Die Welt: До 2025 року в Німеччині бракуватиме 25 тисяч вчителів середніх шкіл

11 Травня 2023, 15:23

Німецькі школи відчайдушно шукають персонал. Багато-де викладання під загрозою. Як пише Die Welt,  дефіцит кваліфікованих працівників у системі освіти Німеччини величезний. За одним із прогнозів, до 2025 року не вистачатиме близько 25 000 вчителів. Асоціація вчителів ФРН вважає, що це занижена цифра. За словами президента Асоціації Гайнца-Петера Мейдінгера, кількість вакансій вже становить від 32 тис. до 40 тис.

Брак вчителів у німецьких школах спостерігається вже протягом тривалого часу. Нині ж, як зазначає видання, Німеччина пожинає плоди неуваги до цього питання упродовж останнього десятиліття. Деякі школи стикаються зі скасуванням уроків лише подеколи, а для деяких — це вже велика проблема. Видання наводить слова директора однієї зі шкіл у Тюрингії Ганса-Петера Кете. Його школа мала б пропонувати в середньому 340 навчальних годин щотижня, однак від початку цього навчального року пропонує лише 290. Причина одна — бракує вчителів. «Деякі діти йдуть додому після трьох уроків або приходять лише на третій урок», — каже Кьоте.

Читайте також: Освіта: уникнути фальстарту

Основна причина нестачі вчителів — недостатня кількість підготовлених кадрів  та зростання народжуваності серед громадян ФРН, у той час як кількість дорослих, які можуть викладати, навпаки зменшується. Як пише про цю проблему інше німецьке видання Sueddeutsche Zeitung , з 2015 року федеральні землі щороку здійснюють статистичний подвиг: вони наймають більше вчителів, ніж підготували. Згідно з оглядом Конференції міністрів освіти та культури німецьких земель (KMK), у 2021 році, 115% щойно підготовлених вузами вчителів могли б сподіватися на посаду. У 2019 році таких було навіть 125%.

Водночас, якщо подивитися на інфографіку, то німецькі вчителі мають одну із найвищих зарплат серед вчителів країн ЄС. До того ж, як зазначає Die Welt, схожі проблеми із нестачею вчителів є і у більшості інших країн ЄС. Наприклад, вчителі Франції отримують майже на половину меншу зарплатню, ніж їхні німецькі колеги. «Жоден із вчителів не повинен розпочинати карʼєру із зарплатою менше, ніж 2000 євро», – обіцяв зміни президент Емманюель Макрон, чия дружина Бріджит також була вчителькою. Однак ситуацію поки не вдалося покращити.

Італія, як пише видання, також не може бути добрим прикладом для Німеччини. Тут зарплата вчителів одна із найнижчих серед країн Західної Європи. Також вчителям тут роками доводиться працювати за однорічним контрактом, який означає, що влітку вони не отримують зарплату, а натомість допомогу по безробіттю.

У Данії, де рівень зарплат в освітній галузі близький до німецького, також передбачають велику нестачу вчителів упродовж наступних років. До 2030 може забракнути 13 тис. освітян. Вже зараз деякі вчителі початкових шкіл у Данії не мають педагогічної освіти.