Die Welt: Кім відмовляється від брехні

Світ
31 Травня 2022, 19:41

Тепер, коли під загрозою опинились північнокорейська еліта, здоров’я політбюро і навіть верховного лідера, все раптом відбувається дуже швидко. Диктатор Кім Чен Ин відмовляється від брехні, мовляв у Північній Кореї немає пандемії. Навпаки, з другого тижня травня його ЗМІ не знають жодної теми, окрім коронавірусу, навіть якщо ніхто прямо його і не називає.

 

На боротьбу з «лихоманкою» Кім мобілізує армію та інших помічників, йдеться про мільйон осіб. Політбюро публікує цифри про хворих і одужалих, про випадки підозр і померлих. І навіть додає, що деякі зі смертей спричинені передозуванням ліків, адже знання наукових методів не дуже поширене.

 

Це й не дивно. Понад два роки Кім заколисував свою країну ілюзією безпеки. На початку 2020 року він закрив кордони з Китаєм і росією. Та наказав іноземцям, які проживають в країні, дипломатам і співробітникам міжнародних організацій із надання допомоги не виходити за межі їхніх ділянок і заборонив їм будь-які контакти з північнокорейцями.

 

Читайте також: Die Welt: Несподівана перемога Кім Чен Ина

 

Відтоді засоби масової інформації Кіма просто згадували, що за кордоном пандемія, але Північна Корея в безпеці. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) завжди отримувала однакову інформацію: в деяких регіонах тестують підозри, але в Північній Кореї немає жодного підтвердженого випадку корони.

 

До минулого тижня. Тоді режим Кіма раптом занервував і несподівано смикнув за повідок. І не безпідставно. Спеціалізований на Північній Кореї веб-сайт «NKNews» постійно оцінює офіційні цифри і зіставляє їх з провінціями Північної Кореї. З офіційно підтверджених до 14 травня 167 випадків корони 42 сталися в столиці Пхеньян, себто близько чверті. Із 729 960 підтверджених випадків «лихоманки» 381 273 випадки припадають на столицю – себто більше половини.

 

З досі підтверджених 23 смертей від лихоманки, вісім померлих у Пхеньяні – це добра третина. Єдиний чітко пов’язаний з Covid-19 смертний випадок також був зареєстрований у Пхеньяні. Відтоді додалося як померлих, так і близько 230 тисяч нових підозр на «лихоманку», які ще не розподілені за регіонами. Але де локалізована більшість цих нових випадків доволі зрозуміло.

 

Як стався спалах у Пхеньяні?

 

Спалах корони в Північній Кореї передовсім столичний феномен. Він загрожує сім’ям еліти, які переважно там живуть, верхівці режиму та їхнім родичам, командуванню армії, вищому ешелонові спецслужб, зовнішнім торговцям, які спеціалізуються на обходженні санкцій, а також керівництву оборонної промисловості. Під загрозою сім’я Кіма.

 

Життя в і без того жорстко контрольованих межах столиці, у суворо ізольованих палацах та житлових комплексах під пильною охороною його клан і членів політбюро не рятує. Персонал, який також почасти мешкає у власних житлових комплексах під охороною, все ж мав досі більшу свободу пересування, аніж їхні начальники, які до глибокої ночі затримуються в офісах і яких перевозять шофери. Через сім’ї персоналу вірус потрапив до верхівки режиму. Кім Чен Ин останнім часом носить дві маски, також і на засіданнях політбюро, спершу звичайну, а під нею FFP2.

 

Як же дійшло до спалаху в Пхеньяні? Північнокорейські експерти обговорюють дві теорії. Перша – суперпоширювачем став великий військовий парад Кіма 25 квітня, присвячений 90-річчю заснування комуністичної армії. Жоден з генералів і функціонерів на підвищеній парадній трибуні не мав маски, без масок були і численні привілейовані глядачі під трибуною, не кажучи вже про тисячі учасників параду, які пройшли повз Кіма як солдати чи стояли на величезній площі в ролі ейфорійної масовки. Там викрикали команди, марширували на місці і з усіх сил вигукували гасла.

 

Читайте також: Привид Північної Кореї у російсько-українській війні

 

Себто це було свято для вірусів, які передаються повітрям. Можливо, це ще більше стосувалося вечірки в саду, яку Кім влаштував на наступний день для сотень генералів у саду свого палацу ЦК. Військові з усієї країни сиділи за столами впритул, Кім і члени його політбюро – в центрі на певній, але не надто великій відстані.

 

Хоча крики привітань при прибутті Кіма пізніше наклали на звукову доріжку для телевізійних новин, насправді ніхто з генералів у бік Кіма не горлав. Але масок теж ніхто не носив. Без масок були й численні учасники військового параду, яких фотографували з Кімом біля мавзолею Кім Ір Сена наступного дня. Ці солдати та функціонери з усіх сил горлали в його бік.

 

Можна припустити, що генералів заздалегідь тестували на корону. Вже досить давно всі члени політбюро перед засіданнями повинні були проходити коротку перевірку термометром біля дверей до зали. Але для Кім Чен Ина спалах корони – привід для особливого занепокоєння.

 

Адже вперше з лютого 2018 року на параді була присутня і його дружина Рі Соль-джу, а на політичній вечірці в саду вона взагалі з’явилася вперше. Рі – мати наступного покоління клану Кіма, трьох чи чотирьох його дітей, не всі з яких хлопчики, а тому, згідно самопрезентації червоної династії, не всі ймовірні спадкоємці престолу.

 

Двостороння торгівля з Китаєм як лазівка?

 

Рі, безумовно, щодня тісно контактує з дітьми, особисто чи через персонал палацу. Спричинена коронавірусом загроза здоров’ю може мати фатальні наслідки для стабільності режиму. Якщо правитель та його спадкоємець престолу водночас виходять з гри, у таких режимах це призводить до складних ситуацій.

 

Друга теорія про причину спалаху корони не менш тривожна для Кіма. Після двох років повної ізоляції усього кілька тижнів тому режим відновив двосторонню торгівлю з Китаєм – із особливою обережністю, через усього один прикордонний перехід, автомобільний і залізничний міст у китайське місто-мільйонник Даньдун. Там, на північнокорейській стороні, знаходиться база ВПС, з якої вивели ВПС, підвели нову залізничну вітку та переобладнали на величезний центр дезінфекції.

 

Кожен імпортний товар, фрукти, пляшки з водою чи флакони з парфумами ретельно дезінфікують, перш ніж відправити вглиб країни. І на це є підстави. У Північної Кореї немає ані вакцин, ні достатньої кількості тестів, ані потрібної кількості лікарень і лікарів, щоб хоч наближено впоратися з пандемією.

 

Читайте також: Азійський відгомін російсько-української війни. Чи наважиться КНР на завоювання Тайваню?

 

Новий центральний госпіталь у Пхеньяні, спішно зведений з весни 2020 року, стоїть порожній, про нібито готову до використання ще з кінця 2020 року північнокорейську вакцину більше нічого не чути. Країна значною мірою беззахисна, передовсім через запеклість, з якою режим відкидає будь-яку іноземну допомогу.

 

Друга теорія про спалах говорить, що дезінфекція на кордоні, можливо, була не достатньо ретельною. Пхеньян раптом, незадовго до оголошення про спалах коронавірусу, знову припинив торгівлю з Китаєм. Політбюро говорило про «недоліки», які призвели до спалаху.

 

На користь другої теорії говорить і те, що настільки ретельно організований імпорт, йшов передовсім, якщо не виключно, до привілейованих функціонерів. Недбалість або технічні недоліки у дезінфікуючому центрі можуть пояснювати, чому спалах стався в Пхеньяні. Тоді й другий дивний момент із чисельністю захворювань на корону вже не видається аж надто дивним.

 

Спалах на курорті Самжйон

 

Друга після Пхеньяну кількість офіційно визнаних так званих «смертей від лихоманки», а саме сім, була не в сусідньому з Пхеньяном регіоні, а в провінції Раґанґ на півночі. Але водночас ця провінція на кордоні з Китаєм повідомила про невелику кількість «випадків лихоманки», а точніше 19 788, що становить двадцяту частину від кількості у Пхеньяні, і, як повідомляється, жодного підтвердженого випадку корони. Як це поєднується?

 

Можливо так: у провінції Раґанґ також знаходиться закритий курорт для еліти з Пхеньяна, гірськолижне спортивне місто Самжйон біля підніжжя священного вулкана Пектусан. Подальша розбудова Самжйона була в останні роки одним із найважливіших проектів Кім Чен Ина. У лютому, з нагоди 80-річчя його батька Кім Чен Іра, який помер у 2011 році, Кім урочисто відкрив великий новий мікрорайон. Відтоді минуло вже три місяці.

 

Очевидно, що пхеньянська еліта заселила новий Самжйон з лютого. З великою ймовірністю частина відновленого імпорту з Китаю також прямувала туди. Тому можна припустити, що з 19 788 «випадків лихоманки» у провінції Раґанґ майже всі в Самжйоні – в людей, які або заразилися ще в Пхеньяні до прибуття, або підхопили вірус у Самжйоні. Можливо, деякі з відпочиваючих також повернулися з вірусом у Пхеньян і додатково підживили спалах.

 

Читайте також: Як українсько-російська війна випробовує єдність Південно-Східної Азії

 

Сюди добре вписується те, що польові роботи в сільських районах, мабуть, значною мірою тривають без перешкод, тоді як політбюро Кіма турбується про те, як тепер гарантувати подальше будівництво житла в столиці. Новобудови вражаючих розмірів зводять армійські будівельні батальйони, солдати яких родом з провінції. Вони живуть поруч із великими будовами в бараках, які стають потенційним центром поширення вірусу в сільських провінціях.

 

Зараза, перед якою держава безпорадна через відсутність вакцин. Ця ситуація може стати для Кіма серйознішою, ніж великий голод 25 років тому для його батька Кім Чен Іра. Тоді режим відгородив столицю від голодуючих районів і подбав про добре забезпечення еліти.

 

Але тепер коронавірус вражає столицю, і можна лише здогадуватися, як ненавидить це привілейоване місце решта цілковито зубожілої країни. Столиця, соціалістичною пишнотою якої режим вже 80 років невпинно підносить себе як джерело і втілення всієї мудрості, добра і влади. І раптом еліта, яка тут живе, помічає, що верховний лідер та режим не можуть її захистити.

 

Кім застерігає перед «хаосом»

 

Пропаганда докладає відчайдушних зусиль, щоб нівелювати серйозність ситуації. Слів «корона» чи «ковід» в медіях немає. Є лише «жертви лихоманки», жертви невизначеної «пандемії» та збудників «омікрон» і «дельта».

 

По телевізору режим дає поради про те, як впоратися з «лихоманкою»: залишатися вдома, добре митися, не приймати надто високі дози ліків і не нервувати, адже більшість випадків, мовляв, дуже м’які, через п’ять днів переважно все минає. Штучної вентиляції легенів потребували лише 28 відсотків важких випадків.

 

Враховуючи такі поради, важко зрозуміти, чому Кім Чен Ин більше не проводить збори політбюро у використовуваному досі залі засідань з великими вікнами та високою стелею, а з минулого тижня у залі без вікон, схожому на аудиторію, імовірно підземну, де місця розташовані дуже схоже на зал засідань ЦК на випадок війни: за столом у великому кріслі єдиний верховний головнокомандувач, перед ним рядами члени ЦК із правом голосу.

 

У вівторок він зібрав частину членів політбюро із правом голосу в ще одному невеликому низькому приміщенні без вікон, але все ж за одним столом. Зважаючи на начебто несерйозну «лихоманку» складно зрозуміти, чому Кім застерігає перед «хаосом», коли йдеться про спалах корони. До максими «все не так погано» не пасує й те, що у вівторок до Пхеньяна викликали лікарів Народної армії з усієї країни, щоб допомогти приборкати «лихоманку».

 

Відео «все не так погано» тепер відкрито ширяться в Китаї, мовляв дивіться, північні корейці спокійні, а наш уряд драконівськими засобами місяцями тримає нас в облозі. Це не зовсім добре позначається на китайсько-північнокорейських відносинах. Але північнокорейські літаки досі таємно літають в Китай за вакцинами й тестами для Пхеньяна.

 

Читайте також: Навіщо Японія знов нагадала Росії про Курили

 

Раптом зайвою стала складна процедура дезінфекції на північнокорейському кордоні. Про рейси повідомляє одночасно південнокорейське інформаційне агентство Yonhap та інтернет-сайт «NKNews» з посиланням на очевидців. Судна літають без жодного розпізнавання, щоб не з’являтися на західних інтернет-сайтах, які відображають польоти.

 

Кім знає, що його режим розпочав безладний відступ, не лише перед очима його країни, але й безпосередньо та особливо перед очима еліти – стовпі його правління. Будь-яка не підозріла, тобто політично виправдана, на думку Кіма, допомога зараз має бути отримана швидко, перш ніж з’явиться підозріла, себто політично проблематична, допомога. Політично проблематичними були б, наприклад, пропозиції допомоги від нового консервативного президента Південної Кореї Юн Сок-Йоля. Той дійсно обмірковує такі пропозиції.

 

Це не вписується в план Кіма. Він хоче продемонструвати свою невразливість перед візитом Джо Байдена у Південну Корею, який почнеться в четвер. І тут йому спадає на думку лише один варіант: нове випробування ракети. Американський телеканал CNN повідомив у вівторок, що до неділі США очікують випробування північнокорейської міжконтинентальної балістичної ракети. На це вказували специфічні приготування «поруч з Пхеньяном», імовірно, знову в аеропорту. Якщо, звісно, ракетники таки не опиняться у локдауні.

 

Зброя масового знищення замість масових щеплень – стара гра північнокорейського режиму. Можливо, Кім навіть підірве для Байдена свою сьому атомну бомбу. Минулого тижня США про всяк випадок відправили на Окінаву Boeing 707 Cobra Ball – літак для виявлення слідів польових ядерних випробувань. З початку тижня він щодня кружляє над Східно-Корейським морем.