Die Welt: Ось що зараз варто знати про Bitcoin & Co

Наука
9 Лютого 2022, 11:58

Страх підвищення відсоткових ставок зараз діє як голка, встромлена в повітряну кулю: з кулі виходить «повітря оцінки», що виявляється в падінні біржових курсів. Але біржові курси складаються не лише з повітря оцінки, а й із субстанції, як-от балансова вартість землі, машини або ж патенти.

Раз переважує одне, раз інше. Але точно відомо, що чим більшою була свого часу частка фантазій про майбутнє, тим більше повітря втрачається з курсів під час корекції. Так можна пояснити, що технологічні показники й показники зростання нині випускають особливо багато пари, адже передовсім вони живуть очікуваннями від майбутнього.

Однак зараз нижче оцінюють не лише акції, а й криптовалюту. Скептики вже давно говорять, що ці віртуальні монети (чи токени) з інтернету повністю зіткані з фантазії. Там немає нічого, крім дутої оцінки, кажуть критики.

Натомість прихильники Bitcoin & Co пропагують криптовалюти не лише як захист від інфляції, а й як квазіуніверсальне рішення для проблем майбутнього. Для багатьох інтернет-валют зараз момент істини. З початку року біткойн — найстаріша й, безумовно, найважливіша криптовалюта — втратив майже чверть вартості. А як порівняти з рекордним максимумом початку листопада 2021 року, на поточних торгах ціна була нижчою вже навіть на 50%.

Усі біткойни світу зараз коштують усього $670 млрд. На піку ринкова капіталізація (яку вираховують із кількості монет, помножених на курс) становила понад $1300 млрд. При цьому втрати біткойна навіть не найбільші в досить заплутаному криптовсесвіті, який розрісся до 17 тис. різних монет. Загалом із листопада криптовалюти втратили $1,5 трлн оцінного повітря.

Читайте також: Скільки Gram буде в одній Libra?

Єдину торгову особливість біткойна прихильники бачать у тому, що він не довільно збільшуваний актив, як і золото, але, на відміну від фізичного дорогоцінного металу, його можна відправити з будь-якого комп’ютера чи смартфона одним клацанням. Тому біткойн ще називають цифровим золотом.

За останні роки дедалі більше інвесторів вирішили використовувати цю цифрову монету як сховище цінностей, особливо на тлі різкого зростання кількості грошей. Біткойн був першим прикладом цифрового платіжного засобу на основі блокчейну.

У 2009 році його запровадив програміст чи група, яка назвалася Сатоші Накамото. Блокчейн — це своєрідний реєстр, яким керують із різних комп’ютерів (вузлів) і який дозволяє здійснювати електронні перекази цінностей навіть за межами усталеної банківської системи. Для генерування (майнінгу) біткойнів за допомогою складних обчислювальних операцій необхідно багато енергії.

Обмеження їхньої кількості максимум до 21 млн. та висока енергомісткість мережі не тільки захищають цифрову монету від підробки та втрати вартості, але й роблять неповороткою. Тому більшість накопичує його як «цифрове золото», щоб захиститися від наслідків знецінення грошей, а не використовує для оплати.

Біткойн — Украй волатильне сховище цінностей

Проблема лише в тому, що провідна криптовалюта виявилася надзвичайно мінливим сховищем цінностей. Раз по раз ставалася різкі обвали курсу до 92%. Так званий підводний графік, який показує відстань від недавнього рекордного максимуму, розкриває захопливий феномен: якщо взяти будь-який момент за 13 років інтернет-монети, бачимо, що ціна цифрової валюти статистично на близько 50% нижча раніше досягнутого рекордного максимуму. Ціновий діапазон від $5 тис. до $69 тис. протягом 24 місяців показує, наскільки екстремальні ці коливання. 25 січня ввечері на торгових майданчиках, як-от Coinbase чи Bitcoin.de, за біткойн платили близько $37 тис. (див. «Криптовалютні гойдалки»)

Назвати справедливу чи внутрішню вартість біткойна надзвичайно складно. Дехто намагається зробити це, використовуючи Stock-to-flow-модель, застосовувану в сировинній галузі, але досі прогнозів задовільної точності за її допомогою створити не вдалося. А втім, біткойн, здається, слідує певним графіко-технічним закономірностям. Основна підтримка в поточній ситуації, як видається, становить $30 тис.

Якщо ця позначка не втримається, є наступна зона підхоплення — $27 тис. Це ціна, за якої багато майнерів, які підтримують мережу біткойнів, ще можуть працювати з прибутком. Нижче цього порога витрати на енергію та обладнання перевищують ціну, і участь у блокчейні стає невигідною.

Як і у випадку з нафтою чи золотом, у довгостроковій перспективі котирування не можуть бути нижчими собівартості виробництва. Це, однак, не виключає ринкових екстрем. Так, у 2020 році ціна на нафту навіть на короткий час впала до мінуса: покупцям платили за те, що вони забирали сировину. На ціну біткойна врешті впливатиме те, чи цифрова валюта справді стане реномованим сховищем цінностей.

Читайте також: Чи стане Libra універсальною валютою майбутнього?

Інші криптовалюти, такі як Ethereum або Solana, визначаються радше потенціалом їхнього використання, а не функцією зберігання цінностей. Наприклад, на основі мережі Ethereum від підробок можуть бути захищені цифрові твори мистецтва.

Блокчейн цієї криптовалюти дозволяє програмувати так звані смартконтракти, тобто платежі, які запускаються тільки при досягненні певних умов. Наприклад, митець може запрограмувати право на отримання невеликої плати за кожен перепродаж свого витвору.
Те саме стосується й Solana. Привабливість різних криптовалют, а отже, і їхня ринкова ціна, залежить від того, скільки проєктів, врешті транзакцій реалізовано на відповідному блокчейні.

«валюти-жарти» вже досягли значної ринкової вартості

Окрім того, за останні роки з’явилися монети, які виконують іншу функцію, а саме створення спільноти: дехто називає їх мемами чи монетами-жартами, тоді як Doge і Shiba Inu досягли значної ринкової вартості.

Їхнє значення у 2021 році зросло лише завдяки тому, що великі компанії дозволили їх як платіжний засіб для певних продуктів. Найвідоміший приклад — магазин Tesla, де певні фан-товари можна купити лише за Doge. На відміну від біткойнів, кількість усіх Doge не лімітована, але популярність і зростальна кількість користувачів катапультують котирування цих монет.

Валюти певних спільнот (Community Tokens) у майбутньому можуть набути ще більшого значення, оскільки вони гарантують особливу приналежність і доступ не лише в метавсесвіті, а й у реальному світі. Однак їхній курс коливається навіть більше, ніж інвестиційних монет, як-от біткойн, бо складно передбачити, як розвиватиметься бажання бути частиною цього явища. Достатньо навіть невеликих подій, таких як твіт шефа Tesla Ілона Маска, щоб котирування злетіли чи обвалилися.

Утім, навіть класика, як біткойн або № 2 — Ethereum , схильна до сильних коливань. Примітно, що з 2021 року курс криптовалюти часто рухається в унісон із високоризикованими технологічними акціями.

Це також пов’язано з тим, що дедалі більше інвестиційних продуктів запускають на великих криптовалютах. Завдяки цій спрощеній інвестиційній спроможності гроші можуть легше надходити на ринок цифрових монет, але також і відтікати з нього. Нещодавно лише в індексні фонди біткойна інвестували $28 млрд.

Однак інвестиційну радість затьмарює потужний супротивний рух, який виник в останні роки: щораз більше центральних банків працюють над запуском власних цифрових валют. Останнім переляком для крипторинку було оголошення Федеральної резервної системи (ФРС) США про намір розглянути введення цифрового долара. ФРС аж ніяк не перший, але, можливо, найефективніший центральний банк, що працює над таким проєктом. Європейський центральний банк (ЄЦБ) і Банк Англії представили схожі проєкти минулого року. Народний банк Китаю вже навіть запустив цифровий юань у Шанхаї та Шеньчжені. Однак світовим трендсетером були Багами, які у 2020 році стали першою країною, що представила цифрову версію власних грошей, так званий піщаний долар.

Читайте також: The New York Times: У США занепокоєні шкодою криптовалют для державних фінансів

Такі цифрові валюти центральних банків, скорочено CBDC, аж ніяк не те саме, що й криптовалюта. Їх слід уявляти радше як нову, просто цифрову форму готівки, випущену й забезпечену центральними банками, яка має виконувати ті самі функції, що й звичайні гроші: зберігання вартості, обчислювальна одиниця, транзакційна функція. Однак цифрові гроші центрального банку з певного погляду не є реальною конкуренцією Bitcoin & Co. Цифрові євро та долари або юані можна створити одним натисканням кнопки й, відповідно, довільно збільшувати їхню кількість. Однак це знижує їхню привабливість як засобу зберігання цінностей.

Згідно з дослідженням Morgan Stanley, 86% усіх цент­ральних банків зараз вивчають, чи хочуть вони впровадити цифрові версії своїх валют. Таке рішення вони аргументують прагненням розширити різноманітність платіжних засобів і задовольнити бажання громадян оцифрувати гроші. Щоправда, водночас ідеться й про збереження контролю над рухом масових платежів, адже переможна хода криптовалют із погляду центральних банкірів криє в собі небезпеку, що в якийсь момент цю чутливу ділянку можуть опанувати кілька гравців, які в несприятливому випадку опиняться поза контролем національних влад.

«Криптовалюта — не що інше, як ставка, спекулятивна угода з високим ризиком без підтримувального фундаменту, тому її вартість дико коливається», — так дає їй визначення директор ЄЦБ Фабіо Панетта, відповідальний за платіжні операції. Попри величезні суми, які проходять через криптовалюти, немає жодних доказів того, що вони виконують економічно або соціально значущі функції. Натомість цифровий євро «доповнить, але не замінить готівку», — рекламує цей проєкт Панетта.

Стратеги та інвестори налаштовані менш скептично. Багато хто вважає, що крипта — добра можливість додатково диверсифікувати інвестиційне депо. «Ми, як і раніше, вважаємо криптовалюту класом активів, який позитивно доповнює портфель на 5–10%, залежно від схильності до ризику», — говорить Томас Нойманн, виконавчий директор управління активами Bestadvice в Іршенберзі. Тут важливо мати довгостроковий інвестиційний горизонт, тому зниження курсу, як зараз, не має значення. Він навіть бачить радше шанс, як і в минулому, на повторне або нове вирівнювання. «Класичні валюти в якийсь момент завжди падали. Криптовалюти тут мають одну дуже вигідну властивість — їхню дефіцитність. З цієї ж причини й золото завжди було та залишається цінним», — вважає Нойманн. Не хоче списувати криптовалюти й Сьорен Геттлер, аналітик DZ Bank. «Хоча й не можна заперечити, що зараз криптовалюта не дуже добре працює ані як захист від інфляції, ані з погляду можливих мотивів хеджування, враховуючи різке падіння курсів й очевидний збіг зі значними фондовими індексами», — говорить він. Біткойн кілька разів переживав різкі обвали курсу за останні роки, однак через це не зник. Технологія блокчейну залишається темою з майбутнім. Тому скептики Bitcoin & Co не повинні почуватися аж надто певно: «повернення можливе будь-коли». Коротка, але мінлива історія криптоактивів показує, що несподіване повернення ймовірніше, ніж поринання в незначущість, яку вже багато разів пророкували койнам.