі. Є ще ті, кого вважають «зниклими безвісти». Найчастіше вони також загинули. Цих даних у вільному доступі немає, але от що казав Лєвієв:
«Для того, аби якось на це спертися, є лише буквально один документ для прикладу. Це документ, який захопила українська розвідка навесні минулого року, документ 1-ї танкової армії (РФ), де наводилися втрати з’єднання на момент, якщо не помиляюсь, 15 березня (2022 року). І там наводилася конкретна кількість – скільки загиблих, скільки зниклих безвісти. Там було, здається, 61 загиблий і 44 зниклих безвісти. Здається, приблизно така цифра. Виходячи з цього, ми прикидаємо, що зниклі безвісти – це ще приблизно від третини до такої ж кількості, яка нам відома за похованими».
Якщо додати це в підрахунок, то нижня межа втрат російської армії загиблими на початок березня має складати близько 36 тис. Рівно те саме, що вказано у секретному файлі Пентагону (35-43 тис.). До речі, за методикою CIT можна ще рахувати загальні втрати: вони вважають, що на одного загиблого припадає троє або четверо поранених. Існує навіть спеціальна схема для зручності:
Можна також зазначити, що в методику CIT включено саме військових РФ і не йдеться про бійців «Вагнер» або членів формувань «ДНР/ЛНР».
То чи є інформація про втрати з секретного витоку принципово новою? Дані дають припустити, що у Пентагоні просто є відділ, який займається тим самим, що і CIT: рахує втрати по відкритих джерелах за схожою методикою.
Читайте також: Російські дані «рвуться на свободу». Як РФ стає все більш вразливою для кібератак
Є й інші приклади. Один з документів у The Washington Post подають так, що «розвідувальні служби США також знають про внутрішнє планування ГРУ (РФ), військової розвідки Росії». У ньому описують планування ГРУ пропагандистської кампанії в африканських країнах з метою відвернення громадської підтримки від лідерів, які підтримують допомогу Україні, та дискредитації, зокрема, США та Франції.
«Російська кампанія, зазначається у звіті, намагатиметься розповсюдити в африканських ЗМІ історії, в тому числі ті, які намагатимуться дискредитувати Україну та її президента Володимира Зеленського», – йдеться у тексті.
Однак про те, що РФ посилює пропагандистську кампанію в Африці, також було відомо раніше. Наприклад, Тиждень розповідав про це ще наприкінці лютого:
«Дослідник Максим Одіне припускає, що французька редакція RT переорієнтується, можливо, на франкомовну Африку, де Москва, за допомогою ПВК «Вагнера» та грошей, нині активно вербує собі союзників. Навесні (2022-го), коли RT зазнала перших обмежень, частина паризької команди вже передислокувалася на територію Чорного континенту, де наразі мешкають більше половини з 274 мільйонів франкофонів світу».
Щось подібне можна написати й про інші сюжети зі злитих документів. В української армії недостатньо сил і засобів? Про це відкрито кажуть офіційні особи. США шпигують в інших країнах? Було б дивно побачити інше. У Пентагоні аналізують різні сценарії розвитку війни? Це їхня робота.
Станом на момент написання цього матеріалу весь масив витоку, як уже зазначалося, ще невідомий. Поки що ж найважливішою новиною залишається сам факт витоку, а не його зміст.