Представниці українського феміністичного видавництва «Creative Women Publishing» оголосили про намір відбудувати зруйнований будинок зачинательки українського жіночого руху Наталії Кобринської в Болехові та створити в ньому творчу резиденцію для письменниць.
Це вже не перший проєкт видавництва з відновлення історичної пам’яті: уже незабаром у «Creative Women Publishing» вийде перевидання жіночого альманаха «Перший вінок» (1887) та книжку про його авторок. Це був складний і амбітний проєкт українських письменниць початку ХХ століття, який об’єднав одинадцятьох галичанок і шістьох наддніпрянок, розділених кордоном імперій, проте поєднаних спільним досвідом боротьби за права та творчу самореалізацію жіноцтва. «В імені нашої національної єдности» — було проголошено в передмові Наталі Кобринської до цього альманаху.
Читайте також: Проєкт про ролі жінок у творенні канону української літератури
Тож символічно, що саме відновлений будинок Кобринської стане осідком для Школи письма для жінок «Вона пише», яку розробляють співзасновниці видавництва. Наталія Кобринська жила в Болехові на вулиці Зеленій у 1907–1920 роках. Тут відбувалися зустрічі з письменницями, зокрема з Ольгою Кобилянською та Євгенією Ярошинською. У 1946 році радянська влада знесла будинок.
«Ідея спорудити чи відтворити будинок Кобринської — це символічна акція не лише повернення Кобринської в лоно рідного дому, де вирувала її потужна енергія, творилася історія, писалися твори й думалося про різне. Нині це важлива місія спільнотворення унікального місця жіночої сили, творчого натхнення, неперервної традиції поколінь. Це, врешті, виконання заповіту великої Наталі Кобринської — пожертвувати власний будинок “наслідницям свого духа”. Це також і про доторки до сокровенного, про колективну памʼять, яка екзистенційно скріплює покоління й береже націю від забуття», — прокоментувала дослідниця жіночої історії Алла Швець.