Die Welt: Нові Кімові ракети облітають кути

Світ
17 Серпня 2019, 11:36

В особистої охорони Кім Чен Ина протягом 12 днів було багато роботи. Вони мали перекрити для свого шефа 800 км доріг. Такою була загальна дистанція, яку з 25 липня подолав Кім, щоб побувати на чотирьох випробуваннях ракет малої дальності. Останнє відбулося в ніч із 5 на 6 серпня. Щоб спостерігати за тестовим запуском ракет KN-23 і нової важкої ракетної пускової установки, він двічі їздив із Пхеньяна до портового міста Вонсан на східному узбережжі.
Поміж тим верховний головнокомандувач відвідав у столиці концерт, приурочений до річниці припинення вогню в Корейській війні 1953 року. А тоді поїхав на летовище, що на відстані 100 км від столиці на західному узбережжі, щоб подивитися на старт ще двох ракет KN-23. Під час проведення цих тестувань уперше в північнокорейській ракетній історії була присутня половина політбюро.

Запуск відбувся наступного дня після того, як Кімове Міністерство закордонних справ пригрозило Дональдові Трампу та президентові Південної Кореї Мун Чже Іну взяти в атомному питанні «новий курс», якщо Вашингтон і Сеул не змінять врешті своєї «ворожої політики», а передовсім цілковито не припинять спільних маневрів на південнокорейській землі. Міністерство заявляло, що маневри — це зрив дотеперішніх домовленостей між Кім Чен Ином, США та Південною Кореєю. Вони начебто симулюють несподіваний напад на Північну Корею, тому в країни не лишається іншого вибору, окрім як розробляти та тестувати зброю для власного захисту.

 

Читайте також: Die Welt: Новий голод

Трамп поводиться так, ніби ці випробування — проста буденність. Він назвав їх «дуже нормальними» і повторив уже не раз сказане від початку серії пробних запусків: між ним і Кім Чен Ином є лише «домовленість не проводити випробувань міжконтинентальних ракет». Його не турбувало, що Міністерство закордонних справ Північної Кореї минулого тижня розлючено заявило, що вони ніде не підписували жодних угод, які обмежували б дальність їхніх ракет.
Але нічого нормального у випробуванні зброї Північною Кореєю немає. По-перше, новою важкою реактивною пусковою установкою вона довела, що може знищити найважливіші військові об’єкти Південної Кореї без застосування балістичних ракет. По-друге, тестом KN-23 продемонструвала світові, що має ракети, які літають на низькій висоті та є керованими в польоті. Досі така техніка була лише в Росії.

Дальність ураження пускової установки калібром 40 см — 250 км. Розміщення на кордоні з Південною Корею дає змогу тримати на лінії вогню нову американську штаб-квартиру в Пхентеку, за 70 км на південь від Сеула. Її перенесли туди, щоб убезпечитися від північнокорейської важкої артилерії. Нова пускова установка, яка розташована в місті Конджу, що за 110 км на південь від Сеула, забезпечує Кім Чен Ину доступ і до американської системи протиракетної оборони й тепер дає йому змогу знищити систему THAAD (Термінал високої висоти оборони) без застосування балістичних ракет. Коли повідомлялося про успішне випробування цієї зброї, Кім наказав двічі підкреслити, що йдеться про «артилерійську систему» для «наземних операцій» у межах «модернізації». І він точно знає, чому на цьому наголошує. Адже з військово-політичного погляду нова установка відкриває для нього важливий контроль над ескалацією.
Тепер північнокорейський лідер може завдати удару по протиракетній системі THAAD без використання потенційно ядерної зброї, як-от KN-23, а тим більше ракет середньої дальності. Застосування балістичної ракети типу KN-23 через можливе прийняття її за атомну зброю посилило б ескалацію й викликало б в американців зовсім іншу реакцію. Однак цією пусковою установкою Кім Чен Ин передовсім може досягти летовища Конджу. На ньому розміщене найновіше надбання Південної Кореї — американські бомбардувальники-невидимки F-35.

 

Читайте також: КНДР знову провела запуск двох невпізнаних снарядів

Ці літаки особливо допікають північнокорейському лідерові. Уже зараз це міцний горішок для його протиповітряної оборони. А тим часом F-35 лише на зорі своїх можливостей. США розробляють далекосяжну ракету повітря-поверхня, яка може потрапити й у південнокорейські руки. Ця ракета, зокрема, буде оптимізована для знищення з повітря ворожих ракет великої дальності на етапі старту, а отже, і північнокорейських ракет.

Та навіть якщо F-35 не нестиме такої зброї, пілот повинен мати змогу діяти. США прагнуть перетворити F-35 на один із багатьох елементів всеохопної мережі ведення війни. У пілота, який зі своєї висоти польоту помітить старт ракети, має бути можливість самостійно запустити ракету з протиракетного крейсера «Іджис», який, наприклад, патрулює західніше Японії і радар якого ще не зафіксував снаряда. Така ракетна система завдала б серйозного удару по озброєнню Північної Кореї. Спільні маневри США та Південної Кореї могли б протестувати всі засоби та можливості. А Кім хоче неодмінно цьому запобігти.

Однак навіть якщо північнокорейський лідер думає, що втрачає контроль над ескалацією, поява в нього такої зброї, як KN-23, лякає Америку, хоча Трамп і не показує цього. На висоті лише 35 км ракета пролітає до 450 км, а на висоті 50 – км усі 600 км. Низькі траєкторії польоту означають, що ракети Кім Чен Ина літають нижче від радіуса охоплення американської протиракетної системи THAAD. Для радара THAAD вони невидимі, так само як нова пускова установка.
І не лише це. Траєкторія тестового польоту не була прямою лінією, а мала численні вигини. Кім навіть дав ракеті пролетіти безпосередньо над Пхеньяном, просто щоб продемонструвати Трампові, наскільки велика їхня віра в надійність зброї. Над ціллю ракета раптово розвернулася й стрімко влучила в плановану мішень по вертикалі. Для протиракетної оборони така непередбачувана траєкторія польоту — велика складність.

 

Читайте також: У КНДР стратили п'ятьох чиновників через провал саміту з Трампом – Bloomberg

KN-23 дуже схожа на теж керовані російські ракети «Искандер». Чи дав Владімір Путін цю технологію Кімові, щоб позлити Америку? Чи принаймні дозволив, щоб хтось передав її північнокорейському лідерові? Чи інженери Кім Чен Ина самі спроможні зробити таку техніку? Чи, можливо, російську технологію вкрали хакери? 

Це було б іще одним стимулом для Трампа вести переговори з Кім Чен Ином. Останній залишив шпарину в переговірних дверях. Його Міністерство закордонних справ у своїй недавній заяві констатувало, що перемовини припинено на час американсько-південнокорейських маневрів, а далі буде видно. Натомість північнокорейський лідер привів на випробування KN-23 двох членів політбюро, відповідальних за економіку та індустрію споживчих товарів. Меседж: ми зосереджуємося на економіці та озброєнні водночас. Однак два інші члени політбюро залишилися вдома. Це були Трампові партнери з переговорів міністр закордонних справ Рі Йон Хо та секретар ЦК Кім Йон Чол.

Побачимо, чи Кім скаже щось стосовно планів Трампа після припинення угоди про ліквідацію ракет середньої та малої дальності розмістити їх у Східній Азії «для захисту своїх союзників Японії та Південної Кореї», як висловився радник із безпеки Джон Болтон. Цікаво, чи відреагує він на однозначну заяву Болтона, що цей захист необхідний через ракетне озброєння Китаю, а не через Кім Чен Ина? Цікаво, тепер Кім протестує чергові, можливо, більші ракети чи представить іще один дивовижний витвір північнокорейської оборонної індустрії? Наприклад, новий літак-перехоплювач проти F-35, дуже схожий на російські літаки-невидимки.