Die Welt: Навіть найжорсткіші санкції не поставлять Росію на коліна

Економіка
20 Серпня 2018, 11:17

Довгий час санкції проти автократичних правителів вважалися значною мірою неефективними. Дослідження доводять, що лише від однієї третини до 50% введених заходів мають політичний вплив і спонукають карані режими до поступок чи відставок. В епоху геополітики американці застосовують нову зброю, силу якої відчуває весь світ, — долар, а отже, мастило глобалізації. Тому, на кого Вашингтон накладе анафему, буде відмовлено в доступі до фінансів, і він опиниться поза справами. Із цією фінансовою зброєю ефективним інструментом стають і санкції. Тепер РФ це відчує. Саме тільки оголошення нових санкцій США проти Москви призвело до обвалу російської валюти. Певний час за $1 доводилося платити 66,71 руб. — найбільше за попередні два роки. За кілька днів рубль втратив 5% вартості — найвища цифра за п’ять років. Відчула цю силу й біржа. Два найважливіші індекси в Москві — RTS і MOEX — значно впали.

 

Зачеплено чутливі активи національної безпеки

На показники біржі вплинув крах акцій «Аерофлоту», які тимчасово втратили більше як 10%. Інвестори відреагували на повідомлення американських ЗМІ про те, що наступним кроком уряд може закрити аеропорти США для російських авіаліній. Втратили на біржі й банки країни. Мінус «ВТБ Банку» сягав подекуди більше як 7%. Американський уряд оголосив про нові санкції проти Росії через отруєння в Британії колишнього подвійного агента Сєрґєя Скріпаля та його дочки Юлії. Прес-секретар Державного департаменту США заявила, що Сполучені Штати впевнені: Росія під час замаху на Скріпаля використала у Великій Британії нервово-паралітичну отруту. А отже, порушила міжнародне право.
Санкції наберуть чинності ближче до 22 серпня. Подробиці штрафних заходів не розголошуються. Але йдеться про ті, які вплинуть на чутливі активи національної безпеки, повідомив Державний департамент у Вашингтоні.
Москва заперечує відповідальність за отруєння та негайно оголосила про заходи у відповідь. Прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков назвав можливі санкції Америки абсолютно неприйнятними, а США непередбачуваним партнером. Однак Кремль і далі сподівається на «конструктивні відносини з Вашингтоном», додав він.

 

Читайте також: Західні компанії в Криму: хитрий і ще хитріший

Ризик державного банкрутства зростає

«Жорстка реакція фінансових ринків на санкції, які досі існують лише на папері, показує, наскільки знервовані їхні гравці», — пише аналітик Commerzbank Лутц Карповітц. Утім, ринки аж ніяк не ірраціональні. «Якщо американські санкції справді будуть реалізовані таким чином, шукати гроші на світових фінансових ринках російським банкам буде важко», — додав він. Через страх перед американськими штрафами справи зі своїми російськими банками-партнерами припинять, ймовірно, і європейські інститути.

Є загроза й чергових санкцій. На наступному етапі інвесторам також може бути заборонено купувати російські державні облігації. Кремль наразі не є прямою ціллю американських санкцій.

Відповідно різко зростає дохідність російських державних облігацій. Десятирічні папери тепер мають 8,25% — найвищий рівень із весни 2017 року. Адже через санкції Москві буде значно важче знайти покупців для своїх боргових зобов’язань. Водночас зростає ризик неплатежів, якщо країну таки ізолюють від ринку капіталу. Ризик державного банкрутства трейдери розцінюють у майже 9%.

 

Читайте також: П’ять китів. Якими є економічна вага та особливості найбільших міст України

Фахівці Citi прорахували два сценарії з можливими наслідками. Якщо Вашингтон внесе Кремль у санкційний список, забороняючи цим російські облігації державної позики, рубль може знецінитися на 15% і знову котируватися вище порога 70 руб. за $1.

 

Очікується, що дохідність державних облігацій підстрибне на цілі чотири відсоткові пункти. На сьогодні понад чверть боргових зобов’язань (28%) — у руках іноземців. Економіст Citi Іван Чакаров за найгіршого сценарію прогнозує дохідність 12%.

Значно меншими будуть втрати, якщо Вашингтон звільнить від санкцій уже наявні боргові зобов’язання та лише заборонить інвесторам купувати нові. У цьому разі дохідність, імовірно, стрибне лише до 10% і для рубля наслідки не будуть настільки серйозними.

 

Читайте також: Ціна достойної платні

Але навіть найжорсткіші санкції не поставлять Росію на коліна. За останні роки Кремль зробив багато, щоби стати менш вразливим. Це включає, наприклад, заповнення валютних резервів. Фінансовий резерв, який може компенсувати короткостроковий дефіцит, становить $459 млрд. Окрім того, маючи квоту 16%, Росія є однією з найменш заборгованих країн у світі. Вища вартість фінансування не завдасть їй особливої шкоди.

Це показує, що нова зброя Америки зношується. Якщо інші країни діятимуть за російською моделлю та стануть більш автаркічними, то стара мудрість про неефективність санкцій може знову стати актуальною.