Die Welt: Нова любов Кремнієвої долини до Трампа

Світ
22 Грудня 2019, 13:50

Фабрика в Техасі. Персонал у блакитному спецодязі стоїть біля конвеєра й складає Mac Pro, комп’ютер преміум-класу за $6 тис. Одного листопадового дня шеф Apple Тім Кук проводить тут екскурсію для Дональда Трампа, зрештою, йдеться про зразкове виробництво. На відеозаписі чути, як президент Сполучених Штатів каже: «Це для мене дуже особливий день». Від нього часто можна було почути, що Apple колись таки випускатиме свою продукцію в США, а не в Китаї. «І ось це сталося», — каже Трамп. І додає: «Сьогодні я відкрив велику фабрику Apple, яке забезпечить Сполученим Штатам нові робочі місця». 

Насправді ж фабрику відкрили не того дня. Вона працює вже шість років. А Mac Pro — єдиний важливий продукт Apple, який збирають у США, решта випускається в Піднебесній. Отже, сказане Трампом на фабриці є черговою брехнею. А найбільше дивує те, що Кук, який виступав невдовзі після Трампа, не виправив його. Ця сцена дає змогу зазирнути у взаємини двох чоловіків. І демонструє, як американські технологічні гіганти намагаються знайти спільну мову з президентом. Кремнієва долина, яка довго була на боці американських лівих, тепер хоче товаришувати з республіканцями. Apple, Facebook, Google — усі вони підлещуються до Трампа. Лише Amazon, концерн Джеффа Безоса, не бере в цьому участі.

 

Читайте також: Імпічмент Трампа. Все що потрібно знати

 

iPhone робить економічну політику

Тім Кук раніше часто критикував Трампа. Зокрема, за його жорстку політику щодо іммігрантів. А тепер хоче покращити стосунки з президентом. Вони регулярно зустрічаються за вечерею, президент уже навіть називає шефа Apple другом. Крім того, Кук є одним із радників Білого дому. А тепер на техаській фабриці він надав Трампові сцену для самовихваляння й нападів на його противників. Під час свого візиту президент назвав демократів, які хочуть позбавити його посади, «некомпетентними» й «брехунами». Кук стояв поруч і мовчав. Чому він допустив, щоб його фабрика стала майданчиком для такого виступу? Це може бути пов’язано з тим, що на 15 грудня Трамп анонсував нові мита проти Китаю, де випускається найважливіший продукт Apple — iPhone. Смартфон забезпечує концерну більш як половину обороту. Кук сподівається, що його компанії мита не торкнуться. «Ми розглянемо цю можливість», — сказав президент на фабриці в Техасі.

американські технологічні гіганти намагаються знайти спільну мову з президентом. Кремнієва долина, яка довго була на боці американських лівих, тепер хоче товаришувати з республіканцями. Apple, Facebook, Google — усі вони підлещуються до Трампа

Кук не єдиний глава компанії, який вечеряє з Трампом. У жовтні президент приймав у Білому домі засновника Facebook Марка Цукерберґа. Із Цукерберґом прийшов Пітер Тіль, прихильник Трампа, який сидить у наглядовій раді соцмережі. Приблизно в цей час Facebook ухвалив рішення, яке може потішити президента Сполучених Штатів. Компанія повідомила, що не перевірятиме політичну рекламу на правдивість і нічого не робитиме, якщо політики поширюватимуть брехливу інформацію. Інакше кажучи, у передвиборчій кампанії 2020 року вони зможуть безперешкодно брехати. Демократи критикують таке рішення, наголошуючи, що це сприятиме передовсім Трампу.

 

«Розбий техногігантів»

Нещодавно демократів розгнівав і Google. Пошуковик відмовився видалити рекламне відео, яке очорняло Джо Байдена. Колишній віце-президент часів Барака Обами бере участь у попередніх виборах демократів і наступного року хоче перемогти Трампа. У півхвилинному записі йдеться про аферу з Україною, Байдена звинувачують у корупції. Невдовзі Google заявив, що надалі суворіше регулюватиме політичні повідомлення, які не сподобалося Трампові. За рішенням концерну, у майбутній кампанії до окремих груп користувачів можна буде звертатися лише за трьома критеріями, такими як вік, стать, поштовий індекс. Це унеможливить демонстрацію політичної реклами на підставі політичних уподобань. Керівники політичних рекламних кампаній більше не бачитимуть, хто з користувачів правий, а хто лівий. 

Здається, Apple і Facebook відвертаються від демократів і зближаються з Трампом, а Google шукає золоту середину. При цьому досі всі три компанії вважалися друзями демократів, бастіоном прогресивних. Що ж сталося? Причиною можуть бути плани демократів закінчити епоху домінування інтернет-гігантів. Наприклад, сенаторка з Массачусетсу Елізабет Воррен повсякчас вимагає «розбити великі технокомпанії» («Break up Big Tech!»).

Критика Трампа коштує мільярдів

Воррен хоче розділити Apple, Facebook, Google та Amazon на велику кількість менших компаній, як свого часу США вже зробили з нафтовою імперією Рокфеллера. Не всі демократи такі радикальні, як вона. Але точно відомо, що всі хочуть принаймні більшого регулювання галузі. Здається, це не хвилює лише одного техногіганта — Amazon. Він досі тримається подалі від Трампа. Президент не дуже добре відгукується про онлайн-торгівця. Йому не подобаються критичні повідомлення The Washington Post, що належить засновникові Amazon Джеффу Безосу. Нещодавно в одному з твітів Трамп назвав підприємця Джеффом Бозо. У 1960-х роках на американському телебаченні був відомий клоун на ім’я Бозо. Перед тим Безос пропонував президентові запустити його в космос ракетою своєї компанії Blue Origin. Ці двоє, один з-поміж найбагатших у світі, інший з-поміж найвпливовіших, ворогують багато років.

 

Читайте також: Успіх Пелосі та прогнози на наступні вибори. Що у США пишуть про імпічмент Трампа

І Amazon це відчуває. Минулого місяця Пентагон видав мільярдне замовлення й оминув концерн. Угоду уклали з Microsoft. Компанія модернізуватиме інформаційні потужності армії й запроваджуватиме хмарні обчислювальні системи. Проект об’єднаної оборонної інфраструктури називається JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure).

Рішення Міністерства оборони США Amazon оскаржив у суді. За словами представників компанії, під час конкурсу «чітко простежувалось упередження». Це помста Трампа? Саме такими будуть наслідки, якщо розлютити президента?

 

Працівники іншої думки

Менеджери інших технологічних концернів, може, і лестять Трампові, але їхні працівники думають радше як Безос. Більшість і далі підтримує демократів. Кремнієва долина нікому не жертвує стільки грошей, як Елізабет Воррен і Берні Сандерсу. За даними вашингтонського Центру реактивної політики (CRP), працівники Google переказали Воррен понад $130 тис., Сандерсові понад $115 тис. Працівники Apple —$45 тис. І $65 тис.

 

Натомість Трампові ця публіка навряд чи щось жертвує. Президента не дуже люблять на підприємстві Тіма Кука. Тому програмістам, дизайнерам і персоналу в блакитному спецодязі, мабуть, не сподобалося, що їхній шеф дозволив господареві Білого дому лаяти демократів поруч із конвеєрними стрічками з Mac Pro.