Die Welt: Huawei робить американцям привабливу пропозицію

Світ
29 Вересня 2019, 12:30

Китайський виробник мережевого обладнання й смартфонів Huawei несподівано запропонував продати свою технологію 5G задля припинення конфлікту зі США, який тліє вже місяцями. Засновник компанії Рен Женфей заявив в інтерв’ю New York Times, що концерн «відкритий для обміну наших 5G технологій і техніки з американськими підприємствами, щоб вони могли вибудувати свою власну індустрію 5G». Це, на думку Женфея, сприятиме збалансуванню ситуації між Китаєм, США і Європою.

Останнім часом Huawei критикують і звинувачують у шпигунстві. Передовсім у США, але не лише. Політики багатьох країн остерігаються, що техніка з Китаю становить безпековий ризик. Тому США й Австралія витіснили Huawei зі своїх мобільних мереж.

Американські підприємства, як говорить засновник Huawei, «можуть пристосувати нашу 5G технологію під свої вимоги безпеки». Вони навіть могли б «змінити програмні коди. У цьому разі США гарантуватимуть інформаційну безпеку».
Окрім того, в іншому інтерв’ю, вже для Economist, Женфей повідомляв про одноразовий збір, який мають заплатити підприємства, щоб отримати необмежений доступ до наявних 5G патентів, ліцензій, кодів, технічних проектів та інноваційних продуктів Huawei.

 

Читайте також: США нищать Huawei та відкладають перемовини з Китаєм

 

Усе лише тактика?

Однак наразі незрозуміло, ця пропозиція серйозна чи радше тактичної природи. Неясно також, хто мав би придбати 5G технологію Huawei. Ціна, ймовірно, вимірюватиметься мільярдами. У Сполучених Штатах уже взагалі немає класичного постачальника мереж. А європейські підприємства, як от Ericsson чи Nokia, ледве чи можуть дозволити собі таку покупку. Та й для них вона мала б невеликий сенс, адже обидва підприємства володіють власною технологією 5G.
США наклали на Huawei санкції та звинувачують фірму в тому, що її технології може використати китайський уряд для шпигунства. Вже певний час американський уряд застерігає Європу від мережевих технологій із КНР, але досі не надав жодних доказів своїм підозрам. А Huawei звинувачення США послідовно заперечує.

У США Huawei давно виключений із великих мобільних мереж. Нещодавно американський уряд наклав на концерн санкції та вніс його з багатьма дочірніми підприємствами до чорного списку. Американським фірмам заборонено без дозволу вести бізнес із підприємствами, включеними до цього списку 

Тому важливі союзники, серед яких Німеччина, Франція та Нідерланди, не хочуть дотримуватися вимог США й цілковито виключати Huawei з розбудови мережі 5G. Європейський Союз також не бажає, щоб США чинили на нього тиск.

 

Європейці скептично ставляться до звинувачень

Комісія ще в березні надала рекомендації щодо низки заходів для оцінювання кібер-ризиків 5G мереж. Після цього таке оцінювання провели країни-члени Євросоюзу. До початку жовтня вони разом із Комісією й Агентством ЄС з питань мережевої та інформаційної безпеки (ENISA) напрацюють оцінку ризиків для всього Євросоюзу.

Нещодавно лише Польща підписала спільну зі США декларацію про співпрацю у сфері безпеки 5G. Хоча безпосередньо Huawei в ній не згадується, але зазначено, що Польща ретельно перевірятиме кожне підприємство, яке хоче будувати мережу 5G, щоб виявити, «чи постачальник без незалежної судової перевірки підлягає контролю іноземного уряду».

Ця декларація буде важливим прикладом для решти Європи, як сказав американський віце-президент Майк Пенс під час свого візиту до Польщі.
Свої дії стосовно Huawei Штати щоразу пояснюють китайським законом про державну безпеку, який зобов’язує підприємства надавати підтримку в роботах, пов’язаних із державною безпекою. Huawei натомість указує на те, що при цьому не можуть бути порушені закони інших країн, тож уряд КНР не може вимагати від виробників вбудовування «задніх дверей» у їхню техніку.

 

Нові вимоги безпеки в Німеччині

Німецька Федеральна агенція мереж свої безпекові вимоги надала мобільним мережам у березні. Згідно з ними, системи можна отримувати лише від «вартих довіри постачальників, які безсумнівно дотримуються національних вимог безпеки, конфіденційності даних зв’язку та захисту інформації».

Постачальники мають довести, що в компонентах, важливих для безпеки, технічні засоби й вихідні коди в кінці ланцюжка постачання справді застосовуються у використовуваних продуктах. Зараз Агенція мереж спільно з Федеральним відомством безпеки в інформаційних технологіях (BSI) за погодженням з багатьма міністерствами розробляють каталог, у якому й зафіксуються вимоги безпеки. Тоді оператори мереж повинні будуть дотримуватися цих приписів під час розбудови інфраструктури. При цьому окремі постачальники не мають бути виключені на старті, незалежно від країни походження.

 

Читайте також: Економіка: хмари на горизонті

 

За попередніми планами, цей каталог мав бути готовий уже восени. Однак найімовірніше, що є проблеми.

 

«Для цього його, як і було заплановано, мали опри­люднити в серпні», — сказав Клаус Ляндефельд, експерт із мереж і голова правління Спілки інтернет-бізнесу Eco. Але досі цього не сталося. Очевидно, різні бачення були і в федеральному уряді. Попри це обидва оператори мереж Німеччини Deutsche Telekom і Vodafone уже почали будувати свої мережі 5G, використовуючи також техніку Huawei. Водночас, за даними підприємств, вони стежать за тим, щоб по змозі не застосовувати китайські технології в центральній мережі. Більша частина інвестицій у мережу припадає на антени, це називається Radio Access Network.

 

«Жодних безпекових застережень» 

Vodafone заявляє, що вже понад десять років працює з виробником мережевого обладнання Huawei. «Постійний контроль безпеки з боку Vodafone Deutschland, який ми відтоді проводимо й стосовно елементів мережі, наданих Huawei, а також інші тести безпеки, які постійно проводять у Великій Британії, не дали жодних застережень щодо безпеки чи свідчень про те, що Huawei зловживає мережею», — ідеться в заяві підприємства. Воно підтримує «всі доцільні заходи, які сприяють змістовності дискусії й відповідному оцінюванню ризиків».

 

Читайте також: В Україні розпочнуть розробку стандартів зв'язку 5G

Водночас підприємство застерігає від заборони технологій Huawei загалом. «Уся європейська телекомунікаційна сфера матиме труднощі, якщо більше не можна буде застосовувати технології Huawei, — заявляють у Vodafone. — За­борона продуктів Huawei призведе в Німеччині до значного здорожчання й уповільнення розбудови 5G, передовсім у сільській місцевості».

Голова Партії зелених Роберт Габек остаточно висловився проти Huawei в газеті WELT AM SONNTAG. Він закликав виключити китайців із розбудови мережі 5G у Німеччині, а натомість доплатити європейським фірмам. «Тут ми маємо наслідувати приклад австралійського уряду: він не допустив Huawei. Це мали б робити Nokia й Ericsson», — говорить він. Так може з’явитися «власне європейське know-how».

 

«Неамериканська поведінка»

У США Huawei давно виключений із великих мобільних мереж. Нещодавно американський уряд наклав на концерн санкції та вніс його з багатьма дочірніми підприємствами до чорного списку.

Американським фірмам заборонено без дозволу вести бізнес із підприємствами, включеними до цього списку. Це стосується й виробників чипів, як от Intel і Qualcomm, а також Google і Microsoft, які надають Huawei своє програмне забезпечення. Бред Сміт, президент і шеф юридичного відділу Microsoft, називає поводження американського уряду із Huawei «неамериканським». Наскільки він поінформований, китайський виробник мав отримати дозвіл купувати американські технології та програмне забезпечення його підприємства, як сказав Сміт у розмові з Businessweek. 

Позначки: