Die Welt: Це справді був заколот?

Світ
23 Лютого 2019, 09:03

У момент їхнього від’їзду в Каталонії лунали оплески. Таким чином численні прихильники хотіли підтримати 12 каталонських політиків і прибічників незалежності, коли їх садили в автозак біля в’язниці Брянс, щоб відвезти до далекого Мад­рида. Це було нещодавно. Але тепер у Верховному суді в Мад­риді на колишнього віце-президента Каталонії Оріола Жункераса та його однодумців чекає що завгодно, окрім теплого прийому, навіть навпаки. Багато каталонців побоюється, що мадридське політизоване судочинство суворим вироком їхнім політикам хоче застерегти інших.

У межах масштабного процесу, що саме починається, належить проаналізувати бурхливі події під час референдуму про незалежність 1 жовтня 2017 року та подальше символічне проголошення республіки в Каталонії.

Для процесу, на який викликано 500 свідків, а серед них і тогочасного голову уряду Маріано Рахоя, відведено три місяці. На винесення вироку сімом залучених до цієї справи суддям знадобиться ще два місяці. Лише для Жункераса прокурори вимагають 25 років ув’язнення. Лідери двох найбільших рухів за незалежність ANC та Òmnium Cultural Жорді Санчес та Жорді Куїшар, а також колишня очільниця парламенту Каталонії Карме Форкадель за ґратами мають провести по 17 років. Для всіх звинувачених мадридська прокуратура вимагає 117 років ув’язнення. Нова ультраправа партія «Голос», яка долучилася до позову, хоче для 12 каталонців у сумі понад 700 років позбавлення волі. 

 

Читайте також: Каталонія в пошуках переможної стратегії

 

Звинувачені бачать ситуацію інакше. «Це напад на основні права, такі як свобода думки і право на зібрання, це звинувачення глумиться над усіма гарантованими Конституцією правами, — каже напередодні процесу адвокат Жункераса Андреу ван ден Айнде. — Це політичний процес, виставлення виборчих скриньок та участь у демонстрації не є заколотом».

Процес над колишнім презедентом Каталонії Карлосом Пучдемоном, шефом Жункераса, провести неможливо, бо іспанське законодавство не дозволяє засудження за відсутності підсудного. На початку листопада 2017 року Пучдемон виїхав до Брюсселя, де тепер живе в екзилі. Відтоді Німеччина та Бельгія відмовляються видати його Іспанії. Юристи Вищого земельного суду в Кілі суперечливе звинувачення в «заколоті» вважають необґрунтованим. На їхню думку, щоб вважати це заколотом, каталонські прихильники незалежності мали б чинити такий тиск, який змусив би державні органи капітулювати, але у квітні 2018 року цього не було.

Колишні соратники Пучдемона, які вже понад рік перебувають у слідчому ізоляторі, рішуче відкидають звинувачення іспанського судочинства в закликах до насильства чи прагненні за його допомогою проголосити республіку. Вони лише виконували свій обов’язок, після того як на референдумі більшість людей висловилися за вихід з Іспанії.

 

Читайте також: У Мадриді розпочався суд над екс-лідерами Каталонії

Колегія урядових юристів (так звані адвокати держави) ще в листопаді дистанціювалася від прокуратури й відкинула звинувачення в застосуванні силових методів. До відповідальності підозрюваних можна притягти лише за «збурення» та розтрату державних коштів на фінансування забороненого референдуму. А це мало б наполовину зменшити терміни покарань. Прихильники жорсткої лінії в правому таборі у такій зміні позиції уряду вбачають махінації. Прем’єр-міністр Педро Санчес із Соціалістичної партії від часу його вступу на посаду в червні минулого року, намагаючись знайти бодай якийсь вихід із цієї вкрай складної ситуації, справді шукав діалогу з каталонцями. Тінь на початок процесу кидає й розігріта атмосфера вулиці. Так, у суботу на мадридській Плаза де Колон підтримати єдність своєї країни зібралося понад 50 тис. іспанців, які виступають проти загравань із Каталонією. Санчес місяцями робив щоразу нові поступки сепаратистам і не захищав честь Іспанії, йшлося в одному з маніфестів. 

Лідери опозиції Пабло Касадо й очільник правих лібералів із партії «Громадяни» Альберт Рівера переконані, що в неспокійному регіоні слід знову запровадити пряме правління. Вони вважають, що ця тема дасть їм змогу якомога швидше прийти до влади. Спільно з молодою ультраправою партією «Голос» Касадо і Рівера презентували нову єдність правого табору й таким чином збільшили тиск на Санчеса. В Андалусії після дострокових виборів у січні тріумвірату вдалося усунути від влади соціалістів, які безперервно правили там майже 40 років. У Санчеса скоро не залишиться варіантів, і він буде змушений оголосити нові вибори, адже в парламенті йому загрожує провал голосування. У вівторок прем’єр хоче внести бюджет, але його уряду меншості (з 350 депутатів парламенту лише 84 соціалісти) у важливих законопроектах доводиться покладатися на сепаратистських депутатів. А вони готові до співпраці, лише якщо влада визнає право Каталонії на самовизначення. Санчес уже дав зрозуміти, що цю червону лінію не переступить.

Здається, ситуація в Іспанії зайшла в глухий кут. Президент Каталонії Кім Торра в понеділок уже натякнув, що його регіон знову може проголосити незалежність від Іспанії.

На сьогодні зрозуміло одне: якщо до можливої зміни уряду в Мадриді додасться суворий вирок у процесі проти каталонських прихильників незалежності, конфлікт лише загостриться. Такої думки й адвокат Андреу ван ден Айнде: «Вироком покласти край політичному конфлікту неможливо».