На тлі сильного зростання світової економіки Федеративна Республіка буде єдиною великою економікою, яка не матиме значного плюса у 2023 році. Актуальне дослідження детально аналізує цей спад. Воно також викриває міф про сильну німецьку промисловість.
Що ж діється з Німеччиною? Більшості було зрозуміло, що після пандемії коронавірусу та російського нападу на Україну німецькій економіці буде важко набирати обертів.
Але що нашій промисловості буде настільки важко, розуміли лише деякі. Згідно з новим прогнозом Міжнародного валютного фонду (МВФ), в умовах стрімкого зростання світової економіки Німеччина буде єдиною великою економікою, яка не досягне плюса над інфляцією у 2023 році.
Провину за слабке зростання можна покласти на провальну політику світлофорного уряду. Але нові дослідження показують, що проблеми лежать значно глибше. Якщо Німеччина знову стала «хворим Європи», як це було 20 років тому, то це ще й тому, що хороші роки між ними були змарновані і для майбутнього німецької економіки нічого не робилося.
Після шести місяців очікування найкращі таланти втрачають інтерес до Німеччини
«In DEcline?» (У занепаді?) – так називається дослідження, підготовлене аналітичним центром Strategy&. Strategy& – частина мережі консалтингової компанії PwC. Основний меседж: в хороші роки до початку мультикризи німецька промисловість не змогла покращити свою конкурентну позицію.
До 3,7% річних – тут варто звернути увагу на строкові депозити та депозити овернайт
Промисловий сектор вважається основою німецької економіки, але при уважнішому розгляді його слабкі місця були помітні вже раніше: «Починаючи з 2000 року після кожної фази спаду промисловість відновлювалася повільніше», йдеться в дослідженні.
І справді темпи зростання німецької промисловості не такі вже й вражаючі. Strategy& проаналізував розвиток найважливіших фінансових показників усіх німецьких компаній з доходами понад €500 млн і дійшов висновку, що зростання обороту з 2000 по 2022 рік становить лише 81%.
Світ зростає – Німеччина скорочується
Це означає, що промислові підприємства значно відставали від середнього зростання обороту в 147% в економіці в цілому. Ще повільніше зростали лише фінансовий та споживчий сектори (26 та 66%).
Експерти вважають «золоте десятиліття» змарнованим
Ці цифри ще більше позбавляють ілюзій, адже промисловий сектор мав вигоду від надзвичайного буму, особливо перед кризою коронавірусу 2020 року. Саме тоді високий попит на засоби виробництва в Китаї та інших нових індустріальних країнах пішов на користь німецькій промисловості. «Золоте десятиліття» певною мірою було змарноване – такий висновок роблять експерти Strategy&.
«Китайці втратили повагу до нашої економічної системи»
«Тоді як більшість економік після нещодавньої кризи швидко відновлюються, німецька промисловість, схоже, не готова до десятиліття мультикризи, яка насувається», говорить Бернд Юнґ, партнер Strategy&.
Для останніх десятиліть показники, можливо, були достатні, оскільки між кризами були тривалі фази відновлення. Але навіть якщо продовжувати думати про нинішню кризу як про «пересічну», то через десять років доходи в промисловості знизяться на 30%, навіть якщо не брати до уваги серйозних перешкод, попереджає Юнґ. Основа німецької економіки практично атрофується, і їй буде складніше впоратися з соціальними проблемами.
Хвиля банкрутств вже тут – вона зачепила і великих гравців, і середній бізнес
Нещодавнє дослідження, проведене DZ Bank, вказує на те, що конкурентоспроможність німецького малого та середнього бізнесу, який досі завжди рятував країну економічно, під загрозою. Автори визначають справжній коктейль несприятливих факторів, які зʼявляються в умовах мультикризи і почасти є причиною слабкої цьогорічної динаміки.
Нещодавнє дослідження, проведене DZ Bank, вказує на те, що конкурентоспроможність німецького малого та середнього бізнесу, який досі завжди рятував країну економічно, під загрозою.
Високі витрати на електроенергію, на які скаржаться багато підприємств, далеко не єдина проблема. «Брак кваліфікованих працівників та німецька бюрократія також постійні проблеми», говорить Клаус Ніґш, один з авторів дослідження, «а ще додається високий податковий тягар порівняно з іншими країнами».
Похитнулась центральна обіцянка про реформу податку на нерухомість
Таке поєднання дедалі частіше стає викликом не лише для малих і середніх підприємств, а й для великих німецьких компаній і відбиває у них бажання інвестувати в країну, створювати робочі місця та добробут. Лише в Японії ставки корпоративного податку настільки ж високі, а тягар податків і зборів на приватні домогосподарства не має аналогів і, на думку деяких економістів, не спонукає людей з високими доходами працювати більше.
У сукупності всі ці несприятливі локальні фактори загрожують конкурентноспроможності особливо середніх підприємств, більшість з яких залежать від внутрішнього ринку.
Абсурдний шлях іноземних фахівців через німецькі державні установи
«На відміну від великих компаній, малі та середні підприємства не можуть просто перенести своє виробництво або частину своєї діяльності за кордон, наприклад до Сполучених Штатів, говорить Ніґш.
Одним із симптомів цієї змарнованої можливості, на думку економістів Strategy&, є стагнація продуктивності праці. Протягом багатьох років у проекти з оцифрування та автоматизації було інвестовано мільярди євро. Водночас продуктивність праці в німецькому промисловому секторі за годину майже не зросла.
Якщо в період з 1990 року до середини нульових продуктивність праці у виробничому секторі ще зростала на 3,3% на рік, то в період з 2010 по 2020 рік зростання становило лише 0,3% річно. Особливо турбувати німців має відсутність інновацій у промисловості.
Якщо в період з 1990 року до середини нульових продуктивність праці у виробничому секторі ще зростала на 3,3% на рік, то в період з 2010 по 2020 рік зростання становило лише 0,3% річно. Особливо турбувати німців має відсутність інновацій у промисловості.
Молодь Європи побоюється за свій добробут
Кількість патентів значно зменшилася, особливо в галузі напівпровідників, але також стосовно механічних компонентів, це викликає сумніви щодо майбутньої сили інновацій. «Напівпровідники – ключова технологія сучасних економік, тут ми спершу спостерігали зростання, а потім різке падіння кількості патентів за останні десять років», зазначають у Strategy&.
Експерти DZ Bank особливо занепокоєні станом справ у секторі малого та середнього бізнесу, який у Німеччині ще й важливий роботодавець. Політики мають «особливо дбати про справедливі конкурентні умови», закликає економіст DZ Bank Крістоф Свонке.
Він бачить особливі проблеми у таких галузях як металургія, паперова, скляна та харчова промисловість: «Але серйозно постраждала й хімія природніх сировинних речовин, де, як і в інших сегментах хімічної промисловості, нафта і газ потрібні не лише як джерела енергії, а й як сировина для фактичного виробництва».
Страх перед найбільшою мислимою економічною катастрофою і гучний заклик про допомогу до Шольца
Є країни, які підтримують свої фірми більше, ніж Німеччина. Експерти DZ Bank вбачають потенціал у зменшенні бюрократії. «У нашому останньому опитуванні, проведеному навесні, понад 70 відсотків опитаних підприємців сказали, що їх турбують бюрократичні обтяження».
Держава могла б тут допомогти, а також у зниженні податкового навантаження (одного з найвищих у світі) та у спрощенні залучення кваліфікованих працівників з-за кордону.
Згідно з оцінкою Strategy&, щоб вирватися з низхідної спіралі, менеджери також мають почати думати інакше. На думку консультантів, керівники часто поводяться як шахісти. Один єдиний блискучий хід більше не може бути метою. Важливіше крок за кроком задавати темп.