Die Welt: Похмурі перспективи для Німеччини

Світ
27 Липня 2019, 13:54

Сповільнення німецької економіки вже позначається на настроях споживачів, ідеться в найновішому звіті кельнського Інституту німецької економіки (IW Köln). Споживчі настрої в II кварталі цього року знизилися до 103,4 пункту, йдеться у звіті. І хоча німці не втрачають оптимізму, «їхня впевненість відчутно послабилася» (див. «Погані передчуття»).

Причина — погані настрої на німецькому ринку праці. Ще рік тому, тобто на піку його підйому, частка тих, хто вважає свої перспективи працевлаштування позитивними, була майже на 42 п. п. більша, ніж людей із негативними очікуваннями, аргументує IW. Тепер це лише 33,5 п. п., тобто погіршення очевидне. Але правдою є те, що 65% опитаних назвали свої перспективи працевлаштування в наступні 12 місяців хорошими чи навіть дуже хорошими, а майже 31% — не надто хорошими чи поганими.

Погіршення настроїв позначається і на купівельній спроможності населення, а це може зашкодити економіці. Так, частка людей, які вважають, що нині сприятливий час для великих покупок, лише на 6 п. п. більша, ніж тих, хто налаштований скептично. Рік тому ця різниця становила 11 п. п. і ситуація була значно кращою. Щоправда, упродовж цього часу споживчі настрої бували й гіршими.

 

Читайте також: Естонія: індустріальне перезавантаження

Німців дедалі більше непокоїть стан економіки, який колись може спричинити проблеми й на ринку праці, де ситуація поки що стабільна. Наприклад, економічний барометр наближеного до профспілок дюссельдорфського Інституту досліджень макроекономіки (IMK) показує ризик рецесії на рівні 36,6% у період із липня по кінець вересня 2019 року. Це теж значне погіршення, адже в червні ризик тримався на рівні 30,9%, а також сигнал про те, що слабке глобальне зростання поступово впливає й на центральні галузі німецької промисловості. Така тенденція найбільше відчувається у сфері машинобудування, постачання та автовиробництва.

Щоправда, стагнація не обов’язково виллється в рецесію, пояснює експерт IMK Томас Теобальд. За його словами, досі стабільний внутрішній попит помітно протидіяв рецесивному розвитку. Однак чи так і буде надалі — велике питання.
Дослідження IW стосується іншого напряму. І оцінка ситуації теж відрізняється. Наприклад, біржові фахівці озвучують найгірші прогнози для економіки від 2010 року. Тоді це був перший повний рік після початку фінансової кризи. Рецесія здається «неминучою», вважає інвестиційно-консалтингова компанія Sentix (див. «Падіння економіки»). Така оцінка аналітиків пов’язана з похмурими перспективами для провідних галузей німецької промисловості. Наприклад, спад автовиробництва у 2019-му очікується на рівні 1%, машинобудування — 2%.

І джерелом усіх цих проблем є не лише Німеччина. Експорту з ФРН шкодять торговельна війна між США та Європою, з одного боку, та США і Китаєм — з другого. Торговельна політика Дональда Трампа має наслідки.

 

Падіння промислового виробництва

Постійна загроза жорсткого Brexit додає економіці непевності. Як наслідок — зменшуються й обсяги замовлень. Тому численні інституції погіршили свої прогнози зростання на 2019 рік.

Федеральний уряд, відповідальний за добрі настрої, очікує зростання економіки лише на 0,5%. Причиною щоразу менш оптимістичних оцінок є падіння виробництва вже шостий місяць поспіль.

 

Читайте також: Поділитися зі світом: що дає українцям шерінгова економіка

Федеральне управління статистики повідомило, що в травні портфель замовлень без урахування цінових, сезонних і календарних коливань зменшився на 0,4% порівняно з попереднім місяцем. При цьому внутрішні невиконані замовлення — на 0,3%, закордонні — на 0,4%. Під портфелем замовлень мається на увазі сума отриманих замовлень за місяць, які ще не були реалізовані або були скасовані. Щоправда, динаміка різниться залежно від галузі. Зберігаються й позитивні тренди. Падіння виробництва проміжних товарів, таких як хімікати, становить 0,6%, інвестиційних — 0,3%. Натомість випуск споживчих товарів зріс на 0,4%.

Однак причин для паніки наразі немає, принаймні з огляду на те, що в травні запас замовлень був стабільним і незмінно становить 5,7 місяця. Це теоретично показує, скільки місяців підприємства за сталого обороту випускатимуть продукцію для задоволення наявного попиту, якщо не буде нових замовлень. Для виробників проміжних товарів обсяг замовлень становить 2,9 місяця, інвестиційних товарів — 7,9, споживчих товарів — 2,1 місяця.

Ключове питання: чи триватиме торговельна війна США та решти світу? І чи дійдуть згоди ЄС та Велика Британія щодо «м’якого» Brexit? Поки ці дві проблеми не вирішені, настрої в промисловості й далі погіршуватимуться. 

Автор:
Ян Дамс