Панджі Респаті повертається додому з роботи, на якій за день він бачить смерть щонайменше однієї людини. Молодий лікар працює в клініці міста Бандунг на індонезійській Яві. Зараз там у відділенні невідкладної допомоги перебувають 150 осіб. Його лікарня переповнена, а колеги перевантажені роботою. «Передовсім помирають старші люди й пацієнти з хронічними хворобами, незалежно від того, вакциновані вони один раз, двічі чи взагалі не вакциновані», — розповів Респаті в телефонній розмові з Die Welt.
Більшість індонезійців, які попри погану доступність вакцин таки щепилися, вакциновані китайським Sinovac. Сам медик щеплений двічі, проте заразився штамом «Дельта». «Такі тут справи», — сказав він.
Днями в Індонезії зафіксували 864 смерті й рекордну кількість підтверджених нових заражень — 47 899. Картини зі столиці Джакарта нагадують Індію кілька тижнів тому: черги перед лікарнями, переповнені цвинтарі й люди в розпачі, які шукають кисень для своїх родичів.
Острівна держава — не єдина країна в Південно-Східній Азії, яка бореться зі зростанням кількості захворювань. Нові хвилі інфікувань зараз також поширилися в Таїланді, Малайзії, В’єтнамі та М’янмі. Майже весь минулий рік Південно-Східну Азію, за поодинокими винятками, вважали зразковим регіоном у боротьбі з вірусом. Завдяки своєму досвіду з епідеміями SARS і MERS багато країн швидко й ефективно реагували правильними заходами, поки Європа та США були мов незграбні початківці. Хоча криві в більшості азійських держав порівняно з проблемними країнами Європи нижчі, для раніше успішних борців з коронавірусною хворобою, ситуація, схоже, змінюється. Але як таке могло статися?
Читайте також: Pfizer планує тестувати трьохдозову схему проти Дельти
У здебільшого мусульманській Індонезії кількість інфікованих і померлих зростає від початку червня, відколи в травні люди зібралися, щоб святкувати завершення Рамадану. За даними міністерства охорони здоров’я, тести показують, що за останні три тижні майже 60% випадків — це зараження штамом «Дельта».
Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця нещодавно заявила, що через брак лікарняних ліжок і забезпечення киснем країна на межі коронавірусної катастрофи. Днями локдаун запровадять у понад тисячі індонезійських громад, зокрема й у столиці Джакарті та курортному острові Балі.
Відпустка без карантину як спосіб порятунку
Уряд Малайзії також продовжив загальнонаціональний локдаун, що діє від початку червня. Країна з населенням у 32 млн осіб нині бореться з найгіршою досі хвилею коронавірусної хвороби після того, як спершу успішно відреагувала на пандемію. Нещодавно було зафіксовано максимум нових інфікованих від початку поширення коронавірусної хвороби — 11 079 осіб, що вивело Малайзію в лідери регіону за кількістю хворих відносно всього населення. Тутешня медична система також випробовує власні межі.
У Таїланді, який досі вважали зразковою державою щодо боротьби з пандемією, ситуація схожа. «Зараз показники зростають швидше, ніж у будь-якій європейській країні, окрім Великої Британії», — писала минулого тижня газета Bangkok Post. Країна запровадила локдаун у Бангкоку й іще п’яти провінціях. Лише на курортному острові Пхукет у рамках проєкту «пісочниця» задля порятунку туристичної індустрії повністю вакцинованим людям знову дозволили відпочивати.
Читайте також: Хаотичне щеплення
Через п’ять місяців після військового перевороту М’янма також бореться з найпотужнішою досі хвилею пандемії. Клініки переповнені, тестів бракує, багато людей не довіряють системі охорони здоров’я, якою зараз керує хунта.
В’єтнам, який до квітня зафіксував менш ніж 3 тис. випадків загалом, днями оголосив двотижневий локдаун у Хошиміні, щоб протидіяти найбільшому з початку пандемії спалаху коронавірусної хвороби. Хоча рівень захворюваності з показником трохи меншим за 20, як і раніше, дуже низький, однак 2800 нових випадків інфікувань щодня демонструють безпрецедентну для країни тенденцію.
Інші країни Азії також боряться зі зростанням кількості випадків коронавірусної хвороби. Наприклад, у Японії Олімпійські ігри відбудуться в умовах національного надзвичайного стану й без глядачів. Південна Корея, яка досі завдяки інтенсивному відстеженню контактів тримала пандемію під контролем, 16 липня зафіксувала рекордний рівень нових інфікувань і вперше оголосила максимально можливий рівень обмежень для Сеула й околиць.
Зараз на півдні континенту від великої хвилі потерпає передовсім Бангладеш. Там реалізацію національного локдауну забезпечують військові патрулі.
Причина нової хвилі інфекцій в Азії — дуже заразний штам «Дельта». Він швидко поширюється по всьому регіону, бо люди дедалі менше дотримуються правил гігієни, регулювання міжнародних поїздок частково послаблене, а вакцинація в країнах рухається дуже повільно.
Фатальна нестача вакцин
У Таїланді повністю вакциновано лише 4,8% населення. У В’єтнамі — 0,3%, в Індонезії — 5,7%, а в Індії — 5,5%. У Малайзії повністю імунізовано вже 11,3%, а в М’янмі — лише 2,3% населення (див. «Сподіваючись на вакцини»). «У цих країн немає перспективи впродовж наступних кількох місяців подолати пандемію швидкою кампанією вакцинації», — зазначив у розмові з Die Welt Дональд Лоу, професор державної політики в Hongkong University of Science and Technology. У регіоні єдиний багатий Сінгапур уже встиг вакцинувати половину свого населення. У Гонконгу повністю щеплено трохи більш ніж чверть усіх жителів. Для порівняння, у Німеччині цілком імунізовано 42% населення.
Деякі азійські країни, як-от Таїланд і Південна Корея, нещодавно придбали ліцензії на власне виробництво вакцин, розроблених деінде. Індія вже давно виробляє вакцину AstraZeneca, але в рамках програми Covax також має постачати препарат по всьому світу.
Читайте також: Уляна Супрун: Є багато ризиків того, що Україна не зможе закупити вакцини від COVID-19
Без достатньої кількості вакцин урядам Південно-Східної Азії не залишається нічого іншого, як знову ізолюватися, як це робить Австралія. Від локдаунів щоразу потерпає й так виснажена економіка. Проте в країнах зі щільним заселенням, як-от Індонезія, локдауни й дотримання дистанції реалізувати важко. Тому до початку наступного року країна планує вакцинувати проти COVID-19 180 млн із 270 млн населення.
Доки цього не досягнуто, люди можуть сподіватися лише на те, що хвиля коронавірусної хвороби швидко мине, як це відбулося в травні в Індії й Пакистані, Непалі та Шрі-Ланці. Однак таке сподівання загрожує багатьом людським життям, які частково можна було б урятувати справедливішим розподілом вакцин.