Від місця роботи Урсули фон дер Ляєн у Брюсселі до фабрики Pfizer у бельгійському Пуурс лише 40 кілометрів. Туди кілька днів тому голова Єврокомісії їздила оцінити продукцію підприємства, яке спільно з Biontech стало центральним постачальником у Європі.
У Пуурсі фон дер Ляєн зробила несподіване оголошення: заявила про свою впевненість у тому, що до липня можна буде щепити 70% населення ЄС. Це на сім тижнів випередило б план Брюсселя. Тепер замість 21 тижня колективного імунітету планують досягти лише за 14 тижнів — себто лише за дві третини прогнозованого часу. Частка в мінімум 70% вважається необхідною для досягнення імунітету населення, який значно сповільнить поширення вірусу, навіть якщо серед експертів і немає єдності щодо достатності такого показника, зважаючи на заразніші мутації. До того ж поки що немає вакцини для дітей, які становлять значну частку населення. Своїм висловлюванням фон дер Ляєн ризикує: первинна мета — кінець вересня — ще на початку року здавалася дуже амбітною. Водночас багато країн ЄС, серед яких і Німеччина, значно пришвидшили темпи вакцинації. Як показали підрахунки партнера Die Welt видання Politico, якщо країни-члени й далі вакцинуватимуть так само швидко, як на початку цього тижня, то 12 з 27 членів ЄС досягнуть показника 70% у вересні, а наступні шестеро — в жовтні 2021 року (див. «На різній швидкості»).
Дуже ймовірно, що багато країн у найближчому майбутньому пришвидшать свої кампанії. Причина — у наступні тижні та місяці ЄС отримає значно більше вакцини, ніж у першому кварталі. Це давно зрозуміло. До того ж виявилося, що Biontech/Pfizer може виробляти більше вакцин, ніж раніше вважали. Процес виробництва, за даними фірми, триває тепер лише 60 днів, а не 110, як було на початку. Отже, насправді багато вакцини може з’явитися ще раніше, ніж прогнозували.
Читайте також: Контури нового розламу
Як відомо, за щеплення препаратами, які зміг надати Брюссель, відповідальні національні держави. Тут є значні відмінності: по-перше, набір вакцин у кожній країні свій. Так, Мальта на 100% закупила препарат від Biontech/Pfizer, а Латвія отримає до 50% вакцини AstraZeneca — саме того підприємства, яке зараз має великі проблеми з постачанням. І якщо Мальта — країна з одним із найвищих темпів імунізації, то Латвія відстає.
Раннє залучення сімейних лікарів і організація логістики, а відтак і готовність населення імунізуватися впливатиме на те, коли яка країна здолає пандемію. Тому точної дати досягнення колективного імунітету, наприклад у Німеччині, назвати майже неможливо, але картина стає дедалі чіткішою. У Федеративній Республіці живе близько 70 млн дорослих. Необхідної квоти у 70% буде досягнуто, коли 49 млн з них будуть вакциновані. Для вакцинації такої кількості людей необхідно 98 млн доз, бо в більшості допущених препаратів необхідні дві дози. Зараз середній показник щеплень, які зроблено за день у Німеччині, становить майже 485 тис. Якщо саме цю кількість доз у день щепитимуть і далі, то показника у 70% буде досягнуто 22 вересня — тобто саме того дня, який фон дер Ляєн вважала ціллю досі.
У минулі місяці через скорочення резервних закупівель і залучення сімейних лікарів темп дещо зріс, однак вирішальним обмежувальним фактором швидкості щеплень були обсяги постачання. Утім, за наступні місяці вони значно збільшаться. Виходячи з суто теоретичної гіпотези, що кожну дозу вколюватимуть одразу в день отримання, то за актуальними прогнозами постачання необхідну позначку в 70% щепленого населення Німеччина перетне вже 28 червня. Правда, ймовірно, десь посередині. Економісти Себастьян Дульєн і Ендрю Ватт з Інституту макроекономіки та досліджень кон’юнктури (IMK) спробували прорахувати реалістичний сценарій. За їхньою оцінкою, 49 млн дорослих громадян ФРН імовірно буде щеплено до 6 серпня. Якщо врахувати, як це зробили ці два науковці, що вакцина від Johnson & Johnson вимагає лише однієї дози, тоді 70% вдасться досягти орієнтовно вже 29 липня. Це дасть Німеччині змогу виконати нову ціль Єврокомісії.
Якоб Кіркеґаард, старший дослідник у Peterson Institute for International Economics і Німецькому фонді Маршала, «досить оптимістичний» щодо того, що ЄС і Німеччина досягнуть цієї мети. «Тепер є поставки, і вони швидкі», — каже експерт. Нині справа за якомога оперативнішим процесом імунізації. У випадку Німеччини Кіркеґаард позитивно налаштований із двох причин. Централізований розподіл через багатьох сімейних лікарів підвищить темп ще й тому, що зараз пацієнти молодші, а отже, легше досяжні та мобільніші. А ще: «У Німеччині на порозі вибори. Уряд зробить усе, щоби вакцинувати населення якомога швидше», — каже він.
Читайте також: Die Welt: Мільярдні змагання американських гігантів
Наразі ФРН перебуває серед країн із найшвидшим темпом щеплення в Європі. За кількістю введених доз вона в першій третині. Якщо нової цілі ЄС в 70% їй вдасться досягнути наприкінці липня, то для країн, які зараз відстають від Німеччини, це буде майже неможливо. Тому, очевидно, Урсула фон дер Ляєн сподівається на нові поставки препарату від Biontech/Pfizer. Однак лише це не допоможе. Особливо викликають хвилювання Хорватія й Болгарія, які дуже відстають від середніх показників ЄС. Кіркеґаард бачить причину в хибній закупівельній політиці й неефективній кампанії вакцинації та говорить про «подвійний провал урядів».
За його словами, уряди замовили надто мало порівняно дорогої вакцини в Biontech/Pfizer і надто багато у британсько-шведського підприємства AstraZeneca, проблеми з постачанням якої тепер загальмували кампанію. Надто повільно вводять і наявні вакцини: наприклад, Болгарія щепила лише 60% поставлених їй доз. Кіркеґаард вважає, що раніше чи пізніше Брюссель, а також країни-члени допоможуть болгарам і хорватам. Це в їхніх інтересах: «Європейську економіку й шенгенський простір ми зможемо безпечно відкрити лише тоді, коли більшість населення всіх країн-членів буде щеплено».
Читайте також: Санація на часі
Щонайпізніше восени у фокусі Європи опиниться інша проблема, з якою вже мають справу країни з дуже високим темпом вакцинації, як-от США та Ізраїль, кількість скептиків вакцинації. За даними щойно опублікованого дослідження гамбурзького Center for Health Economics (HCHE), особливо великою критично налаштована частка населення буде передовсім у найбільших країнах ЄС — Німеччині та Франції. У ФРН за результатами опитування лише 67% дорослих заявили, що хочуть вакцинуватися, у Франції таких тільки 57%.
Та попри всі ці непевності достеменно те, що, незважаючи на всю критику закупівель вакцин, Європа — світовий регіон з одним із найшвидших темпів імунізації. Досі лише два регіони досягли квоти вакцинування у 20% — Америка і Європа. Середньосвітовий показник зараз становить 7,2%. Якщо світ хоче остаточно здолати пандемію вакцинацією, то колективний імунітет у Німеччині та ЄС — лише два перші малі кроки на цьому шляху.