«За січень-березень із бюджету надійшло 3,2 млрд грн на часткове покриття витрат із собівартості вугільної продукції», – уточнили в міністерстві, пише «КоммерсантЪ-Украина».
У Міненерго пояснюють рекордні збитки держшахт підвищенням собівартості виробництва вугілля – у березні вона досягла 1,5 тис. грн/т, збільшившись на 18,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Таке різке зростання збитків сталося вперше за останні п'ять років, стверджує один із чиновників Міненерго. За його словами, головна причина у зниженні ринкових цін на вугілля – із 770 грн у минулому році до 690 грн за підсумками I кварталу цього року.
«Це пов'язано зі світовою кон'юнктурою ринку вугілля, і ми тут нічого зробити не зможемо», – запевняє співрозмовник.
Зростання собівартості виробництва вугілля на шахтах стало результатом підвищення зарплат та інших виплат шахтарям, а також збільшення цін на обладнання та матеріали, використовувані для видобутку вугілля, додає чиновник.
Учасники ринку говорять про настання кризи перевиробництва вугілля.
«Наші склади забиті вугіллям. Аналогічна ситуація і на українських ТЕС. Сировину просто нікуди дівати – видобуток іде, витрати залишаються, а грошових надходжень немає. Звідси – і збиток», – стверджують у ДП «Луганськвугілля».
Зараз надлишок вугілля на складах українських теплоелектростанцій перевищує 5 млн т. Це вже призвело до зупинки деяких приватних шахт. Так, минулого року припинила видобуток Sadovaya Group, а цього року Coal Energy скоротила виробництво на 50%.
Через падіння фінансових показників багато шахт погіршили розрахунки з постачальниками і могли опинитися на межі банкрутства, зазначає джерело в міністерстві.
Тому вчора президент Віктор Янукович підписав закон «Про внесення зміни до закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»». Цей документ забороняє порушення справ про банкрутство гірничих підприємств.
Серед основних причин падіння легального видобутку експерти називають зниження споживання електроенергії через спад в промисловості і зростання видобутку нелегального вугілля на шахтах-«копанках».
«Йдеться насамперед про вугілля марки А, близько 5,3 млн т якого було реалізовано державними ТЕС і близько 900 тис. т експортовано», – пояснив голова профспілки працівників вугільної промисловості, народний депутат Віктор Турманов.
За його словами, торговці нелегальним вугіллям використовують схеми легалізації через держшахти і отримують за це вугілля дотації з держбюджету.
У Міненерго не приховують, що минулого року з'явилися нові трейдери, які постачають вугілля на державні «Центренерго» і «Донбасенерго».
За інформацією голови незалежної профспілки гірників Донбасу Миколи Волинка, ці компанії були засновані на початку минулого року, мають статутний капітал менше $ 1 тис. і зареєстровані в Донецьку.
У свою чергу старший аналітик Dragon Capital Денис Саква зазначає, що збільшити збут можна, створивши додатковий попит на вугілля за рахунок будівництва заводів із газифікації вугілля і переведення на цей вид палива теплоелектроцентралей і теплокомуненерго.
«Ще один спосіб – це боротьба з нелегальними шахтами-«копанками» і прикриття каналів поставок палива з них на українські електростанції», – додає він.
Водночас, експерт київського Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що для вирішення проблем вугільної галузі держава має піти на непопулярні заходи і закрити нерентабельні шахти.
«Сьогодні Україні просто не потрібна така кількість вугілля, яку видобувають шахтарі. У Кабміні бояться приймати рішення, але без цього вся країна буде змушена з бюджету оплачувати роботу нерентабельних підприємств рік за роком, і просвітку в цьому процесі не передбачається», – заявив він.