На споживчому ринку у вересні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 0,3%.
Найбільше (на 13,3%) подешевшали продукти переробки зернових. На 11,6% зменшилися в ціні овочі, у тому числі цибуля – на 24,7%, картопля – на 24,1%, морква – на 18,6%, капуста – на 11,0%, буряк – на 10,7%.
Крім того, на 8,4% та 3,2% стали дешевшими цукор та фрукти. Водночас на 9,2% та 6,5% подорожчали яйця та тваринні жири, на 2,7–1,2% – сири, масло, молоко, кисломолочна продукція, м’ясо та м’ясопродукти, олія.
При цьому ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зросли на 0,1%.
Підвищення цін у сфері охорони здоров’я на 0,3% відбулося за рахунок подорожчання амбулаторних послуг (на 0,8%) та фармацевтичної продукції (на 0,5%). У той же час на 2,2% знизилася вартість санаторно-курортних послуг.
Ціни на транспорт у цілому збільшилися на 0,5%, що в основному зумовлене зростанням вартості перевезень пасажирським автомобільним та залізничним транспортом на 0,6%.
Подорожчання послуг освіти на 3,5% відбулося за рахунок підвищення плати за навчання в закладах середньої (на 7,3%) та вищої освіти (на 4,6%). Водночас на 1,1% зменшилася плата за утримання дітей у дошкільних закладах.
Нагадаємо, за даними Держкомстату у липні та серпні в Україні фіксувалася дефляція.
Втім, у липні виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Дмитро Боярчук зазначав, що останнім часом різниця між індексом споживчих цін (ІСЦ) за даними Держкомстату та реальною динамікою вартості товарів і послуг в Україні вражає.