Тема ефіру була присвячена питанню: хто провокує дестабілізацію в країні? Минулого тижня на пресмарафоні президент заявив про загрозу перевороту, у свою чергу світові політики і економіка відреагували на цю заяву. У якому напрямку рухається ситуація і хто її ініціатор намагалися розібратися гості студії.
Голова фракції «Слуга народу» коментував інформацію про держпереворот
Голова депутатської фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія прокоментував загрозу державного перевороту в Україні. Він розповів, чи буде Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки брати ситуацію під особливий контроль.
«Якщо тільки сьогодні відкрили кримінальне провадження, то це означає, що треба дати якийсь час слідчим органам попрацювати. Вони не можуть зробити цього протягом кількох днів чи годин. По-друге, звичайно, є інструменти парламентського контролю. Серед яких – заслуховування у закритому режимі, враховуючи сенситивність цих матеріалів. Згодом ми зможемо проводити чи закриті слухання у комітеті, чи робити якісь комісії. Але спочатку треба переадресувати питання СБУ – це їхня стаття», – сказав він.
Також Арахамія пояснив, чому СБУ лише зараз відкрила провадження. Адже президент України Володимир Зеленський повідомив про це у п’ятницю, 26 листопада, а провадження відкрили у понеділок, 29 листопада.
«Є процес підготовки до відкриття кримінального провадження, збору первинних даних… Навіть не треба кримінального провадження, щоб збирати оперативну інформацію та опрацьовувати оперативні дані. СБУ, наскільки мені відомо, робить це на постійній основі, без ЄРДР», – додав Арахамія.
Голова фракції «Слуга народу» пояснив, що відкриття кримінального провадження дає додаткові можливості для роботи над інформацією.
26 листопада під час пресконференції президент Володимир Зеленський повідомив про загрозу державного перевороту в Україні. Він розповів про наявність аудіозаписів, де представники України обговорюють з представниками Росії участь у підготовці до перевороту олігарха Ріната Ахметова.
30 листопада СБУ повідомила про відкриття провадження за ч. 1 ст. 109 ККУ (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади). Про подробиці розслідування пообіцяли розповісти пізніше.
Також на думку Арахамії, РФ створює паніку у Європі та США, щоб відволікти інвесторів з України
Він назвав такі дії Росії гібридним компонентом війни.
«Зараз Російська Федерація дуже активно саме в ЗМІ у Європі та Сполучених Штатах намагається створити оці передпанічні стани для того, щоб фактично передусім відволікти інвесторів від вкладання в Україну», – сказав народний депутат.
Арахамія навів приклад у публікації видання New York Times. Там під заголовком, що Україна отримала підтвердження на транш МВФ, було фото літака з фронту, який палає.
В СБУ заявили, що про конкретних підозрюваних у провадженні щодо організації держперевороту казати зарано
На сьогодні зарано говорити про підозри чи затриманих за фактом підготовки окремими громадянами України та Росії дій, спрямованих на захоплення державної влади. Про це заявив керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк. Він зазначив, що «найближчим часом суспільство буде проінформоване з цього питання».
«На сьогодні це один із прикладів спроб РФ з дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні. Якщо говорити про ст. 109 КК України (дії спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, – Ред.), то з початку року лише департаментом кібербезпеки СБУ таких кримінальних проваджень було відкрито понад 40», – сказав він.
Він додав, що наразі у департаменту є 34 підозри та близько 30 вироків суду по таким кримінальним справам.
Окрім того, з території РФ по Україні працює близько 7 тис. працівників
Вітюк зазначив, що кібердепартаментом Служби безпеки України протягом цього року було припинено діяльність близько 20 ботоферм.
«За оцінкою, сьогодні з території РФ по Україні працює близько 7 тис. співробітників спецслужб. Це щодо того, хто дестабілізує та розхитує (ситуацію, – Ред.). Протягом цього року кібердепартаментом СБУ було заблоковано 15 розгалужених мереж антиукраїнських інтернет-агітаторів. Було припинено діяльність близько 20 ботоферм, потужністю понад 150 тис. акаунтів», – розповів він.
Вітюк зауважив, що це «нібито 150 тис. живих людей, які щось коментують і репостять, показуючи якусь оцінку тим чи іншим подіям».
У приклад він навів спецоперацію СБУ з викриття хакерського угрупування «Армагедон», яке безпосередньо штатно знаходилося в ФСБ РФ, а діяло з території тимчасово окупованого Криму.
«Вони проникали в об’єкти критичної інфраструктури держави, отримували службову та секретну інформацію, яка далі розповсюджувалася у вигідному світлі тими ж інтернет-агітаторами чи підконтрольними telegram-каналами», – пояснив Вітюк.
Щодо підозр чи затримань за фактом підготовки окремими громадянами України та Росії дій Вітюк розповів, що поки рано про це говорити. Він зазначив, що “найближчим часом суспільство буде проінформоване з цього питання”.
Арестович пояснив свої слова про нібито загрозу безпеці Юрія Бутусова
Спікер ТКГ Олексій Арестович запропонував поглянути на ситуацію очами президента РФ Володимира Путіна. За цією аналогією журналіст є найкращою жертвою для того, щоб спричинити політичну кризу у країні.
«От я зібрав 100 тис. війська на кордонах України і думаю, напасти чи не напасти. І в яких умовах краще нападати – коли вона дружньо чекає нападу та готується, чи коли розбрат, війна, масове безладдя і так далі? Звісно, що в другому. Тоді, а як спричинити політичну кризу та масове безладдя? Треба щось шукати. Зазвичай у країні, де був Гонгадзе, найкраща жертва – це журналіст, яка може сколихнути суспільство», – сказав він.
Арестович наголосив, що Бутусов зараз є журналістом, який в усіх «на слуху». Він вступив у конфлікт з президентом Володимиром Зеленським і відкрито критикує владу.
«Кого вибирати як мішень? Я б вибрав Бутусова, якби був на місці Путіна», – пояснив Арестович.
Спікер ТКГ зауважив, що такою заявою рятує життя Бутусову.
«Найголовнішою мішенню він є для Російської Федерації зараз, яка шукає будь-якого приводу», – додав чиновник.
Про те, що Бутусову загрожує небезпека, Олексій Арестович написав на своїй сторінці на Facebook. Він заявив, що проситиме для журналіста державну охорону.
Нещодавно Бутусов потрапив у скандал через відео, де він стріляє з гаубиці нібито у бік окупантів на Донбасі. Журналіст опублікував його у Facebook спеціально до дня пам’яті жертв Голодомору. На інцидент відреагували у Міністерстві оборони, а Державне бюро розслідувань відкрило провадження.
Верещук вважає, що Ахметов чинить «не мудро», а ще прокоментувала зовнішні загрози
«Росія агресивно себе сьогодні поводить і навіть через своїх посіпак таких як пан Лукашенко (самопроголошений президент Білорусі, – Ред.), який заявляє, що в разі агресії буде так би мовити допомагати Росії», – сказала віце-прем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Вона зазначила, що енергетична криза – не лише в Україні, а й у всьому світі, але є обставина, яка відрізняє ситуацію.
«За сукупністю факторів російської агресії та енергетичної кризи ми маємо третю обставину, яка, я вважаю, за 30 років вперше у нас з’явилася. Я мушу назвати це прізвище – Рінат Ахметов, який кинув виклик президенту Зеленському, а в його особі й українській державі», – пояснила посадовиця.
Верещук додала, що сукупність обставин та тих, викликів, що є в України, «політика, яку веде Ахметов – це не мудро». Вона уточнила, що йдеться про інформаційну, медійну та політичну сферу.
Запрошені: віце-прем’єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, спікер української делегації тристоронньої контактної групи по Донбасу Олексій Арестович, голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, голова фракції «Голос» Ярослав Железняк, народна депутатка, «Європейська солідарність» Іванна Климпуш-Цинцадзе, народний депутат, фракція ВО «Батьківщина» Вадим Івченко, керівник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.
Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.