Die Welt: Іранські дрони стають стратегічною небезпекою

Світ
21 Жовтня 2021, 12:20

У квітні генерал США Кеннет Маккензі, командувач CENTCOM, відповідальний за Близький Схід та Західну Азію, зробив чітке попередження. За його словами, регіон став «випробувальною зоною для поширення та використання безпілотних систем озброєння, значна частина яких походить з Ірану». Іранські дрони становлять таку небезпеку, що американці «вперше з часів Корейської війни діють без повної переваги в повітрі», — зазначив Маккензі.

«Частково Іран використовує безпілотники для розширення або заміни традиційної ролі бойових літаків, бо не може підтримувати їх у боєздатному стані», — ідеться в нещодавньому звіті Міжнародного інституту стратегічних досліджень (International Institute for Strategic Studies, IISS). Те, що у 80-х роках розпочалося як розв’язання проблеми у війні з Іраком для компенсації військово-технічного відставання Ірану, відтоді Тегеран перетворив на стратегічну потугу.

Новий звіт іранської опозиційної групи ОМІН, ексклюзивний доступ до якого попередньо мав Die Welt, унаочнює масштаб іранської програми БПЛА. ОМІН, яка в минулому неодноразово викривала таємні ядерні об’єкти Ірану, змогла ідентифікувати вісім фірм, що виробляють в Ірані дрони чи їхні комплектовання.

Деякі з фірм працюють під прикриттям Організації авіаційної промисловості Міністерства оборони Ірану. Серед них, наприклад, Quds Air Industries, HESA, Fajr Industries і Basir Industries. Інші частини програми дронів пов’язані з військово-повітряними силами Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), як-от Ghazanfar Roknabadi Industries, або діють під прикриттям приватних компаній.

Читайте також: Кара небесна. Дрони як зброя

У межах військової організації КВІР програма дронів має власну структуру органів управління, її очолює генерал Саїд Акаян. Штаб-квартира командування начебто знаходиться в казармі Dastvareh на північному заході Тегерана, де також базується командування ВПС КВІР на чолі з генералом Аміром Алі Хаджизаде. За інформацією ОМІН, регіональні бази безпілотників знаходяться на авіабазі Карімі в Кашані, на базі Бадр в Ісфахані, на авіабазі Ахваз, на яку у 2018 році здійснили військовий напад, очевидно, противники режиму, а також в Керманшаху та в казармах Саджад і Фалак на заході Тегерана. За словами ізраїльського експерта з БПЛА Сета Францмана, за останні роки мули також створили бази безпілотників навколо Ормузької протоки, вушка голки для транспортування нафти з Перської затоки. Окрім того, у 2015 році Іран побудував злітно-посадкову смугу для безпілотників на захід від Ормузької протоки в Якігурі.

Ідеальна зброя для Ірану

Наскільки небезпечними стали іранські дрони два роки тому — продемонстрував напад на саудівські нафтопереробні заводи в Абкайку та Храйсі. Тоді безпілотники на низькій висоті подолали ППО Саудівської Аравії й завдали значної шкоди. На найбільшому досі навчанні іранських дронів у січні цього року їх використовували для розвідувальних і штурмових місій. Наприклад, залучили ударні дрони, оснащені ракетами «повітря-земля» і баражуючими боєприпасами (їх ще часто називають «безпілотники-камікадзе», які перш ніж ідентифікувати та знищити ціль, можуть довго кружляти над цільовим районом).

БПЛА здаються ідеальною зброєю для такої країни, як Іран, у якої мало грошей на дороге озброєння, але водночас значні регіональні амбіції. Дрони порівняно дешеві, їх легко утримувати чи замінювати. Безпілотники не наражають на небезпеку власних солдатів і дозволяють Ірану проводити приховані операції нижче порогу серйозної військової агресії, яка виправдала б війну.

Читайте також: Новий крок. Як змінюється військова освіта в Україні

Вони наче створені для тієї сірої зони прихованої війни, у якій радо рухається Іран. Частина цієї стратегії — передавання технології дронів клієнтам Ірану в регіоні, це Тегеран використовує для розширення власного владного простору. Але експорт дронів також дає Ірану можливість «отримати цінний досвід для розробки власних систем і вдосконалення тактики, техніки та процедур», ідеться у звіті IISS.

Згідно зі звітом Американського інституту миру (United States Institute of Peace, USIP), Тегеран із 2004 року оснащує ліванську терористичну організацію «Хезболла» безпілотниками, вона має дрони з дальністю польоту до 1700 км. У 2004 році «Хезболла» вперше змогла здійснити розвідувальний проліт БПЛА над територією Ізраїлю. Але за останні роки шиїтські бойовики використовували дрони передовсім у громадянській війні в Сирії на підтримку сирійського диктатора Башара аль-Асада.

БПЛА здаються ідеальною зброєю для такої країни, як Іран, у якої мало грошей на дороге озброєння, але водночас значні регіональні амбіції. Дрони порівняно дешеві, їх легко утримувати чи замінювати. Безпілотники дозволяють Ірану проводити приховані операції

Терористам ХАМАС в Ґазі Тегеран із 2012 року постачає безпілотники, які, за даними USIP, мають дальність дії до 200 кілометрів. Кращу техніку отримують єменські хусити, яким Тегеран із 2016 року постачає безпілотники з дальністю польоту від 15 до 1700 км, що дозволяє здійснювати атаки серед іншого на Саудівську Аравію. З 2015 року союзні Іранові бойовики в Іраку також отримують дрони з дальністю від 25 до 150 км. Лише з квітня 2021 року ці бойовики завдали з допомогою БПЛА щонайменше шість ударів по американських цілях. Тегеран також постачає дрони в Судан і Венесуелу.

Окрім того, для боротьби з Ізраїлем мули вже досить давно намагаються створити власні бази дронів у Сирії. Так іранському безпілотникові, запущеному із сирійського Тіасу, вдалося проникнути в повітряний простір Ізраїлю у 2018 році. Завдаючи удару у відповідь, розбився ізраїльський винищувач F-16I. Протягом останніх років Іран також кілька разів запускав безпілотники над американськими військовими кораблями в Перській затоці та атакував західні кораблі. ОМІН теж звинувачує мул у використанні за останні тижні дронів усередині країни для придушення протестів в іранських курдських районах.

Реальніша небезпека, аніж ядерна програма

За словами ОМІН, розвідувальний відділ бригад «Аль-Кудс» у складі КВІР відповідає за замовлення та доставлення безпілотної техніки клієнтам Ірану. Навчальний відділ бригад «Аль-Кудс» бере на себе й підготовку членів союзних угрупувань, для цього їх доставляють у штаб-квартиру навчального відділу в казармах Імама Алі на північному сході Тегерана. Деякі також мають пройти спеціальну підготовку ВПС на базі Карімі в Кашані.

За словами західних експертів, через санкційну політику іранці відчувають значні труднощі під час отримання із Заходу необхідних високоякісних матеріалів і технологій для дронів. У минулі роки вони були змушені або самі виробляти більше деталей в Ірані, або отримувати їх із Китаю чи діставати електроніку й двигуни незаконно.

Читайте також: Ключі від українського неба

Експорт дронів чи їхніх комплектуючих, яке потім на місці збирають клієнти Ірану, також не безпроблемний. Їх переправляють контрабандою наземним шляхом, наприклад, в Ірак і Сирію, або літаками в Ліван, Сирію чи Ірак. Хуситів у Ємені постачають передовсім кораблями. За останні роки американці та ізраїльтяни неодноразово викривали кораблі з постачанням зброї хуситам. Ізраїль продовжує атакувати конвої іранців у Сирії, які перевозять сучасну зброю до ізраїльсько-сирійського кордону, або «Хезболлі» в Лівані. Однак за останні кілька років Іран досяг значного прогресу в розробці та експорті безпілотників, що дедалі більше непокоїть Захід. «У військовій стратегії Тегерана БПЛА є економічно ефективним рішенням для поліпшення можливостей спостереження, розвідки й атаки та компенсації звичайних структурних недоліків», — зазначив Фредеріко Борсарі з Італійського інституту міжнародних політичних досліджень (ISPI).

Американська військова розвідка DIA ще у 2019 році попереджала, що «дрони — військова потуга ВПС Ірану, яка найшвидше розвивається». Тому наприкінці липня адміністрація Байдена оголосила про плани нових санкцій проти іранської програми БПЛА та керованої зброї. Зараз деякі західні офіційні особи вважають це великою безпосередньою небезпекою для союзників у регіоні, реальною, на відміну від ядерних амбіцій Ірану чи його зусиль створити балістичні ракети. 

Позначки: