Дещо про інтереси США та Китаю, ані слова про Росію. Як арабські ЗМІ аналізуюють переворот у Судані

Світ
27 Жовтня 2021, 14:15

У понеділок, 25 жовтня в Судані відбувся військовий переворот. Західна преса трактує це саме так. Наприклад, BBC зазначає, що "генерал Абдель Фаттах аль-Бурган повалив цивільний уряд, арештував політичних лідерів і проголосив надзвичайний стан". Це супроводжується проявами насильства. Повідомляється про щонайменше десятьох загиблих після того як на вулицях країни почали збиратися натовпи незгодних з діями аль-Бургана і прихильників.

В арабських медіа

Еміратське агентство аль-Арабія повідомляє, що у відповідь на переворот миттєво почались протести, очолювані Асоціацією суданських спеціалістів – впливовою профспілковою структурою, яка зіграла ключову роль у поваленні режиму Омара аль-Башира (президент Судану з 1993-го по 2019-й. Сам прийшов до влади після військового перевороту. Так само був зміщений з посади – Ред.) На вулицях Хартума почались сутички між прихильниками скинутого перехідного уряду та силовиками, відомо вже принаймні про сімох загиблих. Метою протестувальників стали звільнення прем’єр міністра Абдулли Хамдука та повернення до діалогу між цивільним та військовим компонентами Суверенної ради. Агентство вважає, що ці події стали наслідком напруги, що постійно зростала між військовими та політиками в період після відставки аль-Башира. Недовіра між сторонами посилилась після спроби заколоту у вересні минулого року, після чого сторони почали звинувачувати одне одного в економічній та політичній кризі.

Читайте також: Світові медіа про рішення суду Амстердама щодо скіфських скарбів: вирок вартий більше, ніж золото

Ліванська телевізійна станція аль-Джадід передає заяву посольства США в Хартумі, яке “закликає всіх, хто створює перепони перехідному процесу, відступити, дозволяючи Перехідному уряду, очолюваному цивільними, продовжити свою важливу роботу з досягнення цілей революції”. Позиції європейських держав є близькими до американської, а висикоповажні представники держав ЄС засудили переворот та закликали до компромісу, а президент Франції Еммануель Макрон зробив різку заяву, вимагаючи негайного звільнення Абдулли Хамдука. Ліга арабських держав в цілому зайняла обережну позицію, тим не менш закликавши сторони дотримуватись договору 2019 року.

У контексті пошуку сліду зовнішніх акторів у подіях в Судані багато хто очікував , що Абдель Фаттах аль-Бурган зробить жест в бік сил, які надали або пообіцяли йому підтримку. Аль-Джазіра передає слова нового очільника країни на цю тему так: “аль-Бурган не забув виразити вдячність сусідам, друзям та братам, які підтримували Судан в період кризи, не назвавши при цьому жодного імені. Таким чином він залишив відкритими двері для здогадок щодо цих імен та визначення їх мотивів”. 

Крім того, катарське новинне агентство звернуло увагу на заяви Єгипту та Китаю, які виразили байдужість щодо зміни влади в країні та закликали до збереження стабільності. КНР при цьому також заявила, що буде слідкувати за подіями та здійснить “міри з гарантування безпеки китайських установ та персоналу, що перебувають в країні”.

Читайте також: Африканська перемога. Як місцеві медіа подали нагородження Абдулразака Ґурни Нобелівською премією з літератури

У Йорданській газеті аль-Дустур, що була визнана Industry Arabic найвпливовішим арабським виданням 2020 року, йдеться, що “дії міжнародної спільноти призведуть до таких результатів для військових, які не будуть відповідати їхнім особистим прагненням”. Також у матеріалі зазначено, що в перевороті замішані Сполучені Штати, адже Джефрі Фельдман, спеціальний посланник США в регіоні африканського рогу, встиг напередодні перевороту поговорити і з аль-Бурганом, і з Абдуллою Хамдуком. Також оглядач вважає, що Ізраїль зацікавлений у збереженні при владі в Судані позитивно налаштованої до нього військової хунти та являє собою послідовного ворога суданської демократії.

Варто зауважити, що автор Тижня у контексті перевороту не знайшов жодної згадки про Росію, хоча у листопаді 2020-го стало відомо про підписання угоди між РФ і урядом Судану щодо побудови військової бази. Планується, що Судан надасть Росії в безкоштовне користування ділянку землі і можливість користуватися портовою інфраструктурою. База буде складатися з логістичного центру, розміщенням до 300 осіб, а також судноремонтного блоку. Там зможуть перебувати до чотирьох кораблів ВМС, зокрема і з атомними двигунами, Росія ж погодилася безкоштовно поставляти зброю і військове обладнання для повітряної оборони бази.