Die Welt: Чи може ЄС розпастися через COVID-19?

Світ
23 Березня 2021, 10:37

Пандемія коронавірусної хвороби стала третім великим випробуванням для об’єднаної Європи у ХХІ столітті. Після кризи євро та кризи біженців усі країни континенту вкотре опинилися перед однаковим викликом. Знову постає питання — хто може краще впоратися з кризою: союз чи національні держави?

Початок пандемії продемонстрував повернення до національних рішень: країни закривали кордони й зупиняли експорт медичного обладнання. А опісля почався протилежний рух — федеральна канцлерка Анґела Меркель (ХДС) і президент Франції Емманюель Макрон заснували Фонд відновлення після коронавірусної хвороби — і внаслідок цього ЄС уперше матиме спільні борги. Посилити Євросоюз мала також спільна стратегія вакцинації. Але через помилки й затримки вакцинація в ЄС рухається повільно й викликає чимало сумнівів. Дедалі більше країн обирають іти власними шляхами. Знову зростають відцентрові сили. Чи потрапила єдність ЄС під загрозу? Проаналізуємо довгострокові перспективи.

 

Альтернативні постачальники

Заклики допустити в ЄС вакцини з Росії та Китаю, щоб пришвидшити темпи щеплення, лунають тижнями. Зараз Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) принаймні розглядає допуск російської вакцини «Спутник V». Численні країни на національних рівнях допустили російську вакцину в обхід ЄС, а Угорщина робить щеплення ще й китайським препаратом.

 

Читайте також: На протидію кіберконспірології

Але придивімося уважніше — Росія не дає ради з власною кампанією вакцинації та не зможе виконати варті уваги поставки в Європу. Досі з екстреним національним допуском російську вакцину замовили Угорщина, Чехія і Словаччина. Але її роль нішева — наприклад, в Угорщині нею вакцинували лише 20 тис. осіб, натомість європейські вакцини отримали понад 750 тис. Тепер російську вакцину в Євросоюзі випускатиме Італія. Старт заплановано на друге півріччя, а до кінця року мають випустити близько 10 млн доз. Щоправда, тоді в Європі вже не мало би бракувати вакцин. До кінця року із замовлення ЄС лише Німеччина отримає 300 млн доз. Тоді препарати із двох автократій уже не будуть потрібні. Пекіну й Москві йдеться передовсім про те, щоб скористатися актуальним дефіцитом і фрустрацією європейців та виступити в ролі альтернативних партнерів. Це стосується й допуску вакцини китайської фірми Sinopharm в Угорщині. 500 тис. із замовлених 5 млн доз уже прибули, що в час дефіциту дало країні перевагу перед рештою Європи. Темпи вакцинації в Угорщині випередили всі інші великі країни ЄС.

Прем’єр Віктор Орбан зробив щеплення китайським препаратом перед камерами. Він критикує ЄС та не пропускає жодної нагоди використати тему вакцинації. Брюсселю це неприємно, але водночас там розуміють, що в перспективі ця проблема розв’яжеться сама собою. За кілька тижнів угорське замовлення з Китаю буде лише краплею в потоці вакцин, які заполонять Європу. Наразі не варто побоюватися також ефекту доміно — досі жодна інша країна ЄС не зреагувала на китайські аванси. Зацікавилася Польща, але репутація Китаю в країні погана, значно гірша, ніж репутація Євросоюзу. Поки що немає ознак, що Варшава замовлятиме препарат у Пекіна.

 

Нові партнери для виробництва

Як партнер із розробки вакцин у поле зору країн ЄС потрапив також Ізраїль, а не лише Росія та Китай. Так, Австрія й Данія планують співпрацювати з Ізраїлем у розробці й виробництві вакцини проти нових штамів COVID-19. Тому глави урядів обох держав — Себастіан Курц і Метте Фредеріксен нещодавно разом літали в Тель-Авів.

 

Читайте також: Щеплення, ізоляція і антитіла – огляд наукових статей про коронавірус

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн схвильована, але напоказ робить гарну міну: «Ми добре співпрацюємо з канцлером Курцом», — сказала вона нещодавно в розмові журналісту газети Der Standard. Адже Курц постійно наголошував, як важливо для малих країн, як-от Австрія, «мати всю потужність ЄС у 450 млн громадян». І це правда. А ще він казав: «Ми більше не повинні залежати лише від Євросоюзу». Відень звинувачує Брюссель у надто повільному допуску вакцин ЕМА і їхньому дефіциті через недосконалі угоди. Новий вакцинний альянс може невдовзі стартувати: два міжнародно успішні підприємства вже сьогодні виробляють в Австрії вакцини, щоправда, наразі не від COVID-19.
Такі країни ЄС, як Польща, Угорщина й Італія, невдовзі теж можуть почати шукати партнерів серед третіх країн. Мета нових альянсів — спершу забезпечити вакцинами власне населення, а тоді, можливо, надавати їх іншим країнам-членам. Для Європейської комісії, яка й далі наполягає на солідарності та рівномірному розподілі відповідно до кількості населення, це провокація і проблема.

 

Закриття кордонів

Для Брюсселя необмежена мобільність у Шенгенському просторі досі священна — це одна з центральних колон, на які спирається ЄС. І те, що під час першої хвилі коронавірусної хвороби чимало країн на національному рівні закрили свої кордони, поставило цей принцип під сумнів. Та це можна було вважати надмірною реакцією в досі небувалій історичній ситуації. Проте зараз, під час чергової хвилі, цьому хочуть запобігти й за всяку ціну втримати кордони відкритими. Тому Брюссель дуже розлючений, бо Німеччина й іще п’ять країн (Бельгія, Угорщина, Фінляндія, Швеція й Данія) останнім часом знову зреагували закриттям кордонів. Німеччина через мутації вірусу закрила свої кордони для іноземців із Чехією та австрійським Тиролем.

Днями Єврокомісія хоче обговорити такі «односторонні рішення» під час відеоконференції міністрів внутрішніх справ країн — членів ЄС. Відомство наголошує, що в січні було досягнуто домовленостей і що здоров’я можна захистити м’якшими заходами. Тому нещодавно Брюссель розіслав у шість столиць листи з вимогою пояснень.

 

Читайте також: «Британський» штам, стратегія «однієї дози» та пилок – огляд наукових статей про коронавірус

Однак із правового погляду країни-члени можуть самостійно вирішувати тимчасово закрити кордони через певні загрози. Тому Берлін критику відкидає. Єврокомісія повинна припинити «розкидатися дешевими звинуваченнями», як заявив нещодавно німецький федеральний міністр внутрішніх справ Горст Зеегофер (ХСС). Ситуація складна. Найважчої фази, імовірно, досягнуто, і до літа кордони знову можуть відкрити.

 

Туристичні альянси з третіми країнами

Наприкінці лютого уряди ЄС вирішили до початку літа запровадити єдиний дійсний для подорожей в усій Європі паспорт вакцинацій. Однак чи вдасться це, поки що невідомо. Технічні перешкоди для об’єднання даних з усіх країн ЄС надзвичайні. До того ж ніхто не знає, якою буде пандемічна ситуація влітку й чи Єврокомісія та більшість країн-членів зважаться тоді на мандрівки.

 

Читайте також: Я живий

Тому перші країни ЄС уже шукають шляхів для маневру. Кіпр, Греція та Іспанія не хочуть залежати від рішень Євросоюзу. Натомість сподіваються на двосторонні домовленості, які мають уможливити поїздки в Європу та за її межі. Так, Греція з Естонією хочуть відкрити для вакцинованих туризм з Ізраїлем.

У травні схожі домовленості мають вступити в дію між Кіпром і Великою Британією. Іспанія також планує домовитися з Лондоном. Ісландія теж має на меті укласти угоди з окремими країнами. Для Євросоюзу це могло би стати поганим знаком, якби на початку літа люди з-поза ЄС змогли відпочивати в Іспанії чи Греції, а громадяни Євросоюзу — ні. Тоді критика повільної вакцинації в Європі може вийти з-під контролю. Тому ЄС повинен якомога швидше робити щеплення й запроваджувати паспорти вакцинації, щоб поруч із постбрекзитними британцями на середземноморських пляжах могли лежати всі громадяни Євросоюзу.

 

Висновок

Надзвичайна ситуація пандемії стала для ЄС екстремальним викликом. Зараз відцентрові сили надзвичайно потужні. Чергова хвиля, непевність через мутації вірусу, а також затримки у стратегії вакцинації викликають фрустрацію багатьох країн-членів. Численні уряди заграють із національними рішеннями.

Що серед цього всього є передовсім піаракціями задля скерування невдоволення на Брюссель, а що може призвести до тривалої ерозії європейської єдності в актуальній, унікальній ситуації, спрогнозувати важко. Однак точно те, що ЄС більше не може дозволити собі помилятися.

До того ж не виключено, що глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн улітку зможе презентувати себе як переможницю коронавірусної хвороби. Якщо доти вдасться, як заплановано, отримати значні поставки вакцини, щепити людей, закінчити локдауни в ЄС та уможливити безпроблемні подорожі в межах Шенгену.